برگ سنا بهترین روش برای درمان یبوست

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد برگ سنا بهترین روش برای درمان یبوست ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته طب سنتی و گیاهان دارویی از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: برگ سنا بهترین روش برای درمان یبوست

آکاایران:  برگ سنا بهترین روش برای درمان یبوست 

 
“سنا” گیاهی است که بیشتر به شکل بوته ای می باشد و از برگ آن استفاده می شود. جنس گیاه به نام Cassia می باشد و از خانواده ی نخود است.
 
 
به گزارش آکاایران: از بیشتر گونه های آن جهت درمان یبوست استفاده می کنند. برگ همه ی گونه ها به خاطر وجود ترکیباتی به نام”انتراکینون ها”  تلخ می باشد.
 
با وجودی که گونه ای از سنا در جنوب ایران و در حوالی خلیج فارس می روید، ولی به دلیل نیاز زیاد به این گیاه، عمده ی آن وارداتی است. گرچه گونه ی ایرانی و نوع وارداتی از نظر گیاه شناسی با هم متفاوت می باشند، ولی از نظر خواص ضد یبوست مشابه هستند.
 
میزان مصرف روزانه ی برگ سنا برای افراد بزرگسال، بین نیم تا یک گرم است که می توان بر روی آن حدود یک استکان آب ریخت و 10 دقیقه جوشاند، سپس صاف کرد و میل نمود.
 
بهترین زمان مصرف شب هنگام است. گرچه می توان این محلول تلخ را با نبات یا عسل شیرین کرد، ولی تلخی آن کاملاً از بین نمی رود.
 
در مصرف سنا نباید زیاده روی کرد، چرا که ممکن است باعث اسهال شدید گردد. همچنین نباید از سنا به طور ممتد و طولانی استفاده کرد، چون باعث تنبلی روده می گردد. بهتر است پس از دو هفته استفاده، یک یا دو هفته مصرف آن را قطع نماییم. 
 
نکته قابل توصیه دیگر این است که سنا نباید در افراد کمتر از ده سال مصرف شود.
 
با توجه به اینکه در سال های اخیر برای رفع یبوست از سنا به طور وسیع در جهان استفاده می شود، صنایع داروسازی قرص آن را تهیه نموده که در داروخانه های ایران موجود می باشد.
 
قرص سنا را می توان بین 2- 1 عدد در روز مصرف کرد که از نظر مزه، شبیه به جوشانده ی این گیاه نیست.
 
دکتر محمدحسین صالحی سورمقی- متخصص فارماکوگنوزی
 
استاد دانشکده داروسازی تهران
 

مطالب مرتبط :

 

7 راه مناسب برای درمان یبوست

یبوست و درمان آن چقدر مهم است

بهبود و درمان مشکل یبوست

نقش رژیم غذایی در پیشگیری و درمان یبوست

.
منبع :
برگ سنا بهترین روش برای درمان یبوست گردآوری توسط بخش طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات