نور آبی


به نظر می‌ رسد که نور تاثیر به‌ سزایی بر خلق و هیجانات ما دارد،‌ چنان که از نوردرمانی برای درمان برخی اختلالات خلقی استفاده می‌ شود. نور آبی، مانند یک تقویت ‌کننده، باعث بالا رفتن میزان هیجان می ‌شود.

شاید بسیاری از ما به طور تجربی، متوجه شده‌ باشیم که نور روی خلق و خوی مان تاثیر دارد. نمونه بارز این تاثیر، حال و هوای ما در آب‌ وهواهای متفاوت است. به نظر می ‌رسد که اغلب ما در روزهای آفتابی شادتریم و در روزهای خاکستری برفی،‌ احساسات متفاوتی را تجربه می ‌کنیم. اما نور واقعا چه تاثیری دارد؟ در حقیقت پاسخ این سوال برای دانشمندان هم هنوز روشن نیست.

در شبکیه چشم ما سلول‌ های گیرنده نور استوانه ‌ای و مخروطی‌ شکلی وجود دارند که مسئول دریافت محرک‌ های نوری هستند. اما ظاهرا گیرنده ‌های نوری دیگری هم وجود دارند که هرچند نقشی در بینایی ندارند، اما به تنظیم چرخه‌ های بدن، مانند چرخه خواب و بیداری کمک می ‌کنند. بنابراین شاید نور به این دلیل ما را شادتر می‌ کند که به تنظیم چرخه‌ های طبیعی بدن مان کمک می‌ کند.

از سوی دیگر،‌ نقش نور در خلق کاملا تایید شده است. اگر چه نحوه این اثرگذاری هنوز کاملا روشن نیست، اما در بسیاری از مناطق دنیا از نوردرمانی برای درمان برخی از انواع اختلالات خلقی استفاده می ‌شود.

به گزارش نیوساینتیست، گروهی از محققین بر آن شده‌ اند که اطلاعات بیشتری در زمینه تاثیر نور بر خلق و خوی انسان جمع آوری کنند. بر اساس این گزارش، گریل وندویل و همکارانش در دانشگاه لییژ بلژیک، در مطالعه خود تاثیر نور بر مناطق مغزی مربوط به هیجان را مورد بررسی قرار داده ‌اند.

رنگ آبی، ارتباط آن قسمت از مغز را که مسئول درک احساسات است تقویت می کند.

آن‌ ها از داوطلبان خواستند که تحت نورهای سبز و یا آبی، به یک صدا گوش کنند. این صدا در دو حالت خنثی و یا عصبانی، ‌کلمات بی‌ معنایی را می ‌خواند( بدین ترتیب تاثیر احتمالی محتوای کلمات حذف شد).

چنان که این محققین انتظار داشتند، افراد در زمانی که کلمات بی ‌معنا را با لحن صدای عصبانی می ‌شنیدند، برانگیختگی بیشتری را در مناطق پردازش هیجان مغز خود نشان دادند. اما آن چه جالب بود این بود که وقتی افراد در معرض نور آبی قرار داشتند، ‌این اثر تشدید می‌ شد. بر این اساس وندویل معتقد است که نور آبی مانند یک تقویت ‌کننده هیجان عمل می ‌کند.

نور آبی

تاثیر نور آبی در آموزش و یادگیری

آیا فکر می کردید که نور محیط می تواند روی یادگیری شما تاثیر داشته باشد؟ بررسی ها نشان می دهد که اندازه های مختلفی از نور آبی می تواند نقش به سزایی در آموزش و یادگیری دانش آموزان در مدارس داشته باشد. ‏

‏بر طبق بررسی های به عمل آمده با کمک شرکت فیلیپس، نور آبی در ابتدای صبح می تواند، سبب شود که کودکان سرحال تر از خواب بیدار شده و در طول روز هوشیاری بیشتری داشته باشند. آن ها معتقد هستند که این کار از طریق تاثیر این نور بر ساعت درونی بدن انجام می پذیرد. ‏

آن ها در دو مدرسه در بریتانیا آزمایشی ترتیب دادند که در آن معلم هر کلاس می توانست نور محیط را با یک صفحه کنترل کند. بر اساس تحقیقات یک ساله آن ها، استفاده از نوردهی مناسب در ساعات مختلف روز در کلاس درس می تواند، سرعت خواندن دانش آموز ها را 35 درصد افزایش دهد. این دانش آموزها در آزمون ها 45 درصد خطای کمتری مرتکب می شدند و بی قراری و بیش فعالی هم در آن ها 77 درصد کاهش یافت. ‏

‏سیستم نور در این مدارس در 4 ترکیب مختلف از نور آبی و سفید برای 4 وضعیت مختلف طراحی شده است. مانند داشتن تمرکز در لحظات آموزش و یادگیری، القا آرامش در زمان وجود احتمالی تنش و استرس و همچنین برای از بین بردن کسلی و خواب آلودگی. انتخاب هر یک از نورها توسط معلم با در نظر گرفتن فیزیک روحی و جسمی کودکان انجام می گیرد. ‏

‏تا به حال به تاثیر نور محیط بر میزان آموزش، توجه ویژه ای نشده بود اما نتیجه این تحقیقات نشان می دهد که محیط های آموزشی تا چه حد باید روی این موضوع دقت کنند. ‏

نتایج یک تحقیق بین المللی نشان می دهد نور آبی برای درک احساسات دیگران به مغز کمک می کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، بر اساس این تحقیق بین المللی، نور آبی کار ارتباط عاطفی را بیش از هر رنگ متعارف دیگری آسان می کند.

در این تحقیق آمده است رنگ آبی، ارتباط آن قسمت از مغز را که مسئول درک احساسات است تقویت می کند.

دانشمندان در بلژیک نیز تحقیق مشابهی انجام داده اند .

دانشمندان با این اطلاعات امیدوارند استفاده از نور برای درمان موارد افسردگی زمستانی و ناراحتی های دیگر بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

آن ها همچنین امیدوارند تاثیر نور آبی را بر مکان کار نیز بررسی کنند.

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

عصرایران

بهنوش خرم ‌روز- خبرآنلاین

تابناک

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید. شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تبلیغات