این موضوع بر اساس تحقیقی که در کشور استرالیا صورت گرفت، ثابت شده است. و می‌تواند خبر خوبی برای دوستداران گوجه فرنگی تازه باشد، البته پورۀ گوجه فرنگی، سس گوجه فرنگی و بقیۀ میوه ها و سبزیجاتی که سرشار از لیکوپن هستند هم همین خاصیت را دارند و می توان به عنوان مکمل از آنها نیز استفاده کرد.
لیکوپن گوجه فرنگی مثل داروها برای مقابله با کلسترول مفید است.
بر اساس این مطالعه ای که در استرالیا بر روی جمعاً 700 نفر انجام شده است، لیکوپن موجود در گوجه فرنگی مانند داروهای ضد کلسترول عمل کرده و تاثیرش به اندازه ی مصرف دارو می باشد، درست مانند خانوادۀ بزرگ استاتین ها! لیکوپن یا استاتین، هر دویشان، میزان کلسترول خون بدن را 10% کاهش می‌دهند.
نتیجۀ این مطالعه خبر بسیار خوبی است برای کسانی که دوست دارند از راه حلی طبیعی استفاده کنند و از شر داروهای ضد کلسترول رها شوند !
برای اثر بخشی ضد کلسترول، چه میزان

گوجه فرنگی

برای کاهش حدوداً 10 درصدی کلسترول خون بدن، باید تا 25 میلی گرم لیکوپن در روز مصرف شود. این میزان لیکوپن با مصرف 50 گرم رب گوجه فرنگی یا 100 میلی لیتر پورۀ گوجه فرنگی (مثلاً به سوپ یا به سس روی خمیر پیتزا اضافه شود) تأمین می‌شود.
مصرف گوجه فرنگی دلپذیر است اما ممکن است به سرعت خسته کننده و تکراری شود. در این صورت می‌توانید از سایر خوراکی هایی که لیکوپن دارند، استفاده کنید. در واقع، به یاد داریم که لیکوپن از خانوادۀ کارُتُنوئیدهاست، همان رنگ دانۀ آنتی اکسیدانی که به برخی میوه ها و سبزیجات رنگ زرد یا نارنجی می‌دهد. بیشترین میزان لیکوپن در هندوانه، گریپ فروت، پاپایا و گویاو وجود دارد.
در نهایت، برای تأمین میزان لیکوپن روزانه، باید به مکمل های غذایی طبیعی که حاوی لیکوپن هستند، متوسل شوید.
توصیه می‌شود تا جایی که برایتان ممکن است از گوجه فرنگی به هر شکلی استفاده کنید، میوه ها و سبزیجات متنوع را به میزان زیاد در برنامه غذایی تان بگنجانید، و رژیم غذایی تان را با مواد غذایی دیگری که به خاطر آثار ضد کلسترولی شان معروف هستند، مانند روغن زیتون (جایگزین مواد چرب حیوانی)، حبوبات، سیر، گردو و غیره تکمیل کنید.
و در نهایت، 3 دلیل تکمیلی برای آوردن لیکوپن به بشقاب غذایتان وجود دارد:
1- این آنتی اکسیدان قوی، پوست را نیز در مقابل نور آفتاب محافظت می‌کند.
2- به کاهش فشار خون افراد پرفشار کمک می‌کند.
3- از بروز سرطان، به ویژه سرطان پروستات پیشگیری می‌کند !

منبع : pardad.ir

تبلیغات