در این بخش از سایت آکاایران شما را با خواص و فواید نارنگی آشنا میکنیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

خواص نارنگی

فواید نارنگی

 

 اسم من نارنگى است و انواع و اقسام شیرین و ترش بزرگ و کوچک به اندازه یک فندق تا برابر یک گرمک دارم . خواص من مثل سایر مرکبات است و علاوه بر عناصر مفیدى که آن ها دارند، مقدارى هم شبه کلر، برم در من دیده مى شود و به همین جهت در لطیف کردن پوست دست و صورت ، بهتر از سایر برادرانم عمل مى کنم و نوع شیرین من در تسکین اعصاب اثر بیشترى دارد. عده اى مرا به جاى پرتقال سلطان مرکبات و شاه میوه ى زمستانى مى نامند.

 تو سرخ

آنچه به نام تو سرخ در شمال ایران به عمل مى آید، نوعى میوه ى مرکب است که خواص آن شبیه سایر مرکبات بوده ، و طرفداران زیادى ندارد. ولى اخیرا در جنوب ایران یک گیاه دیگر کاشته اند که در خوزستان به ((حسینقلى خانى )) معروف بوده و در تهران به نام (( گریپ فروت )) به فرش مى رسد. این گیاه را در زبان خارجى ((پامپلوس )) مى نامند، خوردن آب آن به عنوان اشتها آور و مقوى معده و قلب به کار مى رود.

 
باب بارتو

در بلوچستان به من باب بارتو مى گویند. نوعى از خانواده ى مرکبات هستم که هسته من لعاب زیادى مثل تخم کتان دارد، و براى نرم کردن سینه بسیار مفید مى باشم .

 

سایر منافع مرکبات

آنچه گفته شد مختصرى از فواید بى شمار خانواده ى ما بود، از دوستان وفادار انسان هستیم . سلامت و جوانى را براى شما پایدار مى سازیم ، و از پوست ما اسانسى معطر مى گیرند که ضد عفونى کننده بوده ، و در ساختن ادوکلن و مرهم هاى ضد زخم به کار مى رود.

 

اسانس ما قادر است بزرگترین دشمنان بشر را که میکروب هاى دیفترى ، مننژیت و حصبه مى باشد نابود سازد. از پوست خارجى ما نیز براى معطر کردن غذا و شربت هاى دارویى و غیر دارویى ، ترشى ها و مرباها و غیره استفاده مى کنند و در نزد ایرانیان رسم است که پوست ما را در کنار منقل یا بخارى مى گذارند تا محیط خانه را معطر سازیم . تلخى که در میوه هاى بعضى از انواع ما مثل ترنج و دارابى مى بینید، یکى دیگر از محسنات ما مى باشد. زیرا این تلخى مربوط به یک ماده ى مؤثر است که اشتها را باز مى کند و به همین جهت است که غذاشناسان توصیه مى کنند، همیشه ما را قبل از غذا میل نمایید تا معده ى شما را براى قبول و هضم آن آماده سازیم . خلال نارنج را با سنبل الطیب دم کرده ، و صبح بجاى چاى نوش جان کنید تا قلب و اعصاب شما تقویت شود.

این میوه پرخاصیت، برای درمان بیماری های زیر مفید است:

* چاقی

* برونشیت

* التهاب ریه

* آسم

* زکام

* فشارخون بالا

* بیماری های مختلف پوستی

 

خواص نارنگی

فواید نارنگی

 

ارزش غذایی در هر 100 گرم نارنگی

                                                          ویتامین آ                            420 آی. یو

                                                          کربوهیدرات                         34/13 گرم

                                                          فیبر رژیمی                          8/1 گرم

                                                          پروتئین                               81/0 گرم

                                                          تیامین (ویتامین B1)             شش صدم میلی گرم

                                                          نیاسین (ویتامین B3)           سی و هفت صدم میلی گرم        

                                                          ویتامین B6                          هشت صدم میلی گرم     

                                                          ویتامین C                           بیست و هفت میلی گرم 

                                                          کلسیم                               37 میلی گرم

                                                          آهن                                   15/0 میلی گرم

                                                         منیزیم                                 12 میلی گرم

                                                         فسفر                                20 میلی گرم

                                                         پتاسیم                               166 میلی گرم

                                                         سدیم                                 2 میلی گرم

                                                         روی                                     07/0 میلی گرم

                                                         چربی                                 3/0 گرم

                                                         کالری                                  44 کیلوکالری

رب نارنج که در اثر جوشاندن و غلیظ کردن آب نارنج بدست مى آید نه تنها یک چاشنى خوب براى ترش کردن غذاها است ، بلکه یک مرهم ضد زخم، ضد انگل و ضد میکروب مى باشد و در گذشته کچلى را با آن معالجه مى کردند. اگر ناخن شما سست و شکننده است چند روز، روزى دو مرتبه روى آن رب نارنج بمالید و بعد مشاهده کنید که چگونه سخت و محکم مى شود.

 

اگر به نارنج دسترسى ندارید، مى توانید با آب لیمو و آب نارنج استفاده کنید. براى از بین بردن چربى پوست و موهاى خود نیز مى توانید از رب یا آب میوه ى ما استفاده نمایید، ولى براى چربى سر انسان که مقدمه ى طاسى است ، بایستى حتما از رب نارنج بهره مند شوید و بگذارید مدتى بماند، روى پوست خشک شود و بعد آن را با آب نیم گرم پاک نمایید. براى پاک کردن لکه هاى قرمز و سیاه که روى پوست و صورت و بدن شما پیدا مى شود، بهتر آن است که به رب نارنج نمک زده و روى آنها بمالید و بگذارید تا خوب خشک شود، براى نرم کردن دست و صورت و از بین بردن گوشت هاى زیادى ، باز هم به سراغ رب نارنج و بدل آن لیمو بروید. مخلوطى از آب لیمو و گلیسیرین و چند قطره آمونیاک نیز براى این کار تجویز شده است .

 

به کودکان خود توصیه نمایید که هفته اى دو بار دندان هاى خود را با مضمضه کردن آب لیمو تمیز کرده و بعد مسواک بمالند تا دندان هاى آنها دچار کرم خوردگى نشود. براى از بین بردن زگیل بایستى نوع ترش مرا با پوست و هسته در سرکه خیساند و بعد آنرا له کرده روى زگیل گذاشت تا کم کم از بین برود. اگر آب تصفیه شده در دسترس ندارید، آسان ترین راه براى ضدعفونى کردن آن افزودن چند قطره آب لیمو ترش است.

 

هیچگاه ماهى نخورید مگر آن که قبلا روى آن چند قطره آب لیمو یا آب نارنج بچکانید. در اروپا معمولا صدف هاى دریایى را همراه با نوع ترش ما مى فروشند و در این مورد دانشمندى اظهار نظر کرده و گفته است : سم را با ضد سم همراه مى فروشند. آب لیمو مسمومیت غذایى را کم مى کند و از فساد مواد خوراکى جلوگیرى مى نماید . به آب هویج چند قطره آب لیمو بزنید، تا طعم گس و علفى آن از بین برود. وقتى زالو در بیخ گلوى کسى چسبید، دستپاچه نشوید، یک لیوان آب لیمو به او بدهید و بگویید جرعه جرعه بنوشد تا زالو کنده شود. آب ما خانواده ى مرکبات ادرار را زیاد مى کند و کلیه و مثانه را زهکشى مى نماید.

 

استفاده از آب انواع ما براى رژیم لاغرى اثرى بسیار مطمئن و بى ضرر دارد. براى مبارزه با انگلهاى معده و روده ، بایستى یکى از میوه هاى ما را با پوست له کرده ، و بعد در شربت عسل خیس نموده و بعد در صافى ریخته و با فشار شیره ى آنرا گرفت و شب ، قبل از خواب نوشید. براى جلوگیرى از خون دماغ ، پنبه را با آب لیمو ترش یا نارنج آغشته کرده ، و در سوراخ هاى دماغ بگذارید تا خون بند آید، با آب انواع ترش ما مى توانید لکه هاى سبز و مرکب را از روى لباس پاک کنید . آب لیمو شیرین دوام ندارد، این نقص برطرف خواهد شد. مخلوط دو برابر آب لیمو شیرین با یک برابر آب لیمو ترش نوشابه اى گوارا و مفید است و بهترین دارو براى معالجه مبتلایان به امراض عفونى است .

 

این نوشابه ترشى چندانى ندارد، و براى معده و روده هاى مجروح هم مضر نمى باشد. لیموهاى آبى که در جهرم و جنوب ایران به عمل آمده ، و براى گرفتن آب لیمو مصرف مى شود، با لیمو ترش فرق دارد، ولى منافع آنها یکسان است ، اگر در اثر خوردن انواع میوه هاى ما در معده احساس ناراحتى کردید، و یا مبتلا به دل درد، و درد پهلو شدید نترسید و چند روز مرتبا به خوردن آن ادامه دهید و بدانید به علت داشتن مواد رادیواکتیو امراض خفته را بیدار مى کنیم و بعد آن ها را معالجه مى نماییم و نیز مى توانیم سموم بدن را از گوشه و کنار عضلات خارج کرده ، و از بین ببریم . لیمو عمانى نوعى لیمو ترش است . که در عمان به عمل مى آید و بهترین چاشنى براى غذاهاى مختلف است . براى معالجه گواتر سمى و کوچک کردن غده ى سیب آدم بهترین وسیله ضماد کوبیده ى پوست پرتقال و لیمو است .

آیا پوست نارنگی هم خاصیت دارد؟!

 

* محققان ادعا می کنند که جویدن پوست نارنگی کلسترول مضر را کاهش می دهد و اثر آن همانند داروهای شیمیایی است که البته عوارض آن را ندارد.

* آنزیم های موجود در سلول های سرطانی از طریق ترکیبی به نام Q40 موجود در پوست نارنگی از بین می رود.

* میزان آنتی اکسیدان در پوست این میوه ۲۰برابر بیشتر از آب آن است.

* از بیماری قلبی پیشگیری می کند.

* ناراحتی های عصبی، افسردگی، استرس و اختلالات مربوط به خواب را برطرف می کند.

* بیشتر اختلالات گوارشی را می توان با استفاده از پوست نارنگی برطرف کرد.

* مصرف آن برای جذب غذا مفید است. نفخ و حالت تهوع را برطرف می کند. با تحریک سیستم لنفاوی، به دفع مایعات اضافه کمک و با چاقی مفرط نیز مقابله می کند.

* از پوست سبزرنگ این میوه برای درمان فشارخون پایین و التهاب استفاده می شود.

* بر اساس طب چینی، پوست نارنگی اختلالات طحال و ریه را برطرف می کند.

* پوست نارنگی را پس از شستن در فر یا زیر نور خورشید خشک کنید و به شکل پودر در بیاورید. این پودر را می توان روی تمامی غذاها از جمله خورشت، سوپ، برنج، چای، مرغ و... اضافه کرد.

 

خصوصیات مختلف نارنگی

خصوصیات مختلف نارنگی

خصوصیات مختلف نارنگی نارنگی در این فصل به وفور یافت می شود. این میوه از خاصیت های فراوانی برای بدن برخوردار است پس سعی کنید از ویژگی های درمانی این میوه
خواص نارنگی

خواص نارنگی از نگاه طب سنتی

خواص نارنگی از نگاه طب سنتی با توجه به پیشرفت علم , طب سنتی نه تنها جایگاه خود را در بهبود و پیشگیری بیماریها و عارضه ها از دست نداده بلکه با استفاده از مواد و راهکار های طبیعی و
افراد چاق نارنگی نخورند!

افراد چاق نارنگی نخورند!

افراد چاق نارنگی نخورند! افراد چاق نارنگی نخورند! تغذیه یک کارشناس ارشد گیاهان دارویی نارنگی را میوه ای اشته
نارنگی

نارنگی میوه ضدچاقی

نارنگی میوه ضدچاقی نارنگی میوه ضدچاقی نارنگی میوه ضدچاقی تندرستی و تغذیه ارسال دیدگاه 1,716 بازدید
نارنگی

خواص میوه نارنگی

خواص میوه نارنگی نارنگی میوه ای زمستانی و غنی از ویتامین های A ، B1 ، B2 ،C می باشد.دانشمندان دانشکده داروسازی لیسستر ترکیبی را در پوست نارنگی به نام Salvestrol Qیافته&zwnj
نارنگی

از خواص میوه نارنگی چه می دانید؟

به گزارش ایران ناز نارنگی میوه ای زمستانی و غنی از ویتامین های A ، B1 ، B2 ،C می باشد.دانشمندان دانشکده داروسازی لیسستر ترکیبی را در پوست نارنگی به نام Salvestrol Qیافته ان
خواص نارنگی

بشنوید از خواص نارنگی

بشنوید از خواص نارنگی بشنوید از خواص نارنگی به گفته یک متخصص طب سنتی، در فصل پاییز که مصرف غذاهایی با
نارنگی

خواص درمانی نارنگی را دست کم نگیرید

خواص درمانی نارنگی را دست کم نگیرید به گفته یک متخصص طب سنتی، در فصل پاییز که مصرف غذاهایی با مزاج گرم و مقوی بیشتر می‌شود، احتمال بروز حرارت کبد و معده و صفرا هم افزا
بیماری

نارنگی 100 بیماری را درمان می کند

خواص بی نظیر نارنگی در سلامتی بدن نارنگی 100 بیماری را درمان می کند نارنگی 100 بیماری را درمان می کند خواص بی نظیر نارنگی در سلامتی بدن اختصاصیآکا ایران:  
نارنگی

خواص مفید نارنگی میوه خوشمزه پاییز !

نارنگی بی خوابی را درمان می کند خواص مفید نارنگی میوه خوشمزه پاییز ! خواص مفید نارنگی میوه خوشمزه پاییز ! نارنگی بی خوابی را درمان می کند اختصاصیآکا ایران:  
نارنگی

"نارنگی" میوه زمستانی را بیشتر بشناسید

"نارنگی" میوه زمستانی را بیشتر بشناسید به گزارش آکا ایران به نقل از سلامت نیوز، دانشمندان دانشکده داروسازی لیسستر ترکیبی را در پوست نارنگی به نام Salvestrol Q یافته
خواص نارنگی

خواص نارنگی، فواید نارنگی

در این بخش از سایت آکاایران شما را با خواص و فواید نارنگی آشنا میکنیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. فواید نارنگی    اسم من نارنگى است و ان
نارنگی

به جای هندوانه نارنگی بخورید!

حسین مهاجران در خصوص تنظیم بازار میوه برای شب یلدا اظهار داشت: قیمت هندوانه دزفول در میدان بزرگ تره بارتهران 1200 تومان و هندوانه میناب 2000 تومان است که با 35 درصد سود صنفی در وا
نارنگی

خواصی چند از نارنگی

میوه ای که در این فصل مصرف بیشتری دارد . نارنگی خاصیت میلن بودن را دارد همچنین باعث افزایش قوای جنسی می شود. تشنج های عصبی را کاسته و کسانی که از بی خوابی رنج میبرند میتوانند این
نارنگی

عکس های میوه نارنگی

نارنگی یکی از اعضای خانواده بزرگ مرکبات است که در مقایسه با پرتقال اندازه کوچک تر و طعمی ترش مزه تر دارد. در این میوه پرخاصیت ویتامین های A، B1، B2، C پروتئین، چربی، قند،مقدار زی
نارنگی

بهترین زمان مصرف نارنگی

بهترین زمان مصرف نارنگی بهترین زمان مصرف نارنگی چه زمانی است؟ کی و در چه شرایطی خوردن نارنگی تاثیر بیشتری خواهد داشت؟ پاسخ این سوالات و کمی بیشتر در مورد نارنگی خواهید خواند. به
تبلیغات