Image result for ‫اصول و توصیه های مهم ارگونومی کار با کامپیوتر‬‎

آکاایران: اگر به خاطر شغل و حرفه تان مجبورید ساعات زیادی از روز را پشت میز کار بگذرانید،باید بدانید که افراد پشت میز نشین در خطر ابتلا به بیماری های جدی مفصلی هستند و آسیب زیادی به مهره های گردن و کمر وارد می کند. ولی با توصیه های ارگونومی که در ادامه این بخش از سلامت آکاایران می خوانید می توانید میزان این خطرات را کاهش دهید.

Image result for ‫اصول و توصیه های مهم ارگونومی کار با کامپیوتر‬‎

توصیه های ارگونومی

ارگونومیک چیست ؟

ارگونومیک (ergonomics) شاخه ای از علم مهندسی است که به طراحی ابزار و لوازمی برای حفظ سلامت فیزیکی بدن در هنگام کار می پردازد. درد، غالبا در اثر حفظ مداوم یک حالت نادرست قرارگیری بدن ایجاد می‌شود. مثال‌های رایج آن شامل: تایپ همزمان با صحبت تلفنی با نگه داشتن گوشی تلفن در گودی گردن، چرخاندن مداوم سر از چپ به راست هنگام تایپ از روی یک متن و نگاه کردن به صفحه کامپیوتر و یا نشستن به مدت طولانی هستند.

صحیح نشتن و اصول آن

نشتن صحیح یک الگوی خاصی دارد: آرنج باید به صورت ۹۰ درجه باشد و پشت بدن کاملا به صندلی تکیه داده شود، مانیتور مقداری از دید مماس و مستقیم باید چشم پایین تر باشد به طوری که به کل مانیتور اشراف داشته باشید.

ارگونومی در کار با کامپیوتر

ارگونومی به عنوان رشته ای از علوم که به دست آوردن بهترین ارتباط میان انسان و محیط (کار و زندگی) هدف اصلی آن است، تعریف می شود. ارگونومی با ارزیابی قابلیت ها و محدودیت های انسان (بیومکانیک و آنتروپومتری)، استرس های کاری و محیطی (فیزیولوژی کار و روان شناسی صنعتی)، نیروهای استاتیک و دینامیک روی بدن انسان (بیومکانیک)، خستگی (فیزیولوژی کار و روان شناسی صنعتی) و طراحی ایستگاه کاری و ابزارها (آنتروپومتری و مهندسی) سر و کار دارد. بنابراین ارگونومی از علوم بسیاری تشکیل یافته است.

ارگونومی کامپیوتر


 

 

 

نتایج به کارگیری اصول ارگونومی در محیط های کاری:
- پیشگیری از اختلالات اسکلتی - عضلانی در بین شاغلین (مانند کمر درد، سندروم تونل کارپال یا درد شدید در مچ دست، درد ناحیه گردن، درد ناحیه زانو یا آرنج و...)
- کمک به پیش گیری از حوادث شغلی
- افزایش میزان رضایت مندی کارکنان
- افزایش رفاه و آسایش کارکنان
- کمک به افزایش بهره وری در کار
- کمک به افزایش تولید

برای جلوگیری از آسیب به مهره های گردن و کمر چه کنیم؟

توصیه های ارگونومی به حفظ حالت مناسب ستون فقرات و سلامت اندام ها کمک می کند و موجب جلوگیری از خمیدگی ها و دردها می شود. این توصیه ها برای آن دسته از افرادی که ساعتهای طولانی از روز را پشت میز کامپیوتر می نشینند بسیار مناسب است و ارز بروز درد های مفصلی و افتادگی شانه ها در این افراد جلوگیری می کند.

این حرکات به گونه ای است که می توانید در محل کار نیز آن ها را به کار ببرید . این حرکات را برای گرفتن نتیجه بهتر روزی چندباردر محل کارتان انجام دهید اما اگر این حرکات موجب ایجاد درد در گردن یا شانه شد حتما به پزشک مراجعه کنید.

دانلود پاورپوینت ارگونومی در محل کار

حرکات کششی در محل کار

  • به جلو نگاه کنید و سپس سر خود را به طرف جلو خم کنید
  • در حالی که رو به جلو نگاه می کنید ابتدا به آرامی سر خود را به سمت جلو خم کنید.به صورتی که چانه تان نزدیک به سینه تان باشد و چشمهایتان به زمین نگاه کند. حالا آرام سرتان را عقب ببرید و سقف را ببینید.
  • به حالت معمولی بایستید و بدون حرکت شانه سر وگردن را به سمت راست حرکت دهید تا گوش راست به شانه راست نزدیک شود حالا آرام به وضعیت معمولی برگردید و همین حرکت را برای سمت چپ اجرا کنید.
  • در حالی که سر در وضعیت معمولی قرار دارد به آرامی سر خود را بچرخانید ، با چرخش سرتان باید ابتدا سمت راست و سپس سمت چپ خود را ببینید.
  • برای انجام حرکات شانه، دستتان را به جلو بکشید و بعد به بالای سرتان ببرید و پس از ده ثانیه به حالت اول بر گردانید ، این حرکت را ده مرتبه انجام دهید.
  • دست ها را به دو طرف بدن بکشید و به آرامی بالای سرتان ببرید ، این حرکت را ده مرتبه انجام دهید.
  • دست هایتان را به سمت جلو بکشید و حول محور شانه به چرخانید و عقب و جلو کنید ، این حرکت را ده مرتبه برای هر دست انجام دهید.

پاورپوینت ارگونومی در محل کار

نرمش گردن برای جلوگیری از بیماری های مفصلی

نرمش های قدرتی

این تمرین قدرت عضلات گردن را با ایجاد مقاومت در مقابل نیروی وارده با دست، افزایش می دهد . در این تمرین با فشار دست از حرکت گردن جلوگیری می کنیم. در این تمرین باید نیرویی که با دست به گردن و به عکس وارد می کنیم در حد متوسط باشد.مقدار زمان لازم برای این تمرین حدود 20 ثانیه است .

انگشتان دو دست خود را دریکدیگر قفل کنیدو پشت سرتان قرار دهید حالا آرنج هایتان را به عقب ببرید و به دیوار پشت سر نزدیک کنید.

 

گردآوری توسط بخش ورزش و سلامت سایت آکاایران
تبلیغات