مهم ترین خاصیت زردچوبه، خاصیت ضد سرطانی آن است. از دیگر خواص آن اثرات ضد التهاب، ضد سموم بعضی مارها، ضد سموم کبدی، ضد باکتری، ضد سرطان، ضد نفخ و مقوی معده هستند.

کورکومین پیش تر نیز به دلیل دارا بودن خواص متوقف کننده سرطان شناخته شده است اما زمانی که با دیگر پپتیدهای از بین برنده سرطان ترکیب شود پروتئین بازدارنده ای را تولید می کند که می توان از آن برای مقابله با نوع پیشرفته مزوتلیوما استفاده کرد.

مزوتلیوما فرآیند سرطانی شدن سلول های بافت مزوتلیوم یا غشای درونی بسیاری از اعضای داخلی بدن از جمله قفسه سینه، شکم و قلب است. تومورهای بدخیم به ندرت به قلب آسیب می زنند اما سلامت اعضای داخلی مذکور را با خطر روبرو می کنند. فاکتور خطرزای اصلی در بروز مزوتلیوما قرار گرفتن در معرض آزبست است. هرچند فاکتور ژنتیک نیز در بروز آن موثر است. این سرطان نادر اما کشنده هر ساله به مرگ 43 هزار نفر در سراسر جهان منجر می شود.

فاکتور کمک کننده اصلی در پیشرفت مزوتلیوما و چند سرطان دیگر پروتئین STAT3 است که برای کنترل میزان نسخه برداری نشانه های ژنتیکی به DNA متصل می شود. پروتئین های STAT3 و STAT نقش مهمی در تکثیر سلولی و واکنش های ایمنی بازی می کنند.

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام به نقل از مدیکال دیلی، مطالعه اخیر نشان می دهد آنزیم PIAS3 از فعالیت سرطان زای STAT3 جلوگیری می کند و کورکیومین در ترکیب با این آنزیم نقش موثری در جلوگیری از تکثیر سلول های سرطانی ایفا می کند.

منبع : hidoctor.ir

تبلیغات