آبتنی در چشمه های داغ

چشمه جوشان آب معدنی قزل داغی (کوه طلایی) آذرشهر و شکاف بزرگ کوه یال مانند آن از مناظر طبیعی و بسیار دیدنی و پرجاذبه این شهرستان هستند که خیلی از گردشگران محلی آن را برای گذراندن اوقات فراغتشان انتخاب می کنند. این چشمه در بالای کوهی نسبتا مرتفع و در محل تقریبا هموار با فشار متوسط گاز از دل زمین می‌جوشد و دمای آن در فصل سرما و گرما تا حدودی ثابت است و تغییر نمی‌کند.

اگرچه آب این چشمه جوشان صاف و زلال است ولی رسوبات آن به رنگ طلایی است که به همین جهت محل خروجی و موقعیت این آب را قزل داغ می‌گویند.

آب چشمه قزل داغی آذرشهر به جهت این‌که از دل کوه‌های آتشفشانی و زمین‌های آهکی بیرون می‌آید خاصیت درمانی دارد و تقریبا کمی پایین‌تر از محل خروجی آب چشمه، استخر کوچکی ایجاد شده که آب آن برای بیماران مفصلی و حساسیت‌های پوستی بسیار مفید است.

اگرچه آب چشمه جوشان قزل داغی صاف و زلال است ولی رسوبات آن به رنگ طلایی است که به همین جهت محل خروجی و موقعیت این آب را قزل داغ می‌گویند

شکاف کوه قزل داغ آذرشهر حدود 2500 متر طول دارد که ابتدای آن از چشمه شروع شده و ادامه آن تا انتهای کوه می‌باشد و در برخی جاها عمق و عرض این شکاف آنقدر زیاد است که خطر سقوط وجود دارد و از طرفی به طرف دیگر کوه نمی‌توان رفت.

در خصوص به وجود آمدن شکاف بزرگ کوه یال قزل داغی آذرشهر نظرات متفاوتی وجود دارد که از جمله رانش زمین در اثر آتشفشان‌ها یا برخی آن را از آثار رعد و برق می‌دانند در هر حال این منطقه بسیار دیدنی و مناظر طبیعی خوبی دارد که در هر فصلی ارزش دیدن و گردشگری خاص آن فصل را دارد.

آبتنی در چشمه های داغ

کوه قزل داغی آذرشهر به جهت موقعیت اقلیمی به شهرهای آذرشهر و گوگان مشرف بوده و از بالای کوه تمام مناطق سرسبز و باغات این منطقه نمایان است. چشمه و کوه قزل داغی در سه کیلومتری جنوب غربی آذرشهر و در نزدیکی روستای غله زار این شهرستان واقع شده است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: واحد مرکزی خبر، ایرنا


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آبتنی سرعین


  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات