بهشت طبیعت گردان ایران - آکا


 

به ارومیه که سفر کنید، محلی های شهر حتما پیشنهاد می کنند در برنامه گشت و گذارتان سر زدن به قوری گل را هم بگنجانید. تالابی که عنوان بین‌المللی را با خود یدک می کشد و یکی از منابع زیست‌محیطی مهم شمال غرب کشور است.

 

دریاچه قوریگل که از زیستگاه‌های مهم پرندگان آبزی و پایگاه زادآوری اردک سر سفید است، در 18 کیلومترى شمال غربی بستان‎آباد تبریز قرار دارد. آب این دریاچه بیشتر از رودها و آبراهه‎هاى فصلى و سیلابى و به مقدار کمتر از طریق چشمه‎هاى زیر دریاچه تامین می‎شود و شیرین است.

اگرچه محلی ها به این تالاب (دریاچه) قوری گل (استخر خشک) می گویند اما بعضی معتقدند نام واقعی آن دوری گول (استخر آب زلال) است و برخی به آن قویل گول (استخر و گودال ژرف و عمیق) می گویند که البته شاید این نام مصداق بیشتری داشته باشد. درازا و پهنای قوری گل در قدیم 4 کیلومتر و مساحت آن 16 کیلومتر مربع بوده و ژرفای آن که در تمام سال آب شیرین دارد، در عمیق ترین نقطه به 13 متر می رسید. اما این میزان در سال‌های اخیر به دو متر کاهش یافته و متاسفانه سرنوشتی مانند دریاچه ارومیه در انتظار آن است.

اگر گذارتان به قوری گل بیفتد، می توانید در حیات وحش آن جربیل ایرانی و موش کشتزار و موش مغان و گرگ و روباه و سمور سنگی را ببینید

بومی های منطقه می گویند که در دهه‌های قبل این منطقه محل عبور و زیستگاه قوچ و میش های ارمنی بوده که با قوچ و میش های منطقه سهند در ارتباط بوده اند ولی به علت توسعه شهری و ایجاد صنایع در مسیر این ارتباط قطع شده‌است.

ارومیه ,دیدنی های ارومیه ,جاذبه های گردشگری ارومیه ,شهرهای آذربایجان غربی - دیدنی های آذربایجان غربی

اگر گذارتان به قوری گل بیفتد، می توانید در حیات وحش آن جربیل ایرانی و موش کشتزار و موش مغان و گرگ و روباه و سمور سنگی را ببینید. به جز این ها، حدود 92 گونه پرنده هم در این تالاب شناسایی شده اند که می‌توان به اردک سرسفید و اردک مرمری و اردک بلوطی اشاره کرد. گونه هایی که در دنیا جزو گونه های در معرض تهدید هستند اما در قوری گل با خیال راحت مهاجرت می کنند و پناه می گیرند.

ارومیه ,دیدنی های ارومیه ,جاذبه های گردشگری ارومیه ,شهرهای آذربایجان غربی - دیدنی های آذربایجان غربی

به جز این جانوران، در قوری گل می توانید خزندگانی مثل مارمولک و مارها و گرزه مار و مار پلنگی و کور مار و مار چلیپر را هم ببینید. در واقع قوری گل شانس بالایی برای بررسی انواع و اقسام جانوران به شما می دهد که نباید آن را از دست بدهید. به خصوص این روزها که گرمای هوا در مناطق مرکزی و جنوبی کشور بیشتر شده و مناطق غربی و شمال غربی می توانند خنک ترین و لطیف ترین هوای کشور را به شما پیشکش کنند.

ارومیه ,دیدنی های ارومیه ,جاذبه های گردشگری ارومیه ,شهرهای آذربایجان غربی - دیدنی های آذربایجان غربی

در تالاب قوری گل بیش از 280 گونه گیاهی شناخته شده‌است که در میان آنها بومادران، شنگ، گل گندم، آلبالوی وحشی، زنبق کوهی، شیرین بیان و نسترن به چشم می خورد. در تالاب هم گیاهان آبزی روییده اند که شامل نی و لوئی و عدسک آبی، بارهنگ آبی و آلاله آبزی و قوشاب شانه‌ای می شوند. بنابراین می بینید که قوریگل بستر خوبی هم برای گیاه شناسی و طبیعت گردی فراهم می کند.

 

 

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
بهشت طبیعت گردان ایران گردآوری توسط بخش شهرهای آذربایجان غربی - دیدنی های آذربایجان غربی سایت آکاایران
تبلیغات