طب سنتی

" ناراحتی، بیا یک لیوان گل‌‌ گاو ‌زبان بخور، حالت جا بیاد." این توصیه آشنای بسیاری از مادر‌ها و مادر بزرگ‌های ماست.

نوشیدن چای و نبات در هنگام دل درد، عرق نعنا در هنگام نفخ، جوشانده ریشه شیرین بیان هنگام درد معده و... از جمله این توصیه‌هاست که در صندوقچه اسرار هر مادر‌بزرگی پیدا می‌شود.

هر چند که بسیاری این توصیه‌ها را غیر ‌علمی می‌دانند و زیاد آنها را جدی نمی‌گیرند، اما تاثیر برخی از آنها به صورت علمی ثابت شده است و تعجب می‌کنید اگر بگوییم متخصصان، بسیاری از مواد معمولی و طبیعی را در درمان برخی از مشکلات، کار‌گشا می‌دانند.

برای امتحان این نظریه‌ها فقط کافی است درب کابینت آشپزخانه را باز کنید و این بار نگاهی علمی به محتویات آن بیندازید.

زخم‌های دهانی:

چای بابونه در تسکین درد زخم‌های دهانی موثر است.  این نظر دکتر "راب هیکس" از لندن است که معتقد است برای تاثیر بهتر باید اجازه دهید دم کرده خنک شود و بعد مصرف شود. البته فراموش نکنید پیش از قورت‌دادن، جوشانده را  در دهان بچرخانید و هر دو ساعت یک بار این کار را تکرار کنید.  این گیاه حاوی موادی است که التهاب را برطرف می‌کند.

عفونت ادراری:

دکتر "جنی بایروم" متخصص زنان و زایمان یکی از دانشگاه‌های انگلیس توصیه می‌کند برای تسکین درد عفونت دستگاه ادراری،  نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را در 200سی‌سی آب حل کرده و بنوشید. این کار باعث کاهش حالت اسیدی ادرار شده و  در نتیجه سوزش و درد کمتر می‌شود. در صورت بروز اولین نشانه‌های عفونت این کار را یک یا 2 بار در روز انجام دهید.

 استفاده از آب آلبالوی خانگی هم در این مورد توصیه می‌شود. آب آلبالو حاوی موادی است که از فعالیت باکتری‌ "ایکولای(E.coli)" جلوگیری می‌کند. متخصصان به طور معمول التهاب مثانه را به این باکتری نسبت می‌دهند. بنابر‌این اگر آلبالو را بجوشانید تا مایع یکنواختی به‌دست آید و بعد از خنک شدن، آب ‌آلبالو را 2 بار در روز میل کنید، از دردتان کاسته می‌شود.

اگزما: 

اگر اگزما دارید یا از خشکی و خارش پوست رنج می برید طبق دستور دکتر "پاول گریفتز" از جو دوسر غافل نشوید. این ماده حاوی ترکیبات ضد التهابی به نام "آونانترامید" است که اثر ضد خارش هم دارد.

برای بهره‌گیری از این خاصیت، کافی است چند قاشق چای خوری جو دوسر را در یک پارچه نخی نازک بریزید و آن را ببندید و در وان آبی که استحمام می‌کنید قرار دهید.

روغن زیتون هم برای تسکین اگزما مفید است، چون مواد ضد باکتری دارد و جلوی آسیب  دیدن پوست را می‌گیرد.

زگیل:

دکتر "مایکل اونیل" معتقد است اگر روی زگیل را با  قسمت داخلی پوست موز رسیده بپوشانید، به ترمیم آن کمک می‌کند. این ادعای اونیل دلیل ساده‌ای دارد: درون بخش داخلی پوست موز ماده‌ای به نام "موسیلیج" وجود دارد که خاصیت ضد ویروس دارد. به اعتقاد این متخصص اگر هر شب روی زگیل را با  قسمت داخلی پوست موز بپوشانید، پس از مدتی زگیل برطرف می‌شود.

سرکه ماده دیگری است که دکتر "راونایک" معتقد است در درمان زگیل کاربرد دارد. این متخصص دانشگاه شفیلد، اسید سرکه را نابود‌کننده بخش‌های ویروسی زگیل می‌داند و می‌گوید: هر روز حداقل 15 دقیقه ناحیه مبتلا را در سرکه رقیق شده فرو ببرید و این کار را آن قدر تکرار کنید تا زگیل برطرف شود.

سیاتیک:

 پشت به یک دیوار بایستید و یک سیب زمینی را در ناحیه باسن، درست جایی که درد از آنجا منشأ می‌گیرد، قرار دهید. این توصیه دکتر "رابین شفرد" به تمام کسانی است که از درد سیاتیک شکایت دارند. وی که در زمینه درد‌های استخوانی تخصص دارد، معتقد است وقتی سیب‌زمینی را به دیوار فشار می‌دهید، مثل اهرم بر روی عضله عمل می‌کند و یک محور ایجاد می‌کند که عضله بر روی آن کشش پیدا می‌کند.

این روش باعث تسکین درد تنش عضلا‌نی ناشی از سیاتیک می‌شود. عصب سیاتیک بزرگ ترین عصب بدن است که از طناب نخاعی به سمت هر پا امتداد پیدا می‌کند. اگر دردتان زیاد است، هر روز چند بار این کار را تکرار کنید.

ادامه دارد...

منبع : tebyan.net

تبلیغات