اسطوخودوس گیاهی است که دراکثر نقاط جهان به حالت خودرو می روید مخصوصا در جنوب فرانسه مناطق مدیترانه و در تورنتو به مقدار بسیار زیاد وجود دارد و بسته به شرایط محیط و خاک به انواع مختلفی میروید. این گیاه خودرو خواص بسیار زیادی دارد و به همین دلیل در طب سنتی به وفور از آن استفاده میشود.
اسطوخودوس گیاهی است چندین ساله به ارتفاع حدود نیم متر با برگ های متقابل، باریک، دراز، سبز رنگ و پوشیده از کرک های سفید پنبه ای.  گلهای آن به رنگ بنفش و به صورت سنبله است. قسمت مورد استفاده این گیاه، گلها و سرشاخه های گلدار آن است.  اسطوخودوس بوی بسیار مطبوعی دارد.طعم آن تلخ است و بعلت بوی مطبوع آن در عطر سازی مصرف می شود.اسانس اسطوخودوس که از تقطیر گل و سرشاخه های گلدار این گیاه به دست می آید مایعی است زردرنگ یا زرد مایل به سبز که دارای بوی بسیار خوبی  است.

ترکیبات شیمیایی:
اسانس اسطوخودوس دارای حدود 40 درصد استات لینالیل است همچنین در آن ترکیباتی نظیر اسید بوتیریک، اسید پروپیونیک و اسید والریک، لینالول آزاد و ژرامبول وجود دارد.

خواص دارویی:
اسطوخودوس از نظر طب سنتی و  قدیمی ایران گرم و خشک است. برای رفع خستگی و آرامش چند قطره روغن اسطوخودوس را در وان آب گرم ریخته و برای مدت یکربع ساعت در آن دراز بکشید، گرفتگی ها را باز می کند، مقوی معده است، معرق است و تب را پائین می آورد، صفرا بر بوده و کبد را بکار می اندازد و بیماری های کبدی را برطرف می کند، ضد تشنج است، برای تقویت عمومی بدن خوب است، از آن می توان بعنوان مسهل و تمیزکننده استفاده کرد. برای رفع فراموشی و تقویت حافظه از دم کرده اسطوخودوس استفاده کنید، برای برطرف کردن غم و اندوه هر روز دم کرده اسطوخودوس بنوشید، اگر دست و پای شما خواب می رود از این گیاه استفاده کنید، زردی را از بین میبرد، برای رفع حالت تهوع و سرگیجه مفید است، سردرد را درمان می کند، برای معالجه ضعف اعصاب مفید است، طپش قلب را از بین می برد، آسم را برطرف می کند، اسطوخودوس درمان کنده رماتیسم، آرتروز و نقرس است، برای برطرف کردن بوهای نامتناسب در منزل چند قطره روغن اسطوخودوس را در آب ریخته و بگذارید به آرامی بجوشد عطر مطبوعی را در هوا پخش می کند.

طرز استفاده:
- دم کرده اسطوخودوس: حدود 5 گرم سرشاخه گلدار یا گل این گیاه را در یک لیتر آبجوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم کنید. مقدار مصرف این دم کرده 4-3 فنجان در روز است.
-کمپرس اسطوخودوس: 30 گرم گل یا سرشاخه گلدار این گیاه را با یک لیتر آبجوش مخلوط کرده و به مدت 10 دقیقه دم کنید.

مضرات:
اسطوخودوس گیاهی است بی ضرر که همه می توانند از آن استفاده کنند. فقط برای اشخاص صفراوی مزاج خوب نیست و باعث آشفتگی می شود.

منبع : pardad.ir

تبلیغات