زالو موجودی که خیلی از آن وحشت دارند، اما بسیاری از پزشکان از مفید بودن زالو حرف می زنند. زالو درمانی چند وقتی است که در ایران رواج پیدا کرده و خیلی از افراد برای درمان بیماری خود به زالو درمانی رجوع می کنند. در این بخش از سایت آکاایران اطلاعاتی از زالو درمانی را به شما می دهیم، با ما همراه باشید.
 
 
 

وزیر بهداشت گفت: حجامت از نظر علمی و در موارد خاص مورد تأیید وزارت بهداشت است اما درباره زالو درمانی هنوز نمی توانیم اعلام نظر کنیم. باید ببینیم افراد و متخصصانی که در زمینه ی طب سنتی به صورت علمی فعالیت می کنند، چه نظری دارند.

مرضیه وحید دستجردی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در پاسخ به این پرسش که نظر وزارت بهداشت درباره حجامت و زالو درمانی چیست گفت: حجامت را از نظر علمی در وزارت بهداشت تأیید کرده ایم و در مراکز درمانی طب سنتی این کار انجام می شود.

وی افزود: درباره زالو درمانی باید ببینیم افراد و متخصصانی که در زمینه طب سنتی به صورت علمی فعالیت می کنند، چه نظری دارند و من الان نظر خاصی در این زمینه ندارم و باید نظر متخصصان را بگیرم ولی حجامت آن هم برای موارد خاص مورد تأیید متخصصان طب سنتی وزارت بهداشت است.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما در وزارت بهداشت دانشکده طب سنتی و آموزش طب سنتی را داریم و تعداد زیادی دانشجوی phd طب سنتی و داروهای گیاهی را تربیت می کنیم و این کار به خوبی در حال انجام است.

وی درباره توسعه مراکز درمانی طب سنتی در کشور نیز گفت: در صدد توسعه مراکز طب سنتی بر اساس مکانیزم های علمی در کشور هستیم.

عباس حاجی آخونی، مشاور وزیر بهداشت در امور طب سنتی و مکمل نیز پیش از این درباره حجامت به خبرنگار فارس گفته بود: حجامت جزئی از طب سنتی و اسلامی ایران و مورد قبول و تأیید وزارت بهداشت است. از نظر این وزارتخانه، مراکز مجاز حجامت معتبر هستند.

مشاور وزیر بهداشت در امور طب سنتی، مکمل و صنایع گیاهان دارویی افزود: موضع وزارت بهداشت درباره حجامت این است که این خدمت را که جزئی از طب سنتی و اسلامی ایران است تائید می کند، به همین علت به عنوان متولی سلامت به مراکز حجامت در کشور مجوز می دهد.

وی گفت: کسانی که به استناد طب جدید با حجامت مخالفت می کنند، یا فواید و محاسن این خدمت را نمی دانند و جاهلانه با آن مخالفت می کنند، یا می دانند و عالمانه این خدمت سلامت را مورد هتاکی قرار می دهند، بدون این که دلیل مشخصی برای این هتاکی بیاورند زیرا این مخالفت توام با هتاکی، برای شان میلیاردی ارزش دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا عده ای از مسئولان حتی در وزارت بهداشت با استناد به طب نوین انتقال خون معتقدند با وجود دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته و استریل خونگیری، باید حجامت کنار گذاشته شود، گفت: جوابی که می توان به این افراد داد، این است که اولا اگر با وجود طب نوین انتقال خون نیازی به حجامت نبود، لازم نبود انبیا و اولیای دین این قدر بر حجامت تأکید کنند، می گفتند مردم بروید خون بدهید، دیگر این که این قدر تأکید بر تاریخ و این که چندم ماه حجامت کنید و بر ثواب آن تأکید نمی کردند.

وی افزود: مطالعات علمی در دنیا بر روی حجامت و همچنین زالو درمانی که مانند بررسی یک دارو به روش کلینیکال ترایال انجام می شود، اثربخشی حجامت و زالو درمانی را نشان داده است و مقالات علمی متعدد درباره آن وجود دارد، نکته دیگر این است آنالیز خون گرفته شده از طریق حجامت نشان داده است که ترکیبات آن و لیپیدهای موجود در آن با خون گرفته شده از روش های دیگر متفاوت است، بنابراین، این همه عقبه فرهنگی و توصیه های بزرگان دین بی دلیل نبوده است.

پیش از این کامران باقری لنکرانی، وزیر سابق بهداشت درباره زالو درمانی به خبرنگار فارس گفته بود: هیچ مستند علمی درباره زالو درمانی وجود ندارد بنابراین از نظر وزارت بهداشت این کار دخالت در امور پزشکی و جرم است و هر جا که با موارد آن مواجه شویم حتماً با عوامل آن برخورد می کنیم.

به گفته ی وی ما در وزارت بهداشت در جایگاهی هستیم که هر حرفی می زنیم باید، مستندات علمی آن را هم داشته باشیم، بنابراین درباره زالو درمانی چون تاکنون هیچ مستند علمی ندیده ایم جلوی آن را می گیریم.

