متخصصان طب سنتی خواص شماری برای این گیاه عنوان کرده اند و آن را یکی از گیاهان ضدپیری می دانند. در واقع این گیاه تأثیر زیادی در مقابله با یائسگی، گرگرفتگی، تقویت حافظه و غیره دارد.

از زمان های قدیم از گیاه مریم گلی به عنوان یک گیاه دارویی استفاده شده است. این گیاه از خانواده ی نعناع بوده و برخلاف اسم زیبایش مزه ی کمی تلخی دارد. متخصصان طب سنتی خواص شماری برای این گیاه عنوان کرده اند و آن را یکی از گیاهان ضدپیری می دانند. در واقع این گیاه تأثیر زیادی در مقابله با یائسگی، گرگرفتگی، تقویت حافظه و غیره دارد. در این مطلب قصد داریم گوشه ای از خواص این گیاه پرخاصیت را به شما نشان دهیم. لطفاً ما با باشید.

 

مریم گلی: گیاهی برای تقویت حافظه ی شما

مریم گلی حافظه ی شما را از نابودی نجات می دهد. به خاطر اینکه می تواند از اکسایش مواد چرب در سیستم عصبی پیشگیری کرده و روند تخریب سلول های عصبی را به تعویق می اندازد. در نتیجه باعث بهبود و تقویت حافظه می شود. بر اساس نتایج بررسی های متعدد، مریم گلی برای مقابله با آلزایمر موثر است. بیماری آلزایمر در نتیجه ی کاهش سطح یکی از انتقال دهنده های عصبی بروز می کند که مریم گلی این روند را کاهش می دهد. به خاطر اینکه قادر است از ترشح آنزیم مسئول این تخریب جلوگیری کند.

 

مریم گلی: برای مقابله با گرگرفتگی

مریم گلی باعث تولید فیتو-استروژن می شود. فیتواستروژن همان استروژن های گیاهی است که می تواند مانع افت شدید استروژن در خانم ها شود و در نتیجه حالت گرگرفتگی را کاهش می دهد. باید بدانید که حالت گرگرفتگی در خانم های یائسه به دلیل افت میزان استروژن آن ها می باشد. این گیاه همچنین حاوی اسید اورسولیک است که خاصیت قابضی و ضدعفونی کنندگی دارد. به همین دلیل نیز باعث تنظیم میزان تعریق می شود.

بیماری آلزایمر در نتیجه ی کاهش سطح یکی از انتقال دهنده های عصبی بروز

می کند که مریم گلی این روند را کاهش می دهد. به خاطر اینکه قادر است

از ترشح آنزیم مسئول این تخریب جلوگیری کند

مریم گلی برای مقابله با نفخ

مریم گلی

گیاه مریم گلی برای تسکین تبخال

البته مریم گلی به تنهایی نمی تواند از پس این ویروس معروف و مزاحم تبخال بر بیاید؛ اما به عنوان یک گیاه ضدویروس برای مقابله با مشکل تبخال موثر عمل می کند. کافی است چند قطره روغن گیاهی درخت چای یا روغن گیاهی اسطوخودوس را با چند قطره روغن گیاهی مریم گلی مخلوط کرده و در مقدار کمی روغن گیاهی دیگر مانند روغن زیتون رقیق کنید. سپس روغن به دست آمده را روی تبخال بزنید. خواهید دید که خیلی زودتر از آنچه تصورش را می کردید از شر این ویروس مزاحم خلاص خواهید شد.

 

مریم گلی برای بهبود جای زخم

مریم گلی گیاهی با خواص ضدعفونی کنندگی است. در نتیجه برای تسکین و درمان جراحات سطحی پوست نیز کارساز و برای ارتقای سلامت و بهداشت دهان و دندان مفید است. این گیاه پرخاصیت از تکثیر باکتری های تشکیل دهنده ی جرم های دندانی و تخریب لثه ها جلوگیری می کند. این گیاه به صورت کپسول، برگ خشک، روغن گیاهی و یا در ترکیب برخی از خمیردندان ها وجود دارد. می توانید با مشورت با پزشک داروساز از کپسول های آن برای افزایش سلامت پوست و دهان و دندانتان استفاده کنید. استفاده از خمیردندان های حاوی این گیاه نیز مفید است.

فاطمه مهدی پور

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

خواص دمنوش مریم گلی , دمنوش مریم گلی و , رزماری و گل مریم , گیاه گل مریم , برگ مریم گلی , گیاه مریمی

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات