مرگ زودرس

قرصهای روانگردان


معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه مصرف حتی یک قرص اکستازی هم می تواند موجب مرگ شود، گفت: ناخالصی های موجود در انواع مواد مخدر در برخی موارد از خود ماده مخدر مرگبارتر می باشند.

دکتر قباد محمدی، اظهارداشت: سوء مصرف مواد یکی از مشکلات بزرگ جوامع بشری است که هم از دیدگاه پزشکی و سلامت جسمانی و روانی و هم از دیدگاه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دارای اهمیت فروان بوده و هرساله موجب بروز مخاطرات اجتماعی و مرگ و میرهای متعددی در سطح جهان می‌شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه همگام با پیشرفت علوم جدید و توسعه تدابیر درمانی هر روزه ترکیبات جدید و مضرتری تولید می‌شوند تا اقشار بیشتری از جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان را در گرداب خود غرق کنند، گفت: صرف نظر از اهداف تولید کنندگان و توزیع کنندگان این مواد افیونی، عدم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و نبودن برنامه های جامع برای مبارزه بنیادی با این معضل بزرگ، عواقب و پیامدهای ناگواری را در سطح ملی و جهانی به دنبال خواهد داشت.

محمدی گفت: هرچند آمار دقیقی از سوء مصرف مواد و داروها در دسترس نمی باشد، ولی واقعیت های جامعه رشد روزافزون این پدیده شوم را نشان می دهد و با توجه به اینکه الگوی سوء مصرف مواد در جوامع مختلف و حتی اقشار مختلف یک جامعه نیز متفاوت بوده و عوامل متعدد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، جغرافیایی و مذهبی در آن دخیل هستند، روش‌های پیشگیری و برخورد با آن نیز در سطوح مختلف اجتماعی نیازمند برنامه ریزی خاص می‌باشد.

این متخصص داروسازی با بیان اینکه مشکلات خانوادگی، طلاق، بیکاری، فقر و بحران های روحی از عوامل مستعدکننده فرد به سوء مصرف مواد می‌باشند، افزود: در طول تاریخ، رواج مصرف مواد مخدر با هدف استعمار ملت ها صورت گرفته و درحال حاضر ناخالصی های موجود در انواع مواد مخدر، در برخی موارد از خود ماده مخدر مرگبارتر می باشند.

وی افزود: فرآورده های تقلبی تمجیزک و نورجیزک، نه تنها سبب ترک اعتیاد نمی شوند بلکه در اغلب آنها مواد سمی و کشنده وجود دارد.

محمدی گفت: فراورده های مخدر و اعتیادزای "پان" برخلاف ادعای مطرح شده مبنی بر خوشبو کنندگی دهان و یا ترک سیگار، سبب بروز اعتیاد می‌شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه مصرف حتی یک عدد قرص اکستازی منجر به مرگ شده است، گفت: سکته های قلبی و مغزی، تشنج، نارسایی کبد و کلیه و تخریب سلول های مغزی و عضلانی از عوارض مسمومیت با قرص اکستازی می باشند.

وی افزود: مصرف مواد توهم زا مانند حشیش، اکستازی و LSD می توانند سبب بروز حوادث مرگبار مانند سقوط از ارتفاع، تصادف، نزاع و خودکشی در فرد مصرف کننده شوند.

محمدی به مضرات داروهای هورمونی نیز اشاره کرد و گفت: مصرف انواع داروهای هورمونی با هدف بدنسازی در جوانان می تواند سبب بروز عوارض وخیمی مانند عقیمی، نارسایی قلبی و کبدی، کوتاهی قد و بزرگ شدن سینه در مردان و پرمویی و خشونت صدا در خانم ها شود.


منبع : salamatnews.com
گردآوری سلامت اکاایران
گردآوری سلامت اکاایران
گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
مرگ زودرس

چاقی باعث مرگ زودرس می شود

چاقی باعث مرگ زودرس می شود چاقی باعث مرگ زودرس می شود  افراد چاق عمر پایین تری نسبت به افراد لاغرتر دارند.برای حفظ سلامتی . همچنین طول عمر و همچنین حفظ تناسب اندام بهتر است وز
چاقی

» چاقی، پنجمین عامل مرگ و میر

چاقی، پنجمین عامل مرگ و میرReviewed by Farnaz on May 13Rating: شاید پرداختن به موضوع چاقی و اضافه وزن تکراری به نظر برسد؛ موضوعی که همه علت و درمان
خوراکی هایی که بسوی مرگ سوق می دهند

خوراکی هایی که بسوی مرگ سوق می دهند

خوراکی هایی که بسوی مرگ سوق می دهند خوراکی هایی که بسوی مرگ سوق می دهند بسیاری از خوراکی هایی که ما همه روزه آن ها را به مقدار زیاد مصرف می کنیم می توانند برای ما بسیار زیان آور
مصرف قند مساوی با مرگ تلخ زندگی

مصرف قند مساوی با مرگ تلخ زندگی

مصرف قند مساوی با مرگ تلخ زندگی مصرف قند مساوی با مرگ تلخ زندگی قند می تواند مانند سم در بدن عمل کند. اما به دلیل منافع اقتصادی در همه کشورهای جهان مصرف آن و فروش و عرضه گسترده
لاغری

عوارض قرصهای لاغری مرگ است

عوارض جانبی قرص لاغری , خطرات قرص لاغری چیست , قرص لاغری باعث نارحتی قلبی می شود , قرص تقلبی , قرص لاغری گیاهی , قرصهای که ماهواره تبلیغ میکنند
تبلیغات