بابونه Anthemis nobilis L.) Chamomile)


گیاهی است کوچک، پرپشت، به ارتفاع 30-10 سانتیمتر و دارای بوی معطر و قوی که در چمنزارها، اراضی شنی، کنار جوی‌ها و نواحی مختلف ایران و دنیا می‌روید.

گیاه بابونه

از مشخصات آن این است که ساقه‌های خوابیده، استوانه‌ای شکل، به رنگ سبز مایل به سفید و برگهای کوچک، متناوب، منقسم به بریدگی‌های باریک و نامنظم و پوشیده از کرک دارد. در فاصله ماه‌های خرداد و مرداد شکفته می‌گردد. قسمت مورد استفاده در گیاه، بیشتر گلهای آن می‌باشد.

در موقع برداشت محصول، باید دقت کافی به عمل آید که از چیدن کاپیتولها در دو زمان یعنی در هنگامی که هنوز سبز و نارسند و دیگری موقعی که در شرف پژمرده شدن هستند و به سهولت از ساقه جدا می‌گردند، خودداری به عمل آید. پس از چیدن، گلها را به صورت لایه نازکی بر روی پارچه گسترانیده تا به ملایمت و به تدریج تحت اثر گرمای ملایم خشک شوند.

استفاده از گل بابونه برای تامین سلامت پوست، همزمان با استفاده از آن، جهت مواد درمانی آغاز شده است و چون لوسیون‌ها در پوست‌های حساس بیشتر اثر مفید ظاهر می‌کنند، امروزه این لوسیون‌ها را به تنهایی از گل بابونه و یا گل بابونه همراه با بنفشه سه رنگ تهیه می‌کنند. خواص آن بخصوص برای پوست‌های شکننده و حساس در مقابل تغییرات جوی مفید است.

دم کرده ساده گل‌های بابونه اگر بر روی پوست صورت اثر داده شود، باعث شادابی و تجدید حیات سلولهای اپیدرمی پوست می‌گردد و به علاوه شستشوی موی سر با آن، تغییر رنگ محسوس و زیبایی خاصی برای موهای سر به وجود می‌آورد.

منبع : pardad.ir

تبلیغات