شیرین بیان
شیرین بیان که به نام های سوس- اصل السوس- مجوی- شجره السوس- مهلک و عرق السوس نیز نامیده می شود، دارای خاصیت آرام بخش و تقویت کننده نیروی اعصاب می باشد. از شیرین بیان می توان علاوه بر رفع ضعف اعصاب در مواردی نظیر: نفخ- تسکین درد- کم اشتهایی- ناراحتی های معده- تقویت کلیه ها- زخم معده- زخم روده- رماتیسم- بو اسیر- انزال زودرس- نقرس- ورم پروستات- قند خون- تقویت کبد- تقویت ریه ها- تقویت طحال- تنگی نفس- ورم کلیه ها- سوزش مجاری ادرار- ورم روده ها تصلب شرایین و تقویت نیروی جنسی نیز استفاده به عمل آورد.
مضرات :
1)    افراد مبالا به بیماری های فشار خون و ناراحتی های قلبی باید در مصرف شرین بیان احتیاط نمایند.
2)    مصرف شیرین بیان به همراه کتیرا موجب استفراغ می شود.
3)    زیاده روی و مصرف بی رویه شیرین بیان موجب کاهش پتاسیم بدن- فشار خون- ناراحتی های کلیوی و ... می گردد.
4)    زنان باردار باید در مصرف شیرین بیان احتیاط نمایند.

صبر زرد
صبر زرد که به نام های الوا- چادروا- ازوال- صباره- ازواء- سولع و صعدنا نیز نامیده می شود، دارای خاصیت آرام بخش و تقویت کننده ی اعصاب می باشد. از صبر زرد می توان در مواردی مانند: دفع انگل- نفخ- تصفیه ی خون- دفع اخلاط خونی- تسکین درد سیاتیک- رماتیسم – تقویت طحال- آسم- تقویت حافظه- خارش جلدی- تنگی نفس- بیماری های معده- انسداد کبد- بی خوابی- سردرد- یرقان و تسکین درد مفاصل نیز مورد استفاده قرار داد.
مضرات :
1)    زنان باردار مجاز به استفاده از صبر زرد نمی باشند.
2)    افراد گرم مزاج و ضعیف و همچنین اشخاصی که مبتلا به بو اسیر – افسردگی و بیماری های کبدی می باشند، باید در مصرف صبر زرد احتیاط نمایند.
3)    صبر زرد دارای اثر سمی می باشد، لذا باید در مصرف آن نهایت دقت را به عمل آورد.
4)    افراط در مصرف صبر زرد موجب ناراحتی های کبدی – اسهال خونی و ... می گردد.

صندل
صندل که به نام های سانتل و چندن نیز نامیده می شود، دارای خاصیت نشاط آور- اشتها و تقویت کننده ی اعصاب می باشد. از صندل می توان در مواردی مانند: تقویت اعصاب- ورم مفاصل- طپش قلب- تقویت قلب- تقویت کبد- تقویت معده- سردرد- تسکین کمر درد و نقرس نیز استفاده نمود.
مضرات :
1)    افراد مبتلا به گرفتی صدا باید در مصرف صندل احتیاط نمایند.
2)    زیاده روی و مصرف بی رویه صندل موجب ناراحتی می شود.

عناب
عناب که به نام های اناب و سنجد جیلان- سیلانک- چوب بقم- سنجد خراسانی- سنجد گرگان- طبرخون- سیلانه- شیلانه- سیب کوهی و شیلانک نیز نامیده می شود، دارای خاصیت شستشو دهنده ی سلول های مغزی- نشاط آور- آرام بخش و تقویت کننده ی اعصاب بوده و همچنین آن را می توان در مواردی از جمله : یبوست – دفع اخلاط- تب- زیاد کردن ادرار- نرم کردن سینه- رقیق نمودن خون- تصفیه ی خون- حصبه – تقویت عمومی بدن- کمر درد- خارش جلدی- تقویت کلیه ها- برونشیت- رماتیسم- کم خونی- ورم کیسه ی صفرا- سنگ کیسه ی صفرا- اسید اوریک- ورم روده- طپش قلب- زخم روده و اثنی عشر- سنگ کلیه- درد کلیه- سردرد- تصلب شرایین و کلسترول خون نیز به کار برد.
مضرات :
زیاده روی و مصرف بی رویه عناب موجب ناراحتی معده- سوء هاضمه – کاهش اسپرم و اختلال در قوای جنسی می شود.

