آکاایران: Ammonium Chloride آلومینیوم کلراید موارد و مقدار مصرف:
کلرور آمونیم به عنوان خلط آور،معمولا در ترکیب با سایر داروهای خلط آور و ضدسرفه مصرف می شود. کلرور آمونیم سبب ایجاد دیورزگذرا و اسیدوز خفیف می شود و سبب تسریع در دفع داروهای بازی می گردد. این دارو در درمان آلکالوز متابولیک شدید و نیز حفظ pH اسیدی ادرار در درمان بعضی از اختلالات مجرای ادرار مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به منظور افزایش حلالیت یون های کلسیم و فسفات برای کنترل بیماران مبتلا به سنگهای فسفاتی مجاری ادراری و همچنین افزایش یونیزاسیون کلسیم در تتانی ناشی از آلکالوز مصرف شده است. موارد منع مصرف و احتیاط:
به گزارش آکاایران: این دارو در بیماران مبتلا به عیب شدید کار کبد یا کلیه و اسیدوز اولیه نباید مصرف شود. عوارض جانبی:
تحریک مخاط معده ،ناراحتی معده ،بی اشتهایی ،تهوع ،استفراغ و تشنگی ،پس از مصرف خوراکی و به ویژه با مقادیر زیاد گزارش شده است .مقادیر بسیار زیاد این دارو ممکن است سبب بروز اسیدوز و کمی پتاسیم خون شود. هشدار:
این دارو در بیماران مبتلا به عیب شدید کار کبد یا کلیه و اسیدوز اولیه نباید مصرف شود. مکانیسم اثر:
کاتیون آمونیم توسط کبد به اوره تبدیل شده و یک اتم هیدروژن آزاد می گردد که با یون بی کربنات ،آب و گازکربنیک تولید می نماید. آنیون کلرور با بازهای ثابت در مایع خارج سلولی پیوند می یابد. جایگزینی بی کربنات با کلرور باعث تغییر نسبت بی کربنات به اسیدکربنیک شده و اسیدوز ایجاد می کند. همچنین با افزایش دفع الکترولیتها و آب خارج سلولی ،کلرور آمونیم سبب کاهش مایع خارج سلولی شده و جابجایی مایعاتی را که سبب خیز شده اند، تسریع می کند. نکات قابل توصیه به بیمار:
این دارو باید پس از غذا مصرف شود تا احتمال بروز عوارض گوارشی به حداقل برسد. فارماکوکینتیک:
کلرور آمونیم پس از مصرف خوراکی به سرعت از مجرای گوارش جذب می شود و در طول 63 ساعت جذب آن کامل می شود. این دارو در کبد متابولیزه و به اسید کلریدریک و اوره تبدیل می شود. اشکال دارویی:
Tablet:500 mg
.

منبع :

گیاهان دارویی ، داروهای گیاهی ، داروپخش، فارابی، اکسیر، قرص ، آمپول ، کپسول، سرم، معاونت غذا و دارو، کرم ، مکمل ، پخش هجرت ، آرایشی و بهداشتی ، عوارض دارویی ، دارو شیمیایی ، قیمت بیمه تامین اجتماعی ، قیمت بیمه خدمات درمانی ، قیمت بیمه نیروهای مسلح ، ارتشمواد اولیه داروسازی، داروپخش، داروسازی فارابی، اکسیر، قرص، آمپول،کپسول، سرم، تزریق، خوراکی،معاونت غذا و دارو، کرم، مکمل، پخش هجرت، پورا پخش، آرایشی و بهداشتی،اطلاعات دارویی، پایگاه اطلاع رسانی دارویی، جستجوی دارو ،وبسایت دارویی ، پزشکی ،اخبار پزشکی دارویی ، عوارض دارویی، مخشصات داروها ،داروهای شیمیایی، داروهای گیاه، هورمون ،اخبار دارویی ، جامع ترین بانک دارویی ایران

گردآوری توسط بخش اطلاعات دارویی سایت آکاایران
تبلیغات