خواص محلب - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد خواص محلب ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته طب سنتی و گیاهان دارویی از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

خواص محلب

محلب با نام علمی Cerasus Mahaleb درختی بومی اروپای جنوبی و شرق قفقاز است و در ایران در جنگلهای ارسباران، لرستان، همدان، کردستان، بختیاری و همچنین در دره اشترک از انشعابات دره کرج می روید و در بیشه لرستان در 1200 متر و در بختیاری تا 3600 متر ارتفاع از سطح دریا دیده می‌شود.خواص محلب ,خواص دارویی محلب ,فواید محلب ,[categoriy]

 

به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محلب درختی است با ارتفاع بیش از ده متر، پوست تنه آن تیره رنگ است ولی شاخه‌های جوان آن باریک، سبز و صاف یا کمی خزی بوده که بعد قهوه‌ای رنگ می‌شود.

برگهای محلب گرد یا تخم مرغی با نوک کند یا کمی کشیده تیز، قاعده گرد یا قلبی شکل و دندانه های کمانی غده‌ای است. رنگ برگ سبز روشن، براق و صاف بوده و رگبرگ پشت آن خزی است. ابعاش معادل 8-6 در 6-5 سانتیمتر و طول دمبرگ آن سه سانتی متر است. دمبرگ فاقد غده و یا دارای یک یا دو غده است.

گلهای این درخت سفید و معطر است و عطری شبیه بادام تلخ دارد. پیاله و تخمدان صاف و شفت آن شبه تخم مرغی صاف با ابعاد 12-7 در 10-6 میلیمتر است که ابتدا زرد رنگ و سپس سرخ و سیاه شده و ترش مزه می‌شود.

نام عمومی این درخت در غرب ایران محلب است و در بعضی کتب فارسی نیز از آن به نام پیوند مریم نامبرده شده است


محلب
نحوه استفاده :
 آلبالوی تلخ ، بهترینش سفید رنگ صاف مرواریدی است .
خواص :
 مزاج :گرم و خشک
خاصیت :
زداینده ، لطیف ، تحلیل برنده و مسکن درد است .
مفاصل :
در علاج پهلو درد و درد پشت داروی خوبی است .
اندام های تنفسی :
با عسل آب بخورند در غش کردن سودمند است . داروی قولنج و سنگ کلیه و سنگ مثانه است .
منبع : کتب طب سنتی

خواص محلب گردآوری توسط بخش طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات