فیتنس چیست؟ تعریف اندام متناسب و ایده آلفیتنس چیست؟ تعریف اندام متناسب و ایده آل

آکاایران: فیتنس چیست؟ تعریف اندام متناسب و ایده آل

فیتنس چیست؟ تعریف اندام متناسب و ایده آلفیتنس چیست؟ تعریف اندام متناسب و ایده آل
آکاایران: مقاله ای اختصاصی از معراج کلهری

رشته فیتنس ورزشی با مزایای بسیار است که معایب آن دربرابر مزایایش نادیده گرفته می شود. فیتنس از لحاظ سلامت جسمانی و روحی روانی تأثیرات مثبت و خوبی برای فرد به جا می گذارد.

این رشته ورزشی علاوه بر تاثیراتی که روی تناسب اندام خواهد گذاشت، باعث بهبود عملکرد فرد در طول فعالیت های روزمره خود می شود. با ما همراه باشید.

فیتنس چیست

فیتنس از دو کلمه Fit یعنی مناسب و به اندازه و Ness یعنی برتری و بالا بودن تشکیل شده است. در کل این واژه به لاتین بوده و معنی آن تناسب اندام می باشد.

امروزه مخصوصاً در این سال های اخیر این نام رشته ورزشی بین ورزشکاران و غیر ورزشکاران رونق گرفته و افراد زیادی را در سرتاسر دنیا به خود جذب کرده و یک رشته ی مسابقه ای فیتنس هم به خود اختصاص داده است.

فیتنس چیست؟ تعریف اندام متناسب و ایده آلفیتنس چیست؟ تعریف اندام متناسب و ایده آل

هدف از فیتنس

هدف از ورزش کردن رسیدن به سلامت جسمانی و روحی بالا می باشد و این که از امراض گوناگون جلوگیری کند.

این رشته ورزشی هم از این ویژگی ها به دور نیست ولی تأثیرات بیشتری دارد. اینکه فردی یا ورزشکاری در هر سن و جنسیتی وارد این رشته می شود از مزایای تخصصی این رشته است؛ چراکه محدودیت سنی و جنسیتی خاصی ندارد. رشته هایی مانند body building ، cross fit و… دارای محدودیت سنی هستند و برای هر فردی توصیه نمی شوند و بهتر است قبل از این ورزش ها با پزشک متخصص یا فیزیولوژیست ورزشی صحبتی انجام شود.

اما رشته فیتنس به دلیل کار کردن و بهبود شرایط قلبی عروقی و بهبود عملکرد عصبی و عضلانی فرد در طول زندگی باعث برتری این رشته نسبت به سایر رشته ها می باشد.

رشته ورزشی فیتنس و یا فیتنس بودن واژه ایست که اکثریت افراد به دنبال آن هستند تا به سمت چاقی و امراض دیگر هدایت نشوند.

فیتنس بودن به 2 مقوله مرتبط می شود:

 • فیتنس بودن برای شرکت در مسابقات
 • فیتنس بودن برای داشتن زندگی سالم

این دو مقوله مخالف یکدیگر و یا در تناقض هم نیستند ولی به طورکلی، انجام دادن هر ورزش حرفه ای با آسیب های جسمانی همراه است که مقوله تمرین رشته فیتنس برای شرکت در مسابقات نیز از این مقوله مثتثنی نیست.

ولی اگر تلاش برای فیتنس بودن به دوراز هرگونه مسابقه و مصرف دارو و فقط با انجام ورزش صحیح و تغذیه سالم انجام شود تا فرد به وزن ایده آل و درصد پایین چربی برسد هیچ خطری موجب شخص نمی شود.

بهتر است که به شما کاربر عزیز این گونه بگویم که برای فیتنس بودن تغذیه صحیح و درست زیر نظر متخصص تغذیه و برنامه ورزشی درست و اصولی باید جزء برنامه روزانه سبک زندگی (life style) شما قرار بگیرد تا ازلحاظ ظاهری به بدن ایده آل خود برسید.

این  موضوع را تأکید می کنم حتماً باید آزمایشات روتین و منظم هر 3 ماه یکبار از خودتان زیر نظر پزشک داشته باشید تا وضعیت داخلی بدن خود را مانند وضعیت فیزیکی و ظاهریتان مانیتورینگ کند تا اگر مشکلی پیش آمد بتوانید آن را کنترل کنید تا مشکل جدی برای شما ایجاد نشود.

تعریف اندام متناسب و ایده آل! و راه فیتنس بودن 

از نظر بنده، بهترین و سریع ترین راه رسیدن به فیتنس رعایت برنامه ورزشی اصولی و برنامه تغذیه خوب می باشد و وقتی فردی به درصد مشخصی از میزان چربی، پروتئین، آب، کلسترول و وزن کلی بدن برسد می توانیم بگوییم آن شخص دارای تناسب اندام و یا فیتنس است.

فرقی که ورزشکاران فیتنس با افراد عادی برای رسیدن به فیتنس دارند این است که ورزشکاران فیتنس از برنامه ورزشی و تغذیه سخت تری نسبت به افراد عادی دارند چون این ورزشکاران باید به کمترین میزان ممکن چربی و آب بدن در بازه زمانی مشخصی برسند.

درصورتی که افراد عادی اگر چربی خود را به میزان مشخصی کاهش دهند (آقایان بین 5 الی 13% و بانوان 7 الی 17%) و آزمایشات مشکل خاصی را نشان ندهد، می توانند در این سطح که هستند فعالیت خود را ادامه دهند.

ورزشکاران حرفه ای این رشته باید برنامه خاص و نسبتاً سختی را به دلیل هدفی که در بازه زمانی مشخص دارند انجام دهند که گاهی اوقات می تواند شخص را از مسیر سلامتی دور کند (مثلا در صورت استفاده از داروها).

مزایا و معایب فیتنس

این رشته ورزشی به دور از معایب می باشد به جز موارد نادری مانند:

 • مصرف داروها و مکمل های ورزشی به دوراز نظارت پزشک
 • عدم کنترل آن ها توسط پزشک
 • زیاده روی در میزان مصرف آن ها

این افراد نباید خود را طولانی مدت در این مرحله (کمبود چربی بدن) نگه دارند چراکه بدن ازلحاظ هورمونی به دلیل ساخته شدن خود هورمون از چربی ها دچار اختلال می شود و احتمال اینکه آسیب های جدی به بدن وارد شود وجود دارد.

ما برای جلوگیری از این آسیب به بدن 3 ماه استراحت می دهیم تا کمبودهای اساسی خود را جبران کند و بتواند برای دوره و مسابقات بعدی هم شرکت کند.

از مزایای رشته فیتنس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستیابی به میزان بالایی از توانایی قلبی عروقی
 • استقامت عضلانی
 • حداقل درصد چربی
 • استانداردترین میزان پروتئین و ماهیچه ها
 • کاربردی ترین قدرت عضلانی و استفاده کاربردی از این توانایی ها که در طول روز به زندگی شخصی خود فرد کمک می کند و دور از هرگونه امراض می باشد.

فیتنس چیست؟ تعریف اندام متناسب و ایده آلفیتنس چیست؟ تعریف اندام متناسب و ایده آل

فیتنس ماندن

همانطور که گفته شد، انجام این تمرینات به سبک حرفه ای برای طولانی مدت، از لحاظ هورمونی آسیب هایی را به بدن وارد می کند که برای جلوگیری از این آسیب ها، بدن باید مدتی را استراحت کند و بعد مجدد وارد تمرینات حرفه ای شود.

برای افرادی که این رشته را دنبال می کنند و شرایط اهداف و شرایط زیر را دارند، ماندن در فیتنس را برای همیشه توصیه می کنم و این شیوه از تمرین اصولی و تغذیه مناسب باید قسمت جدانشدنی زندگی آن فرد باشد:

 • افرادی که از داروها استفاده نمی کنند
 • کسانی که به بدن خود جهت رسیدن به حداقل میزان چربی فشار بیش از حد وارد نمی کنند
 • به دنبال این هستند که ازلحاظ فیزیکی چربی ظاهری اضافی نداشته باشند
 • افرادی که تلاش می کنند به سطحی از سلامتی برسند که آزمایشات سلامت، کوچکترین مشکلی را نشان ندهد

از این مطلب درمورد فیتنس متوجه این موضوع شدیم که…

بهتر است از مصرف داروها برای رسیدن به سلامتی جلوگیری شود و فقط روی تمرین صحیح، اصولی و تغذیه سالم برای رسیدن به هدف خود بهره بگیرید.

این شیوه حرکت به سمت تناسب اندام، نه تنها مشکلی برای شما ایجاد نمی کند، بلکه از ابتلا به بیماری ها و مشکلات بسیاری نیز جلوگیری خواهد کرد.

در محموع نکته مهم این است که تمامی این عادات سالم، تمرینات سالم، تغذیه اصولی و البته انگیزش و شرایط روحی روانی مناسب باید بخشی از سبک زندگی شما شوند تا تاثیری همیشگی و پایدار دارا باشند.

.منبع :
گردآوری توسط بخش ورزش و سلامت سایت آکاایران
تبلیغات