بررسی های انجام شده حاکی از آن است که بسیاری از کودکان مصرف کننده این نوع نوشیدنی ها با عوارض جانبی جدی آن همچون تشنج، ضربان نامرتب قلب و بالا رفتن شدید فشارخون روبرو می شوند.

,نوشابه, نوشیدنی انرژی زا, کودکان,طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی

 

متخصصان تغذیه می گویند والدین باید نوشابه های انرژی زا را از رژیم غذایی کودکشان کنار بگذارند زیرا آن ها در پژوهشی جدید دریافته اند که هزاران کودک پس از مصرف نوشابه های انرژی زا با عوارض جانبی بسیار جدی و حتی کشنده ی این نوشیدنی ها روبرو می شوند.

 

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد در فاصله سال های 2010 تا 2013 میلادی بیش از 5000 نفر بر اثر بیماری های مرتبط با مصرف نوشیدنی های انرژی زا به مراکز کنترل مسمومیت آمریکا مراجعه کرده و تقریبا نیمی از آنان کودکانی بودند که به نوع نوشیدنی مصرفی آگاهی نداشته اند.

 

بررسی های انجام شده حاکی از آن است که بسیاری از کودکان مصرف کننده این نوع نوشیدنی ها با عوارض جانبی جدی آن همچون تشنج، ضربان نامرتب قلب و بالا رفتن شدید فشارخون روبرو می شوند. نوشابه های انرژی زا اغلب حاوی مقدار زیادی قند و همچنین کافئین هستند.

 

در سال 2007 دکتر «استیون لیپشولتز» از بیمارستان کودکان میشیگان مشاهده کرد تعداد قابل توجهی از کودکان و افراد بزرگسال به دلیل مصرف نوشیدنی های انرژی زا به اورژانس مراجعه می کنند. وی سپس به جمع آوری اطلاعاتی از مراکز کنترل مسمومیت در جهان پرداخت. در سال 2011 او و همکارانش متوجه شدند بیماری های مرتبط با مصرف نوشیدنی های انرژی زا افزایش شدیدی داشته و با عوارض جانبی همچون مشکلات قلبی، نارسایی کبد، تشنج و حتی مرگ همراه است.

 

همچنین در جدیدترین بررسی این تیم تحقیقاتی آمده است در سال های 2010 تا 2013 میلادی 5156 نفر به مراکز کنترل مسمومیت آمریکا مراجعه کرده که 40 درصد آنان کودکان زیر شش سال بودند و به دلیل مصرف نوشیدنی های انرژی زا بیمار شده اند.

 

این نوشیدنی ها حاوی افزودنی های خاص از قبیل آمینواسیدها و عصاره های گیاهی هستند که نسبت به نوشیدنی های حاوی نوع پودری کافئین مشکلات جدی تری را ایجاد می کند. همچنین این عصاره ها حاوی کافئین مازاد هستند در حالی که روی برچسب محتویات نوشیدنی مقدار دقیق آن ذکر نمی شود.

کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری های قلبی، کلیوی، کبد، حملات صرع، دیابت

و ترشح بیش از حد غده تیرویید که نوشابه انرژی زا مصرف می کنند بیشتر

در معرض خطر آسیب های جسمی قرار دارند. به همین دلیل پزشکان اطفال

و والدین باید کودکان و نوجوانان را از نوشیدن این نوشابه ها برحذر دارند

نوشابه های انرژی زا بی اثر هستند

بسیاری از جوانان نوشابه های انرژی زا را برای افزایش میزان انرژی، تمرکز و عملکرد بدنی شان می نوشند. نوشابه های انرژی زای سرشار از کافئین، نه تنها تاثیر مثبتی بر بدن انسان نمی گذارند بلکه عوارض پزشکی فراوانی نیز همراه دارند.

 

به گزارش روزنامه لس آنجلس تایمز، شرکت های تولید نوشابه انرژی زا در واکنش به انتقادات فراوانی که به محصولات شان می شود، اعلام کردند میزان کافئین این گونه نوشابه ها تقریبا با یک فنجان قهوه ای که نوجوانان می نوشند برابراست. دکتر ایتسون لیپ شولت، متخصص اطفال در مدرسه پزشکی دانشگاه میامی و همکارانش اطلاعات 121 گزارش رسانه ای درباره نوشابه های انرژی زا را بررسی کردند.

 

آن ها پی بردند این گونه نوشابه ها حاوی 70 تا 80 میلی گرم کافئین، نوعی گیاه به نام گارانا، تائورین – نوعی اسید آمینه – ویتامین و افزودنی های شیرین کننده هستند. دکتر لیپ شولت گفت: «بررسی ها نشان داده به رغم استفاده 30 تا 50 درصد نوجوانان و جوانان از نوشابه های انرژی زا هیچ نشانه ای از کاهش وزن، افزایش انرژی و بنیه و بهبود عملکرد ذهنی بدنی در آن ها دیده نشده است. او افزود: کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری های قلبی، کلیوی، کبد، حملات صرع، دیابت و ترشح بیش از حد غده تیرویید که نوشابه انرژی زا مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر آسیب های جسمی قرار دارند. به همین دلیل پزشکان اطفال و والدین باید کودکان و نوجوانان را از نوشیدن این نوشابه ها برحذر دارند.

 

اما مائورین استورلی از انجمن تولیدکنندگان نوشابه آمریکا گفت: این گونه تحقیقات چیزی جز اطلاعات گمراه کننده درباره نوشابه های گازدار، عناصر تشکیل دهنده و سیستم نظارت بر تولید آن ها نیست. او در پایان خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقات نشان می دهد میزان کافئین موجود در این گونه نوشابه ها کمتر از نوشابه های گازدار، قهوه و چای است.

 

فرآوری: مریم مرادیان نیری

منابع:

ایسنا

سلامتیران

 

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

نوشابه و بچه ها

تبلیغات