آکاایران : همانطور که امروزه مواد شیمیایی زیادی در زمینه ضد پیری و ضد چروک دست و صورت به وجود آمده است ، گیاهان ها نیز از زمان قدیم یکی از درمان های اصلی این موضوع بوده اند ، گیاهانی که با خاصیت های فراوان خود درمانی بی نظیر برای شادابی بدن و پوست می باشند . در این مقاله از بخش سلامت آکاایران میخواهیم به چند نمونه از این گیاهان ضد پیری اشاره کنیم و شما را بیشتر با آنها آشنا کنیم.

 

 

 

آیا گیاهانی که خواص ضد پیری دارند را می شناسید؟
فرآیند پیر شدن سلول ها ، اتفاقی است که هر انسانی را تحت تاثیر قرار می دهد ، اما می توان این فرآیند را به تاخیر انداخت .

گیاهان ، ادویه ها ، غذاهای ضد پیری را بشناسید :
در این مقاله قصد داریم گیاهان ، غذاها و ادویه هایی که این فرآیند را به تاخیر می اندازند به شما معرفی کنیم :

مواد غذایی که حاوی آنتی اکسیدان هستند ، دارای این ویژگی منحصر به فرد می باشند . آنتی اکسیدان ها علیه رادیکال های آزاد هستند و در برابر روند پیری سلول ها مقاومت می کنند .

ویتامین C و ویتامین E از بهترین آنتی اکسیدان ها است بنابراین مواد غذایی حاوی این دو ویتامین خواص ضد پیری و آنتی اکسیدانی قوی دارند. ویتامینE نیز باعث تأخیر فرآیند پیر شدن سلول های بدن از جمله پوست می شود بنابراین بسیاری از محصولات آرایشی که برای جوان سازی استفاده می شود دارای ویتامین E است.

همچنین این ویتامین به ترمیم زخم های پوستی و آفتاب سوختگی کمک می کند. ویتامین C نیز دارای خاصیت مشابه است.


نام گیاهانی که آنتی اکسیدان دارند :
چای
از میان انواع نوشیدنی ها ، چای بخصوص نوع سبز آن بعلت داشتن مقادیر فراوانی از آنتی اکسیدانتهای ضد پیری توصیه می شود .

جینسینگ
به نقل از آکاایران : ریشه گیاه جینسینگ حاوی 3 تا 8 صد جینسنوسید است و روی هوش و حافظه اثر مثبت می گذارد. می توانید سه گرم ریشه جینسینگ را به قطعات باریک خرد کنید و در آب به مدت 10 دقیقه دم کرده و بعد صاف کنید. نوشیدن یک فنجان جینسینگ دو بار در روز، 20 روز در ماه روی حافظه اثری شگرف می گذارد. البته توجه داشته باشید که نباید روانه بیش از 3 ماه جینسینگ مصرف کنید. در ضمن این گیاه مناسب زنان شیرده و باردار مناسب نیست و برای کودکان مبتلا به پرفشاری خون، چاقی، بیخوابی یا افرادی که تحت درمان با داروهای ضد انعقاد هستند ممنوع است.

گیاهان ضد پیری, داروهای گیاهی ضد پیری, پیشگیری از پیری

گیاهان ضد پیری

تاج ریزی (Cassis) و تقویت بینایی
با افزایش سن کاهش قدرت بینایی طبیعی است. اما مصرف گیاه تاج ریزی می تواند تا حد زیادی سبب تقویت این حس شود. این گیاه در احیای سلول و فعال نگه داشتن آنها و بهبود بینایی در شب موثر است. می توانید پنج قاشق چایخوری از برگ های تازه گیاه را در آب جوش بریزید و برای 15 دقیقه آن را دم کنید. در طول یک ماه سه نوبت از این دم کرده بنوشید اما زیاده روی نکنید چون می تواند باعث نارسایی قلبی و کلیوی شود.
کاسنی و تحریک یک دستگاه گوارش 
گیاه کاسنی با تاثیر بر پرزهای دستگاه گوارش و کبد سبب کارکرد بهتر آن شود. چهار گرم ریشه کاسنی را در یک آب جوشان 10 دقیقه دم کنید و بعد از صاف کردن یک تا 2 فنجان قبل زا غذا به مدت یک ماه بنوشید. مراقب باشید در صورت داشتن آلرژی مصرف این گیاه توصیه نمی شود.
بنفشه وحشی و رنگ روشن پوست
اگر پوست تان کدر شده برای پیشگیری از پیری زودرس می توانید بنفشه و وحشی را امتحان کنید. 30 گرم گیاه خشک شده را در آب سرد بخیسانید بعد آن را برای 15 دقیقه در آب دم کنید. بعد از صاف کردن دو تا چهار فنجان قبل از غذا به طور روزانه برای مدت یک ماه بنوشید. این نوشیدنی مناسب کودکان نیست و گیاه تازه نیز سمی و غیر قابل مصرف است.

توت سفید
برگ توت سفید غذای خوبی برای کرم ابریشم و حیواناتی نظیر گاو و گوسفند است. همچنین، به صورت خشک به عنوان علوفه برای فصول خشک مصرف می شود. میوه توت در بعضی کشورها در طب سنتی چین برای رفع یبوست استفاده می شود و خشک شده آن (توت خشک) برای افراد دیابتی مناسب است.
در بررسی های آزمایشگاهی، برگ توت باعث کاهش قند خون ، ضد پیری و در تحقیقات دیگری، چربی خون را پایین آورده است.

گیاهان ضد پیری, داروهای گیاهی ضد پیری, پیشگیری از پیری

گیاهان ضد پیری

دارچین

دارچین خاصیت  آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی دارد و مصرف تنها نصف قاشق چایخوری از این گیاه در روز قادر است قند خون را نرمال ساخته و سطح کلسترول ،تری گلیسیرید و گلوکز را کاهش دهد.

یک قاشق چایخوری دارچین ،دارای بیش از یک گرم فیبر است ،و البته می تواند درمان موثری برای ناراحتی های گوارشی  و حتی گرفتگی های عضلانی باشد.

خاصیت آنتی باکتریالی و ضد قارچ دارچین ،پوست را از عفونت ،و خاصیت ضد چروک این گیاه ،از آن  در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند.

ماهی
حداقل دو یا سه وعده در هفته ماهی بخورید. همه انواع ماهی ها مفیدند اما ماهی های پرچربی مانند ماهی آزاد ، خال مخالی ، ساردین، شاه ماهی و تن حداکثر مقدار اسیدهای چرب امگا-۳ را دارا می باشند.

ادویه ها :
زنجبیل، زردچوبه ، فلفل سیاه ، جوز هندی

بعضی از افراد با شنیدن این نام های تنها رژیم غذایی روزانه خود را به این نوع تعذیه محدود می کنند ، اما شما باید بدانید این خوراکی ها به تنهایی اثر ندارند و در کنار سایر خوراکی ها و میوه ها هستند که جنبه ی اثر بخشی دارند.

گردآوری بخش سلامت آکاایران 

تبلیغات