نخود سبز
نخود سبز که به نام های نخود فرنگی و حمص نیز معروف می باشد، دارای خاصیت تقویت کننده ی اعصاب بوده و همچنین آن را می توان در مواردی نظیر: زیاد کردن شیر مادر- تب- کلسترول خون- ونریزی بینی- کم خونی- قند خون- تقویت حافظه- گرفتگی صدا- کک مک- واریس- تقویت طحال- تقویت معده- تقویت کلیه ها- بو اسیر و مسمومیت نیز استفاده نمود.
مضرات :
1)    افرادی که مبتلا به آترومی- تصلب شرایین- زخم روده و اثنی عشر- تیروئید- ناراحتی مثانه و کبد- کولیت روده و فشار خون می باشند، بای در مصرف نخود سبز احتیاط نمایند .
2)    زیاده روی و مصرف بی رویه نخود سبز موجب نفخ- سردرد- فشار خون- ناراحتی مثانه و کبد شده و همچنین باعث عدم جذب ید- کلسیم و برخی از ویتامین ها می گردد.
3)    اشخاصی که دارای روده های ضعیفی می باشند، مجاز به مصرف نخود سبز نمی باشند.

نعناع
نعناع که به نام های نعنا- نانا- سبزی هزارپا- مانت- نعنع و نعناع سبز نیز نامیده می شود، دارای خاصیت اشتها آور و تقویت کننده دستگاه عصبی می باشد. همچنین از این سبزی می توان در مواردی نظیر: نفخ- تشنج- رقیق کردن خون- دفع انگل روده- افزایش اسپرم- تصفیه خون- دل درد- اگزما- سرماخوردگی- یرقان- کلسترول خون- تصلب شرایین- تسکین درد دندان- استسقاء- تقویت روده- تقویت نیروی جنسی و آسم نیز استفاده نمود.
مضرات :
زیاده روی در مصرف نعناع زیان آور می باشد.

والک
والک که به نام های کراث الثوم- کراثی- سیر خرس- کراس الدب و کراث بری نیز نامیده می شود، دارای خاصیت تقویت کننده ی اعصاب بوده و همچنین می توان آن را در مواردی مانند: زیاد کردن ادرار- دفع انگل معده- قلیایی کردن خون- اسکوربوت- کلسترول خون- تصلب شرایین- سوزش معده- نقرس- رماتیسم- فشار خون و سوء هاضمه نیز استفاده نمود.
مضرات :
1)    زنان باردار باید در مصرف والک احتیاط کنند.
2)    مصرف والک در کودکان ممکن است موجب مسمومیت گردد.

همیشه بهار
همیشه بهار که به نام های گل همیشه بهار- زرگل- حی العالم- اقحوان اصفر و آذرگون نیز نامیده می شود، دارای خاصیت خواب آور و تقویت کننده ی اعصاب بوده و همچنین می توان آن را در مواردی مانند: تشنج- دفع انگل – تصفیه ی خون- خونریزی لثه ها- زخم معده- کم خونی- سردرد- ترشحات واژن و تنظیم عادت ماهانه نیز استفاده به عمل آورد.
مضرات :
1)    زنان باردار مجاز به مصرف همیشه بهار نمی باشند.
2)    اشخاصی که دچار ناراحتی طحال می باشند، باید در مصرف همیشه بهار احتیاط کنند.
3)    زیاده روی در مصرف همیشه بهار موجب زیاد شدن تعریق و ... می گردد.

یولاف
یولاف که به نام های جودوسر و قرطمان نیز نامیده می شود، دارای خاصیت ملین و تقویت کننده ی اعصاب می باشد. همچنین از آن می توان در مواردی مانند: سرفه- کلسترول خون- استسقاء- برونشیت- سنگ کلیه و ... اعصاب نیز استفاده نمود.
مضرات :
زیاده روی در مصرف یولاف مضر بوده و همچنین موجب اسیدی شدن خون می گردد.

منبع : pardad.ir

تبلیغات