عود
عود که به نام های عود هندی- عود سمندری- عود صندلی- قلیا و انجوع نیز نامیده می شود، دارای خاصیت نشاط آور و تقویت کننده ی اعصاب می باشد. همچنین از آن می توان در مواردی نظیر : تنگی نفس- تقویت نیروی جنسی- تقویت قلب- تقویت کبد- تصلب شرایین – استسقاء و اسهال خونی نیزاستفاده نمود.
مضرات :
1)    افراد گرم مزاج باید در مصرف عود احتیاط نمایند.
2)    زیاده روی و مصرف بی رویه عود مضر می باشد.

شیرین بیان

غوره
غوره که به نام های غورا- حصرم- عقیلا و حثره نیز نامیده می شود، دارای خاصیت تقویت کننده ی اعصاب بوه و نیز می توان آن را در مواردی مانند: رقیق کردن خون- زیاد کردن ادرار- دفع اسید اوریک- دفع اخلاط خونی- خارش های جلدی- بو اسیر- فشار خون- سردرد- آرتروز-پیشگیری از سکته ی مغزی- چربی خون- نقرس- دیابت- تقویت بینایی و یرقان به کار برد.

مضرات :
1)    زنان باردار باید در مصرف غوره احتیاط نمایند.
2)    افراد مبتلا به ناراحتی های معده ای باید در مصرف غوره احتیاط کنند.
3)    زیاده رویب و مصرف بی رویه غوره موجب دل پیچه-اسهال- اختلالات روده- سوء هاضمه- ناراحتی معده و اختلال در قوای جنسی می گردد.

فرنجمشک
فرنجمشک که به نام های حبق الصعتری- حبق الکرمانی- قرنفل بسنانی و برنجمشک نیز نامیده می شود، دارای اثر آرام بخش و تقویت کننده ی اعصاب می باشد. از این گیاه می توان علاوه بر تقویت اعصاب در مواردی مانند: نفخ- تسکین درد- تشنج- سردردهای عصبی- تقویت قلب- قویت حافظه- سرگیجه- وسواس- تقویت معده- تقویت کبد- ناراحتی طحال و جلوگیری از استفراغ زنان باردار نیر مورد استفاده قرار داد.
مضرات :
زیاده روی و مصرف بی رویه فرنجمشک موجب ناراحتی های معده- کاهش اسپرم و اختلال در بینایی می شود.

فوفل
فوفل که به نام های پوفل- نخل هندی- تانبول و سپاری نیز  نامیده می شود، دارای خاصیت تقویت کننده ی بدن و اعصاب می باشد. همچنین از آن می توان در مواردی مانند: ورم گلو- اسهال- تقویت قلب- خونریزی لثه ها- التهاب چشم- استسقاء- ضعف معده و درد پهلو نیز استفاده نمود.

قارچ
قارچ که به نام های گوشک- شحم الارض- طملان و چمه نیز نامیده می شود، دارای آرام بخش و تقویت کننده ی اعصاب می باشد. همچنین می توان از قارچ در مواردی نظیر: قندخون- صرع- تقویت حافظه- تقویت نیروی جنسی- آبریزش چشم- اسهال و تقویت بینایی نیز استفاده نمود.
مضرات :
1)    قارچ کمی دیر هضم می باشد و بنابراین در برخی افراد ممکن است موجب سوء هاضمه شود.
2)    اشخاصی که مبتلا به تصلب شرایین- کلسترول خون- یبوست- عدم امکان دفع ادرار- تنگی نفس- سوزاک- سیفلیس- فشار خون و سکته ی مغزی می باشند، باید در مصرف قارچ احتیاط نمایند.
3)    زیاده روی و مصرف بی رویه قارچ موجب ناراحتی های روده ای- استفراغ- سوء هاضمه- ضعف بینایی- فشار خون- کولیت روده و ... می گردد.
4)    مصرف قارچ به همراه آب ممکن است موجب دل درد گردد.


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

خواص و مضررات عود

تبلیغات