loading...

راهنمای گردش و اقامت در

یک سفر بانمک! - آکا

چشم به راه آسمان

گذارتان که به یک سفر بانمک! - آکا

کاظم داشی: بعد از شنا می توانید سراغ تماشای شبه جزیره کاظم داشی بروید. قبل از غروب زمان مناسبی برای رفتن به کاظم داشی است. داخل این شبه جزیره قلعه ای صخره ای است با محوطه دیدنی که بعضی مردم یک سفر بانمک! - آکا

شنا در نمک

برای شنا در شورترین دریاچه ایران، این ده توصیه را حتما بخوانید:

- بهتر است عصرها را برای شنا در دریاچه انتخاب کنید، چون آب گرم تر و هوا خنک تر است.

- حتما برای شست و شوی بعد از شنا چند دبه آب بردارید، چون بعد از شنا تمام تن تان یک دست نمک خواهد شد.

- بهتر است موقع شنا در حد ممکن سرتان را زیر آب نکنید، چون حتی یک قطره از این آب که وارد چشم شود، به شدت اذیت تان می کند.

- وقت شنا کردن سعی کنید پایتان را زمین نگذارید، چون در بعضی نقاط دریاچه بلورهای نمک بسیار تیز است.

- موقع شنا که وارد دریاچه شدید حتما یکی دو خیار با خودتان بردارید، چون هم می توانید به چشم بمالید و هم در شوری وسط آب، گازی به آنها بزنید!

- بهتر است به خصوص در موقع ظهر، زیاد در آب نمانید، چون نمک زیاد آب، آفتاب سوختگی تن تان را بیشتر می کند.

- اگر نمی خواهید موقع شنا یا پیاده روی کنار دریاچه پوست صورت تان بسوزد، کرم ضد آفتاب را هم فراموش نکنید.

- اگر قصد لجن مالی را دارید، حدود نیم ساعت برای این کار کافی است.

- حتما همراه خود هندوانه و خربزه بردارید، چون بعد از شنا در آب شور، این میوه های آبدار و شیرین بیشتر از هر چیزی مزه می دهند.

- بهتر است قبل از شنا غذای سبک بخورید تا احتمالا دچار دل درد نشوید.

یک سفر بانمک! - آکا

درمانگاهی از نمک

نمک و لجن دریاچه به خاطر املاحی مثل کلر ید سدیم، کلرید کلسیم و ترکیب های مواد معدنی هم ضد عفونی کننده است و هم برای درمان بیماری های مفصلی توصیه می شود.

 اگر بیماری پوستی، آسم با انواع سیتوزمت دارند می توانید خود را زیر لجن و نمک های دفن کنید. اما شفا بخشی دریاچه فقط از آب و املاحش نیست، قدم زدن کنار دریاچه و تنفس هوای اطراف آن را هم برای کسانی که افسردگی یا بیماری های عصبی دارید تجویز می کنند.

چه بخریم؟

نقل: نقل یا شکر پنیر مشهورترین سوغاتی یک سفر بانمک! - آکا

حلوا: غیر از نقل، حلوای یک سفر بانمک! - آکا

عرق بید مشک: برای اهالی این شهر چیز عجیبی نیست که قدم به قدم و مقابل در باغ هر کلبه کوچک جاده های اطراف شهر، دیگ های بزرگی است که خانواده باغدارها مشغول پختن رب یا گرفتن عرقیانی مثل بیدمشک بارنج بویه و نعناع هستند. دیدن این مناظر و بوییدن این گیاهان بسیار جذاب و دیدنی است. یک کیلو رب مرغوب را به قیمت سه هزار تومان و یک شیشه عرق بید مشک  را بین دو تا سه هزار تومان می توانید بخرید.

«دربند» و گنبد

قبل از آنکه سفرتان را در ارومیه به پایان ببرید، حتما سری به دو نقطه دیدنی در داخل و خارج این شهر بزنید.

مقبره یا برج سه گنبد: صبح زمان مناسبی برای تماشای اینجاست، برج سه گنبد یکی از بناهای معروف ارومیه است و در مسیر پیاده رویی که ما توصیه کرده ایم، قرار ندارد.

 برج سه گنبد یک بنای آرامگاهی است که در جنوب شرقی شهر و در یکی از کوچه های منشعب از خیابان استاد برزگر قرار گرفته است. این بنادر قرن ششم هجری ساخته شده و در ورودی آن سه کتیبه به خط کوفی باقی مانده است. حدود یک ربع برای بازدید از بنا  کافی است، چون باید از بیرون این بنا را تماشا کنید ممکن است بعد از صحبت با نگهبان او برای بازدید از داخل گنبدهای برای تان پله بگذارد.

بند: باقی روز را می توانید به تفرجگاه بند، سد، کوه سیر و کلیسای سیر در خارج از شهر بروید. بند یکی از معروف ترین ییلاق های ارومیه است که مردم شهر هم تعطیلات آخر هفته را آنجا می گذرانند.


گروه گردشگری تبیان

منبع: سرزمین من

گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای آذربایجان غربی - دیدنی های آذربایجان غربی سایت آکاایران


تبلیغات