تاریخ طبیعی و کشت
جعفری گیاه دو ساله بومی اغلب نقاط جهان است این گیاه در قرن شانزدهم به کشور انگلستان برده شده و اکنون بومی آنجا شده است. معمولا تخم جعفری را در اردیبهشت می کارند. گرچه جعفری گیاه دو ساله است اما بهتر است هر سال آن را به وسیله بذرافشانی کشت کنند تا گیاه بهتری به دست آید. جعفری زمین قوه دار لازم دارد که اندکی مرطوب و آفتاب گیر باشد. جعفری دوره رویش و رشد طولانی (بین پنج تا هشت هفته) دارد و در مواقع خشکی احتیاج به آب دارد.

جعفری و خواص آن - آکا
جعفری در زمستان دوام  دارد. خشک کرده این گیاه را می توان از فروشگاههای سبزیجات خشک به دست آورده و تازه آن همیشه در سبزی فروشیها موجود و به فروش می رسد.
خواص و مشخصات
جعفری از سبزیجاتی است که در بیشتر موارد به تنهایی و یا همراه با سبزیجات دیگر به مصرف می رسد. این گیاه از نظر سلامتی و طعم و عطر بسیار ارزشمند است و منبع خوبی از ویتامین ث و پیش ویتامین ا یعنی کاروتن می باشد. از نظر پزشکی مورد استعمال آن به زمانهای خیلی قدیم بر می گردد. که آن را به عنوان مدر، مقوی، تنظیم کننده  مرتب کننده عمل هضم به بیماران تجویز می کردند. به علت مدر بودن آنرا در درمان بیماری روماتیسم به کار می برند به علاوه دارای مقداری آهن می باشد. حقیقت آنکه خواص شفا دهندگی و سلامت بخشی این گیاه به طوری نظر یک گیاه شناس را به خود جلب کرده است که وی ادعا کرد اگر جعفری را در استخر ماهی بریزیم ماهیهای بیمار را معالجه می کند و شفا می بخشد. توصیه شده است هر کس بایستی همه روزه یک قاشق غذا خوری جعفری خرد کرده با غذای خود مصرف کند.
یونانیان قدیم در مواقع رسمی که به مناسبتی افتخاراتی کسب کرده بودند با جعفری تاج گل تهیه می کردند و بر سر می گذاشتند. یونانیهای قدیم جعفری را به عنوان خوراکی، چندان به کار نمی بردند.
طرز استعمال و استفاده
جعفری دارای عطر و طعم بسیار مشخصی است که آن را برای هر نوع استفاده ای سازگار ساخته است. این گیاه را می توان برای تزیین هر نوع خوراک گوشت، ماهی، تخم مرغ، به کار برد و با سایر گیاهان نیز مخلوط نمود. همچنین می توان در تهیه بوغلمه همراه با سایر مواد لازم مصرف کرد. به علاوه در ساختن سسها از آن استفاده نمود. از طرف دیگر با کره و نمک با ماهی سرخ کرده یا خوراک گوشت می توان اضافه نمود. از خورشهای بسیار معطر و مطبوع ما ایرانیان خورش نعناع جعفری است که این گیاه را همراه با نعناع کمی سرخ کرده با پیاز داغ و گوشت، خوراک بسیار لذیذی تهیه میکنند. نعناع و جعفری با سایر سبزیجاتی از قبیل کرفس، گوجه سبز، ریواس هر یک خورش جداگانه مطبوع و لذیذی به دست می آید.
اثر جعفری بر روی گردش خون کاملاً به اثبات رسیده است. برگ و ساقه جعفری ضد عفونی کننده خون و مجاری ادرار و دستگاه گردش خون بوده و موجب تحریک الیاف عضلانی صاف مانند عضلات صاف روده ها، رحم و غیره می شود به علاوه به هضم غذا نیز کمک می کند.
چای جعفری نیز به عنوان مقوی و روشن کننده بشره است و به رفع ناراحتی های ناشی از روماتیسم کمک می کند و نوشابه بسیار مفیدی است. برای تهیه این چای جعفری را در آب جوش ریخته به مدت بیست دقیقه دم کرده، و پس از آن صاف کنند. بهتر است در مواقعی که کلیه ها دچار التهاب باشند از نوشیدن این چای خودداری شود.

منبع : pardad.ir

تبلیغات