خواص دارویی گیاه افسنتین (wormwood)

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد خواص دارویی گیاه افسنتین (wormwood) ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته طب سنتی و گیاهان دارویی از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

خواص دارویی گیاه افسنتین (wormwood)
آکاایران: خواص دارویی گیاه افسنتین (wormwood)
آکاایران: خواص دارویی گیاه افسنتین (wormwood)

خواص دارویی گیاه افسنتین (wormwood)

طب سنتی و مکمل ارسال دیدگاه 5,049 بازدید
به گزارش آکاایران: منابع مربوط به دوران باستان و سده‌های میانه نشان می‌دهند که از اسانس افسنتین برای دفع حشرات موذی استفاده می‌شده است.همچنین مواد تند و اسیدی موجود در افسنتین درمان بسیار خوبی برای مشکلات هاضمه است. طعم تلخ آن سبب ترشح صفرا می‌شود و اسیدیته معده را کاهش می‌دهد. این گیاه در کاهش تب مؤثر است، ضد کرم و انگل روده، و نیروبخش است. علاوه بر این برای کاهش التهاب حاصل از نیش حشرات نیز مفید است. همچنین برای درمان یرقان (زردی) بکار می‌رود و قوای جنسی را نیز افزایش می‌دهد. از اسانس این گیاه در صابون، مواد آرایش و عطر استفاده می‌شود. 

مواد موجود در افسنتین

افسنتین دارای اسانس فرارّی است که پس از تقطیر حدود ۰٫۵ تا ۱درصد از این اسانس در ماده‌ی تقطیر شده باقی می‌ماند. رنگ آن معمولاً سبز یا زرد است و بوی تندی دارد. این گیاه دارای تانین، رزین، نیترات پتاس، و دیگر نمک‌هاست، همچنین شامل مقدار کمی گلوکزید و اسید نیز هست. اغلب، کل گیاه یعنی برگ، ساقه و ریشه و گل در موارد مختلف استفاده می‌شود.
گل‌های این گیاه را باید در یک روز گرم و آفتابی حدود تیرماه جمع آوری کرد و در دمای کمتر از ۲۰ درجه خشک کرد. از این گیاه به صورت چای می‌توان استفاده کرد: حدود ۳۰ گرم از گیاه خشک را در مقداری آب جوش بریزید و بگذارید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بماند. این دم‌کرده برای دفع کرم روده بسیار مؤثر است. البته باید در مصرف این گیاه دقت کنید چرا که مصرف بیش از حد آن باعث تحریک روده و اسهال می‌شود. 

اثرات جانبی افسنتین 

افسنتین حاوی اسانسی است که سبب تحریک اعصاب می‌شود و در صورت استفاده‌ی مداوم و طولانی، ممکن است سبب افسردگی عصبی، اختلال ذهنی، و ناباروری شود. با توجه به خواص دارویی این گیاه، بهتراست برای جلوگیری از اثرات ناخواسته آن با نظر پزشک مصرف شود.  
 
 
گروه ترجمه آکا ایران
به نقل از herbwisdom.com
.
منبع :
خواص دارویی گیاه افسنتین (wormwood) گردآوری توسط بخش طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی سایت آکاایران
تبلیغات