آیا با التهاب آپاندیس روبرو شده اید ؟ میدانید کار اپاندیس در بدن چیست و چه وظیفه ای را انجام میدهد ؟ آیا تاکنون کلمه ترکیدن آپاندیس و خطرات ناشی از آن را مورد مطالعه قرار داده اید ؟ سایت سلامت آکا ایران در این مقاله قصد بر توضیح و تشریح کامل این بیماری دارد و در آن پرده از رازهای مهمی را بر خواهد داشت ، از شما همراهان همیشگی سایت آکاایران خواهشمندیم که این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید.

آپاندیس چیست و کجاست؟ علایم آپاندیسیت چیست؟

آپاندیسیت (Appendicitis) مشکلی است که در آن آپاندیس (appendix) شما ملتهب شده و پر از چرک می شود. آپاندیس زائده ای کوچک و انگشتی شکل است که از روده ی بزرگ و درناحیه پایین و راست شکم منشعب می شود. هرچند آپاندیس هنوز فایده شناخته شده ای ندارد، اما می تواند باعث مشکلاتی جدی شود.

به نقل از گروه سلامت آکا ایران درد آپاندیسیت از نواحی اطراف ناف شروع شده و به سمت ناحیه راست و پایین شکم شما حرکت می کند. درد آپاندیسیت در طول 12 تا 18 ساعت زیاد شده و کم کم شدید می شود. آپاندیسیت برای هرکسی ممکن است اتفاق بیافتد اما شیوع آن در سنین بین 10 تا 30 سالگی بیشتر می باشد. درمان معمول و استاندارد آپاندیسیت برداشت آپاندیس است.

درمان آپاندیس

آپاندیس

درمان آپاندیس

درد آپاندیس

درمان آپاندیس

درمان آپاندیس

دلایل ابتلا به آپاندیسیت

فرد زمانی دچار آپاندیسیت می شود که آپندیس وی بوسیله مدفوع، جسم خارجی، سرطان و یا عفونت مسدود شود. بدون توجه به علت مسدود شدن، زمانی که آپاندیس مسدود می شود باکتری های درون آپاندیس شروع به تکثیر کرده و باعث التهاب، ورم و پر از چرک شدن آپاندیس می شوند و اگر بموقع آپاندیس درمان نشود، امکان پارگی و ترکیدن آن وجود دارد.

علایم ابتلا به آپاندیسیت

علایم و نشانه های ابتلا به آپاندیسیت شامل:

  • درد و تیرکشیدن در نواحی ناف که اغلب به سمت راست و پایین شکم حرکت می کند.
  • دردیکه بعد از چند ساعت شدیدتر می شود.
  • حساسیت و درد زمانیکه شما برروی سمت راست و پایین شکم فشار می آورید.
  • دردیکه هنگام راه رفتن، سرفه و یا سایر حرکات رخ می دهد.
  • تهوع، استفراغ و کاهس اشتها
  • تب
  • اسهال، یبوست و ناتوانی در خارج کردن باد شکم
  • ورم شکم

محل درد بسته به سن و محل قرارگیری آپاندیس شما متفاوت می باشد. کودکان و زنان باردار ممکن است، درد آپاندیسیتی در نواحی دیگر داشته باشند. زمانیکه احساس کردید که شما یا کودکتان به پزشک و یا بیمارستان مراجعه نمایید. شکم درد شدید که نمی گذارد شما بنشینید و یا راحت باشید، نیاز به مراجعه به اورژانس دارد.

تشخیص ابتلا به آپاندیسیت

تشخیص ابتلای فرد به آپاندیسیت کمی گیج کننده است. علایم آپاندیسیت مبهم و مشابه سایر بیماری ها شامل مشکلات کیسه صفرا، عفونت مثانه و یا دستگاه ادراری، بیماری کرون، ورم معده، عفونت روده و مشکلات تخمدان باشد.آزمایشات زیر بسته به تشخیص و تجویز پزشک برای بررسی ابتلا به آپاندیسیت انجام می شوند.

درمان آپاندیسیت

درمان آپاندیسیت عموما شامل برداشتن آپاندیس ملتهب شده می شود. سایر درمان ها بسته به مشکل شما ممکن است، مورد نیاز باشد. این عمل جراحی آپاندکتومی (appendectomy) نامیده می شود. اگر آپاندیس باعث آبسه نیز شود، برای درمان ابتدا می بایست آبسه را خشک و تخلیه نمود. همچنین اگر پزشک به آپاندیسیت شدن یا نشدن شما شک داشته باشد، بازهم برای جلوگیری از خطرات احتمالی ممکن است اقدام به برداشتن آپاندیس نماید. انتخاب اینکه این جراحی بشکل لاپاروسکوپ و یا جراحی باز انجام شود به تشخیص پزشک و شرایط شما وابسته است.

بعد از 12 ساعت پس از جراحی آپاندیسیت، شما می توانید پاشده و حرکت کنید و بعد از 2 تا 3 هفته پس از عمل جراحی می توانید، به زندگی عادی خود بازگردید. اگر جراحی بصورتلاپاروسکوپی انجام شود، زخم کوچکتر و درمان سریع تر می باشد.

اگر بعد از عمل جراحی دچار استفراق غیرقابل کنترل، درد زیاد در ناحیه شکمی، احساسسرگیجه و سبکی سر، خون در ادرار و یا استفراغ خود، افزایش درد و سرخی در زخم خود، تب و یا عفونت در محل زخم شدید به پزشک خود مراجعه نمایید.

پیشگیری از آپاندیسیت

هرچند که آپاندیسیت قابل پیشگیری نیست ولی شیوع این بیماری در افرادیکه رژیم غذاییآنها پر فیبر بوده و پر از میوه و سبزیجات تازه می باشد، کم تر می باشد.

گردآوری سلامت اکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آپاندیس کدام سمت بدن هست؟ , علائم آپاندیس در بدن , علائم ترکیدن آپاندیس , آپاندیس یا آپاندیسیت , علائم آپاندیس چیست؟ , علائم اولیه آپاندیس , علائم اپاندیس چیست , آپاندیس و علائم آن , نشانه های آپاندیس , علامت های آپاندیس , آپاندیسیت علائم , آپاندیس در زنان , بیماری اپانتیز , خاکشیر آپاندیس , علامت آپاندیس , علائم آپانتیس , فایده آپاندیس , سلامت آپاندیس , علایم اپاندیس , آپانديس كجاست , علائم اپاندیس , علت آپاندیسیت , علایم آپاندیس , علایم آپاندس , مشکل آپاندیس , محل اپاندیس , محل آپاندیس , آپاندیس چ

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
ساده ترین روش برای درمان التهاب آپاندیس

ساده ترین روش برای درمان التهاب آپاندیس

معمولا بیماران آپاندیسی با علامت شکم درد شدید به پزشک مراجعه می کنند و تنها راهکاری که می توان انجام داد عمل جراحی است اما طی تحقیقات صورت گرفته، می توان آپاندیس را قبل از عود
آپاندیس

آپاندیس عمل کرده ها بخوانند -آکا

مجموعه: رژیم درمانی آپاندیس عمل کرده ها بخوانند افرادی که آپاندیس عمل کرده اند بعد از دو یا سه روز می توانند به رژیم عادی غذایی بازگردند و پس از آن نیز دیگر
آپاندیس

فواید آپاندیس - آکا

فواید آپاندیس   فواید آپاندیس   به طور سنتی، آپاندیس به عنوان عضوی غیر ضروری در بدن انسان شناخته می شود. حتی نامش به گونه ای به زائد بودن آن اشاره دارد. (آپاندیس در
آپاندیس

فرق درد آپاندیس با دردهای دیگر -

فرق درد آپاندیس با دردهای دیگر فرق درد آپاندیس با دردهای دیگر به گزارش آپاندیس عضوی کوچک شبیه کرم خاکی است که در کنار روده بزرگ قرار دارد. خیلی ها فکر می
تبلیغات