دمنوش مریم گلی

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد دمنوش مریم گلی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته طب سنتی و گیاهان دارویی از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران:

دمنوش مریم گلی

روی خط خبرگزاری ها, طب سنتی
به گزارش آکاایران: با خاصیت آرامش بخش
گیاهی است چند ساله و علفی، ریشه راست و دارای انشعابات فراوان و ارتفاع آن بین ۸۰-۵۰ سانتی متر می باشد. ساقه های جوان به رنگ سبز تیره و پوشیده از کرکهای انبوه و خاکستری رنگ است. با افزایش عمر گیاه، ساقه چوبی و رنگ آن قهوه ای می شود. برگها بلند ونیزه ای شکل می باشند.گلها به رنگ بنفش متمایل به آبی، صورتی یا سفید و به صورت مجتمع در قسمت فوقانی ساقه ها روی چرخه های مخصوصی مشاهده می شوند.روی هرچرخه ۸-۵ گل وجود دارد این گیاه از خانواده نعناییان است که بیشتر از برگ های آن استفاده می شود.
نام علمی:Salvia officinalis
طبع: از نظر طب سنتی ایران گیاه مریم گلی، طبعی گرم دارد.
.
خواص:
دمنوش مریم گلی خاصیت آرامش بخش دارد.
این دمنوش پایین آورنده قندخون است.
برگ های این گیاه خاصیت ضد التهابی و ضدعفونی دارند به همین دلیل نوشیدن این دمنوش باعث تسکین گلو درد می شود. همچنین این دمنوش خلط آور است و نوشیدن آن در زمان سرماخوردگی مفید می باشد.
این دمنوش سیستم ایمنی بدن را بالا می برد.
این دمنوش برای معده بسیار مفید و مقوی می باشد.
.
موارد منع مصرف:
نوشیدن این دمنوش در دوران بارداری و شیردهی منع شده است همچنین ممکن است مصرف زیاد مریم گلی در مدت طولانی موجب افزایش ضربان قلب یا تشنج شود در ضمن مصرف این دمنوش برای افراد دارای فشار خون بالا توصیه نمی شود.
.
مریم گلی
.
طرز تهیه:
دو قاشق غذاخوری برگ مریم گلی را در قوری ریخته و آب با دمای ۷۰ یا ۸۰ درجه به آن اضافه کرده و اجازه دهید به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه دم بکشد. این دمنوش تلخ می باشد پس در صورت تمایل به شیرین کردن آن می توانید از نبات یا عسل استفاده کنید.
ویکی درینک
.

دمنوش مریم گلی گردآوری توسط بخش طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی سایت آکاایران
تبلیغات