آبشار شلماش از مهم‌ترین آبشارهای حوضه زاب در مسیر رودخانه شلماش قرار دارد و به رودخانه زاب می‌‌ریزد. این رودخانه بر روی گسل فرعی روستای المان و روستای شلماش جاری است.

آبشار شلماش در سفر هیات دولت به استان به عنوان منطقه ویژه گردشگری مصوب شد. در این محل مجتمع‌های اقامتی و توریستی برای رفاه حال گردشگران ساخته خواهد شد. آبشار شلماش از مهم‌ترین آبشارهای است که در سطح استان آذربایجان غربی مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

ابشار شلماش


این آبشار که از سه آبشار تشکیل شده است. سه آبشار به ترتیب و پشت سر هم قرار گرفته‌اند که نخستین آن‌ها در نزدیکی محل توقف و پارکینگ قرار گرفته است. برای دیدن دو آبشار بعدی باید مسافتی نسبتاً زیاد را پایین رفته و وارد دره‌ای عمیق شد. در حال حاضر با احداث پله و حصارها رفت و آمد از دره راحت‌تر شده‌ است.

 

در فصل بهار این آبشار پرآب‌ترین روزهای خود را می‌گذراند، گرچه آب و هوای منطقه تا اواسط اردیبهشت هم سرد است ولی خرداد ماه می‌تواند فصل مناسبی برای سفر به این منطقه باشد.

شهرستان سردشت از شهرستان‌های کردنشین و مرزی استان آذربایجان غربی است که در جنوب این استان قرار دارد و با مناطق کردنشین شمال کشور عراق (کردستان عراق) همسایه است. بیشتر مردم این شهرستان کردزبان هستند. مرکز این شهرستان، شهر سردشت است.

ویکیپدیا


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ابشار شلماش استام

تبلیغات