تابستان است و آب تنی هایش! حالا که یک قدم تا شروع رسمی تابستان فاصله داریم، شاید دوست داشته باشید سری به آب گرم های گوشه و کنار کشور بزنید و تجربه جدیدی داشته باشید. پیشنهاد ما این است که یک بلیط به مقصد اردبیل بگیرید و با یک تیر چند نشان بزنید. اردبیل سرزمین چشمه های آب گرم است و هر جایش که قدم بگذارید، یک آب گرم با خواص درمانی پیدا خواهید کرد.

اگر گذارتان به اردبیل افتاد، آب گرم گیوی را از دست ندهید. این آب گرم در حدود 5 کیلومتری شهر گیوی کنار جاده اردبیل - خلخال و در بالای کوه قرار دارد. در واقع جایی در ارتفاع 1720 متری از سطح دریا که به شما فرصت تماشای طبیعت زیبایی را در مقابل رویتان می دهد.

آبتنی روی تپه های سبز! - آکا

این آب گرم در هر ثانیه دو لیتر آب می دهد که دمای آن 52 درجه سانتی گراد است. محلی ها به این آب گرم، ایستی سو می گویند. آب گرم گیوی برای معالجه امراض پوستی و مفصلی مثل رماتیسم و درد مفاصل مفید است و خوشبختانه تاسیسات مناسبی برای مسافران دارد.

به جز خواص درمانی، آب گرم گیوی یکی از زیباترین مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی در سرزمین گیوی را به خود اختصاص داده و به همین دلیل است که گردشگران دور و نزدیک به محض این که یک تعطیلی پیدا می کنند، راهی این آب گرم می شوند

زمین شناسانی که روی این آب گرم تحقیق کرده اند، می گویند که ایستی سو از برخورد در رشته‌های آهکی و توده آذرین بوجود آمده است و به همین دلیل خواصی دارد که نه تنها برای مشکلات پوستی مناسب است، بلکه در تسکین بیماری‌های اعصاب، متابولیکی و گوارشی هم تاثیر می گدارد.

آبتنی روی تپه های سبز! - آکا

اما به جز این خواص درمانی، آب گرم گیوی یکی از زیباترین مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی در سرزمین گیوی را به خود اختصاص داده و به همین دلیل است که گردشگران دور و نزدیک به محض این که یک تعطیلی پیدا می کنند، راهی این آب گرم می شوند.

اگر گذارتان به آب گرم گیوی بیفتد، می بینید که رودخانه گیوی چای و باغ‌های 2 طرف رودخانه که در پایین دست آب گرم قرار دارند تصویر دلپذیری ایجاد کرده اند. نزدیکی این منطقه به خلخال و جاذبه های طبیعی این شهر هم بهانه خوبی است تا یکی دو روزی در گیوی و اردبیل بمانید و دور و برتان را خوب بگردید.

آبتنی روی تپه های سبز! - آکا

این را هم بدانید که منطقه خلخال دو شهرستان خلخال و کوثر را دارد که در این دو مجموعا 5 آبگرم معدنی شناسایی شده اند. دو چشمه به نام‌های ایستی سو (آبگرم گیوی) و داش حمام در شهرستان کوثر و 3 چشمه به نام‌های آبگرم گرمخانه و آبگرم خوشنامه و آبگرم تیل در شهرستان خلخال.

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات