در طول روز آب بنوشید
نوشیدن آب در طی روز باعث می شود شما احساس کنید که معده تان پر است درحالی که کالری زیادی دریافت نکرده اید. به همین علت شما میان وعده کمتری را مصرف می کنید زیرا احساس سیری دارید. مصرف مقادیر کمتری کالری در طی روز باعث کاهش وزن سریع تر شما می شود.


قبل از هر وعده غذایی یک لیوان آب بنوشید
در مطالعات متعددی که در حوزه کاهش وزن صورت گرفته است، مشخص شده افرادی که قبل از هر وعده غذایی آب می نوشند کالری کمتری دریافت می کنند و نتایج کاهش وزن مطلوب تری دارند. اثر آب بر کاهش مصرف کالری در افراد میانسال بیشتر از افراد جوان است. ذکر این نکته ضروری است که شما در هر محدود سنی که باشید برای بهره مندی از اثرات آب بر کاهش وزن، باید علاوه بر مصرف مقادیر فراوانی آب، کالری و کیفیت رژیم غذایی خود را مدیریت کنید.
البته برخی توصیه می کنند برای افزایش سرعت لاغر شدن باید قبل از وعده غذای، در طول وعده غذایی و پس از آن یک لیوان پر آب بنوشید.


آب را جایگزین نوشیدنی های شیرین کنید
به جای نوشیدن انواع نوشابه های گازدار، نوشیدنی های بدون گاز، شربت ها، آبمیوه های صنعتی و سایر نوشیدنی های پرکالری آب بنوشید.


آب سرد بنوشید تا متابولیسم شما تسریع شود
در مطالعه ای که برای تعیین اثر آب بر مصرف انرژی صورت گرفت، مشخص شد که نوشیدن آب سرد باعث افزایش مصرف انرژی می شود. زیرا بدن مقداری انرژی را برای گرم کردن این آب تا دمای بدن مصرف می کند. در این مطالعه مشخص شد که بدن مردان چربی های خود و بدن زنان کربوهیدرات هایشان را می سوزاند تا آب را گرم کند.
اثر آب در افزایش میزان متابولیسم از 10 دقیقه بعد از مصرف آب شروع می شود و 30-40 دقیقه پس از آن ادامه می یابد.


آب بنوشید و دریافت نمک خود را کاهش دهید
کاهش میزان نمک مصرفی به وسیله محدود کردن نمک بر سر سفره، غذاهای کنسروی یا فریز شده و... می تواند باعث کاهش احتباس آب در بدن گردد. در نتیجه اضافه وزنی که به علت احتباس آب ایجاد می گردد کاهش می یابد.

نوشیدن آب سرد باعث افزایش مصرف انرژی می شود. زیرا بدن مقداری انرژی را برای گرم کردن این آب تا دمای بدن مصرف می کند. در این مطالعه مشخص شد که بدن مردان چربی های خود و بدن زنان کربوهیدرات هایشان را می سوزاند تا آب را گرم کند

از رژیم سم زدایی پیروی کنید
در این رژیم برای سم زدایی کردن بدن مقادیر فراوانی آب نوشیده می شود. در چنین رژیم هایی مثلاً برای مدت 4 روز فقط از آب، میوه های آبدار مانند هندوانه، سوپ، سبزیجات برگ سبز و ... استفاده می شود و سپس برنامه غذایی اصلی بعد از این 4 روز آغاز می گردد.


رژیم آب را با یک رژیم محدود از کالری به صورت همزمان پیگیری کنید
پیش از هر وعده غذایی به اندازه 480 میلی لیتر (حدود دو لیوان) آب بنوشید و کالری مصرفی خود را کاهش دهید. برای زنان 1200 کالری و برای مردان 1500 کالری توصیه می شود.


روزه آب بگیرید
1. یکی از وعده های غذایی خود را با آب جایگزین کنید، یعنی به جای یک وعده غذایی آن قدر آب بنوشید تا سیر شوید.
2. برای مدت 24 ساعت روزه آب بگیرید، یعنی در این 24 ساعت تنها مجاز هستید آب بنوشید. 7 روز قبل از روزه آب خود را آماده کنید و در طی این هفت روز مصرف نوشیدنی های شیرین، چربی ها و کافئین را حذف نمایید.
3. غذاهای ناسالم را با پروتئین خالص، سالاد و محصولات سالم جایگزین نمایید.
4. مصرف آب خود را هر روز بیشتر از روز قبل بیفزایید تا جایی که بتوانید در طول روز حداقل 3 و نیم لیتر آب بنوشید.
5. در زمانی که از روزه آب پیروی می کنید از مکمل های گیاهی یا مکمل های مواد معدنی و ویتامین ها استفاده کنید تا الکترولیت های مورد نیاز را دریافت نمایید و دچار مسمومیت با آب نشوید.
6. هر زمان احساس گرسنگی کردید یک لیوان آب بنوشید یا به چای سبز خود کمی لیمو بیفزایید.

 
بینه خوشنودی راد – کارشناس تغذیه

منبع : tebyan.net

تبلیغات