بهشت طبیعت گردان ایران - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد بهشت طبیعت گردان ایران ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته آذربایجان غربی از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


 

به ارومیه که سفر کنید، محلی های شهر حتما پیشنهاد می کنند در برنامه گشت و گذارتان سر زدن به قوری گل را هم بگنجانید. تالابی که عنوان بین‌المللی را با خود یدک می کشد و یکی از منابع زیست‌محیطی مهم شمال غرب کشور است.

 

دریاچه قوریگل که از زیستگاه‌های مهم پرندگان آبزی و پایگاه زادآوری اردک سر سفید است، در 18 کیلومترى شمال غربی بستان‎آباد تبریز قرار دارد. آب این دریاچه بیشتر از رودها و آبراهه‎هاى فصلى و سیلابى و به مقدار کمتر از طریق چشمه‎هاى زیر دریاچه تامین می‎شود و شیرین است.

اگرچه محلی ها به این تالاب (دریاچه) قوری گل (استخر خشک) می گویند اما بعضی معتقدند نام واقعی آن دوری گول (استخر آب زلال) است و برخی به آن قویل گول (استخر و گودال ژرف و عمیق) می گویند که البته شاید این نام مصداق بیشتری داشته باشد. درازا و پهنای قوری گل در قدیم 4 کیلومتر و مساحت آن 16 کیلومتر مربع بوده و ژرفای آن که در تمام سال آب شیرین دارد، در عمیق ترین نقطه به 13 متر می رسید. اما این میزان در سال‌های اخیر به دو متر کاهش یافته و متاسفانه سرنوشتی مانند دریاچه ارومیه در انتظار آن است.

اگر گذارتان به قوری گل بیفتد، می توانید در حیات وحش آن جربیل ایرانی و موش کشتزار و موش مغان و گرگ و روباه و سمور سنگی را ببینید

بومی های منطقه می گویند که در دهه‌های قبل این منطقه محل عبور و زیستگاه قوچ و میش های ارمنی بوده که با قوچ و میش های منطقه سهند در ارتباط بوده اند ولی به علت توسعه شهری و ایجاد صنایع در مسیر این ارتباط قطع شده‌است.

ارومیه ,دیدنی های ارومیه ,جاذبه های گردشگری ارومیه ,شهرهای آذربایجان غربی - دیدنی های آذربایجان غربی

اگر گذارتان به قوری گل بیفتد، می توانید در حیات وحش آن جربیل ایرانی و موش کشتزار و موش مغان و گرگ و روباه و سمور سنگی را ببینید. به جز این ها، حدود گونه پرنده هم در این تالاب شناسایی شده اند که می‌توان به اردک سرسفید و اردک مرمری و اردک بلوطی اشاره کرد. گونه هایی که در دنیا جزو گونه های در معرض تهدید هستند اما در قوری گل با خیال راحت مهاجرت می کنند و پناه می گیرند.

ارومیه ,دیدنی های ارومیه ,جاذبه های گردشگری ارومیه ,شهرهای آذربایجان غربی - دیدنی های آذربایجان غربی

به جز این جانوران، در قوری گل می توانید خزندگانی مثل مارمولک و مارها و گرزه مار و مار پلنگی و کور مار و مار چلیپر را هم ببینید. در واقع قوری گل شانس بالایی برای بررسی انواع و اقسام جانوران به شما می دهد که نباید آن را از دست بدهید. به خصوص این روزها که گرمای هوا در مناطق مرکزی و جنوبی کشور بیشتر شده و مناطق غربی و شمال غربی می توانند خنک ترین و لطیف ترین هوای کشور را به شما پیشکش کنند.

ارومیه ,دیدنی های ارومیه ,جاذبه های گردشگری ارومیه ,شهرهای آذربایجان غربی - دیدنی های آذربایجان غربی

در تالاب قوری گل بیش از 280 گونه گیاهی شناخته شده‌است که در میان آنها بومادران، شنگ، گل گندم، آلبالوی وحشی، زنبق کوهی، شیرین بیان و نسترن به چشم می خورد. در تالاب هم گیاهان آبزی روییده اند که شامل نی و لوئی و عدسک آبی، بارهنگ آبی و آلاله آبزی و قوشاب شانه‌ای می شوند. بنابراین می بینید که قوریگل بستر خوبی هم برای گیاه شناسی و طبیعت گردی فراهم می کند.

 

 

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
بهشت طبیعت گردان ایران گردآوری توسط بخش شهرهای آذربایجان غربی - دیدنی های آذربایجان غربی سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات