گیاه شاتره

آکاایران: فایده های مختلف گیاه شاتره

آکاایران:  

از خواص و مزایای استفاده از گیاه شاتره چه میزان اطلاع دارید این گیاه برای درمان چه بیماری هایی مفید است می خواهیم به بررسی فایده های درمانی این گیاه در این مطلب بپردازیم متخصصین طب سنتی در چه زمینه هایی از این گیاه استفاده می کنند .

۱- شاتره گیاهی است علفی به ارتفاع ۸۰ سانتی متر که در مزارع، باغ ها و زمین های کشاورزی به حالت خودرو می روید.

۲- قسمت مورد استفاده شاتره تمام قسمت های هوایی آن است.

۳- این گیاه در طب سنتی، برای درمان اگزما و دیگر بیماری های پوستی به کار می رفته؛ همچنین به عنوان ملین و مدر مصرف می شده است.

۴- در دهه گذشته، این گیاه دوباره مورد توجه قرار گرفت؛ زیرا بنا به گزارش هایی، به احتمال زیاد عصاره آن در بهبود بیماری های سیستم قلبی-عروقی و دستگاه کبدی صفراوی مؤثر است.

۵- از نظر داروشناختی، شاتره صفراآور است. آلکالوئید پروتوپین موجود در شاتره می تواند در مواردی باعث کاهش صفرا شود. شاتره همچنین در مشکلات قلبی-عروقی مصرف می شود.

۶- در طب عوام از شاتره به عنوان ادرارآور، مسهل و جهت رفع مشکلات پوستی، از جمله اگزما استفاده می شود. اثر اخیر را مربوط به وجود اسیدفوماریک در آن می دانند. اسیدفوماریک امروزه به شکل سنتزی تهیه و در بعضی از فرمولاسیون های پوستی نظیر داروهای پسوریازیس مصرف می شود.

۷- مصرف مقدار عادی و دارویی شاتره عوارض جانبی ندارد؛ ولی مصرف مقادیر بسیار زیاد به دلیل وجود آلکالوئیدهای ذکرشده ممکن است باعث لرز، تشنج و مرگ شود.

۸- تاکنون در زمینه مصرف شاتره در دوران بارداری و شیردهی مطالعه ای صورت نگرفته است؛ بنابراین بهتر است در این دوران مصرف نشود.

۹- توصیه می شود دم کرده شاتره را گرما گرم مصرف کنید؛ چون ممکن است با سرد شدن، مواد مؤثر رسوب کنند

. ۱۰- در بسیاری از موارد دیده شده که برای به دست آوردن اثرات مذکور شاتره از عرق شاتره موجود در بازار استفاده می کنند. عرق شاتره مقدار بسیار ناچیزی اسانس دارد و مواد مؤثر اصلی در آن اصلا موجود نیست. بنابراین دارای خواص اصلی شاتره نیست. بهتر است از محل های قابل اطمینان عرق آن را تهیه نمایید.

۱۱- برای مشکلات کبدی، صفراوی و پوستی باید از دم کرده آن استفاده کرد و در این موارد عرق آن بی تأثیر است.

سلامتیسم

.

منبع : hidoctor.ir

تبلیغات