وی ادامه داد: البته زالو یک آنزیمی در بزاقش دارد که جلوی انعقاد خون را می گیرد، به همین علت داروسازان از بزاق آن، دارو ساخته اند، ممکن است در زمان های قدیم که این دارو نبوده است از زالو استفاده می کردند، اما حالا که داروی آن وجود دارد، قاعدتاً منطقی نیست که روش چند قرن پیش را انجام دهیم.

وزیر بهداشت گفت: این کار مانند سایر روش های جراحی قدیمی منسوخ است، قرن ها پیش هم برای درمان آب مروارید یا آب سیاه چشم عمل جراحی ای می کردند، اما ما نمی توانیم بگوییم چون آن زمان با این روش عمل جراحی می کردند، ما هم باید همان روش چند قرن پیش را در پیش بگیریم.

باقری لنکرانی افزود: ما امروز باید روش های جدید پزشکی را اجرا کنیم، الان که داروی آنزیم زالو وجود دارد، استفاده از آن برای درمان ملاک ما است و هر گونه فعالیت غیر از آن و زالو درمانی دخالت در امور پزشکی و جرم است و ما جاهایی که متوجه آن شویم یا بازرسان ما مشاهده کنند، حتماً برخورد می کنیم.

وی گفت: وزارت بهداشت متولی سلامت مردم است و همه مردم و جامعه پزشکان باید نسبت به سلامت جامعه تعهد داشته باشند، نیابد از روش هایی که اساس علمی ندارد یا راه و روش علمی تر و کم خطرتر آن وجود دارد، برای درمان استفاده کرد، اگر پزشکی هم این کار را انجام دهد مقصر است و اشتباه می کند و ما هر وقت متوجه چنین مواردی شویم، با آن برخورد می کنیم.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

منبع تبیان

*

 

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آیا حجامت برای بیماری برص خوب است؟ , آیا زالو درمانی درد دارد , ضرر زالو درمانی , زالو انداختن , زالو ادناختن , زالو درماني , خطرات حجامت , فواید زالو , خواص زالو

زالو درمانی

با زالو درمانی بیخیال جراحی

فواید زالو درمانی زالو خون را بهتر از حجامت از عمق بدن بیرون می کشد. زالو انداختن برای بیماریهای پوستی مثل جوش ، دمل های صورت ، لکه ها و نقطه های سیاه و سفید و نظایر آن مفید
زالو درمانی

آشنایی با زالو درمانی

آشنایی با زالو درمانی  زالو درمانی   حتما شما نیز تاکنون مطالب زیادی درباره زالودرمانی شنیده ای
زالو درمانی

همه چیز درباره ی زالو درمانی

همه چیز درباره ی زالو درمانی زالو درمانی و حجامت در طب سنتی تا حدودی خشن به نظر میرسند ولی فواید و اثرات خارق العاده ای دارند و قادرند بیماری های زیادی را درمان کنند. همچنین
زالو درمانی

آیا زالو درمانی در کاهش وزن موثر است؟

آیا زالو درمانی در کاهش وزن موثر است؟ بسیاری از افراد تمایلی ندارند به زالو نزدیک شوند اما یک زن انگلیسی علاقه‌مند به این شیوه درمانی، تعدادی از آنها را در خانه نگهدار
زالو درمانی

آشنایی با زالو درمانی

آشنایی با زالو درمانی  زالو درمانی   حتما شما نیز تاکنون مطالب زیادی درباره زالودرمانی شنیده ای
زالو درمانی

هر آنچه درباره زالو درمانی باید بدانید

زالو هنگام مکیدن خون ، مواد متنوعی ترشح می کند که خواص درمانی دارند. معروف ترین ماده مترشحه از زالو هیرودین است. آب دهان زالو ( بزاق ) حاوی بیش از یکصد نوع ماده حیاتی مفید است که
زالو درمانی

نقش زالو درمانی در دندان پزشکی

در مطالب قبل درباره فواید زالو درمانی و موارد استفاده از آن صحبت کردیم. این روش درمان از 2500 سال پیش تا به حال مورد استفاده برای درمان بیماری هایی مانند سردرد ، تب ، آبسه و … اس
زالو درمانی

عکس های دیدنی از زالو درمانی

28 تصویر دیدنی و جالب از زالو درمانی، که در برخی درمانگاه ها و مطب ها جهت درمان بیماری های مختلف استفاده می شود. عکس های زیر، گزارشی است تصویری که شما را به وسیله ی تصاویر با زا
زالو درمانی

زالو و زالو درمانی! +عکس

خواص زالو طب سینا: زالو هنگام مکیدن خون ، مواد متنوعی ترشح می کند که خواص درمانی دارند. معروف ترین ماده مترشحه از زالو هیرودین است.خواص مواد ترشح شده در خون توسط زالو به طور
زالو درمانی

زالو و زالو درمانی

خواص زالوزالو هنگام مکیدن خون ، مواد متنوعی ترشح می کند که خواص درمانی دارند. معروف ترین ماده مترشحه از زالو هیرودین است.خواص مواد ترشح شده در خون توسط زالو به طور خلاصه به شرح زیر
تبلیغات