یکی ازجاذبه‌های دینی کشور که شاید خیلی‌ها از آن بی خبر باشند در شمال غربی کشور و در نقطه مرزی ایران قرار دارد.

موزه ماکو


کاخ موزه «باغچه جوق» در 6 کیلومتری شهر ماکو و نزدیک مرز بازرگان در دامنه کوه "چرکین" و در جوار چشمه‌ایی زیبا به نام «کلیسه» قرار گرفته است.

موزه ماکو

 
باغچه جوق در زبان ارمنی به معنی ده بوده که در اواخر دوره قاجاریه به دستور تیمور تیموری معروف به اقبال السلطنه ماکویی ساخته شد.
وی یکی از حکام وقت و از سرداران مظفرالدین شاه بود که بنای این کاخ عظیم را بنیان نهاد.

موزه ماکو


 
ویژگی‌های منحصر به فرد این کاخ آنقدر چشمگیر بود که در سال 1353 توسط دولت خریداری و پس از تعمیرات ضروری و رفع خطر برای بازدید عمومی نام کاخ موزه بر آن گذاشته شد.

موزه ماکو


 
حوض و یا استخر بزرگ حیاط کاخ با آبراههایی که به قسمت‌های مختلف باغ جاری است اولین تصویری ا ست که به محض ورود به محوطه کاخ، در کنار ابهت و عظمت کاخ خود نمایی کرده و در ادامه مجسمه‌های گچی سردرها و نمای بیرونی که با ظرافت خاصی کار شده‌اند چشم‌ها را خیره می‌کنند.

موزه ماکو


 
کاخ باغچه جوق در محوطه باغی به مساحت 11 هکتار قرار دارد که معماری آن تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و غربی،‌به ویژه معماری روسیه است. گچبری این ساختمان و آئینه کاری داخلی آن به شیوه استادانه و منحصر به فرد توسط هنرمندان ایرانی انجام گرفته است.
در بالای عمارت دور تا دور کاخ گلدان‌ها و مجسمه‌هایی به چشم می‌خورد که اغلب جای گل و چراغ بوده و  پایه ستون ها و گلدان‌ها از سنگ خارا است که ازکشور هند وارد کرده است.

 

موزه ماکو


 
این گزارش می‌افزاید؛ پرده‌های زربفت، مبل‌های بی‌نظیر، تخت خواب‌های متعدد با تشک‌های پرقو، کاغذ دیواری‌های و رنگ آمیزی سالن‌ها و نقاش سقف اتاق‌ها،  ظروف چینی اعلا و لوسترهای کریستال، فضای حیاط با گلکاری و درختان میوه و زینتی در کنار حوض‌های وسیع و آبراهها، حالت رویایی به کاخ باغچه جوق داده‌اند تا حدی که وقتی گردشگران وارد این محوطه می‌شوند ساعتها محو تماشای ذوق و هنر ایرانی بکار رفته در این کاخ می‌شوند.

 

موزه ماکو


 
یکی دیگر از جذابیت‌های دینی کاخ، نقاشی‌های خوش رنگ و لعابی است که در گوشه به گوشه سالن‌ها واتاق‌ها به چشم می‌خورد و هر کدام متناسب با فضای سیاسی و فرهنگی و اجتماعی آن دوران کشیده شده‌اند.
مهمترین قسمت کاخ، تالار مرتفع و آیینه کاری گچ بری شده حوضخانه است که تمام واحدهای معماری بر محور این تالار احداث شده‌اند و از نظر مصالح سیستم آرایش و نوع در  و پنجره دارای شیوه خاص و منحصر به فرد است.
الحاقات دیگر این کاخ، آشپزخانه،‌ گلخانه، حمام، انباری و نگهبانی هستند که با ظرافت و تبحر خاصی ساخته شده‌اند.

 

موزه ماکو


 
با اینکه این بنا ثبت ملی شده و هر سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند اما خیلی‌ها از وجود آن بی‌خبرند و گردشگرانی هم که به این مکان می آیند اکثرا توسط راهنمایان تور و افراد محلی معرفی شده‌اند.
این کاخ موزه به عقیده گردشگران یکی از رویایی‌ترین کاخ‌های ایران است که در انزوا قرار گرفته است.
گردآوری ایران شناسی و گردشگری آکا

تبلیغات