.
.
.

.

.

خواص سنجد (غبیرا) در طب سنتی

1393/02/18

 [categoriy],خواص سنجد ,خواص دارویی سنجد ,فواید سنجد

طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی,خواص سنجد ,خواص دارویی سنجد ,فواید سنجد ,خاصیت سنجد ,سنجد در طب سنتی ,فواید درمانی سنجد ,مضرات سنجد ,فوائد سنجد , سنجد ,طب سنتی ,خواص سبزیجات ,خواص میوه جات , خواص سنجد در طب سنتی ,فواید سنجد در طب سنتی

 

سنجد (غبیرا)
نحوه استفاده : خوراکی
خواص : نام علمی سنجد «Elaeagnusan gastifolial» است و رویشگاه این درخت بدلیل سازگاری آن با محیط‌های مختلف در اغلب نقاط کره زمین از جمله آمریکای شمالی، اروپای شرقی و غربی، آسیای مرکزی و شمالی و ... است. به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران،‌ به طور کلی 3 نوع درخت سنجد در دنیا وجود دارد که 2 نوع هلاگنوس و هیپوفار در ایران موجودست.

درخت سنجد هلاگنوس به دلیل درشتی میوه‌، قامت بلند، نداشتن خار و برگهای پهن به درخت سنجد هیپورفیا برتری دارد. خواص درخت سنجد در تمام اندامهای آن منتشر شده است و ریشه، چوب، پوست و میوه آن دارای خواص دارویی و صنعتی متفاوتی است از پوست درخت سنجد یک ماده شیمیایی دارویی مهم به نام تتراهیدروآرمور - متیل - N استخراج می‌شود. از برگ درخت سنجد آلکانویید استخراج می‌شود که در صنایع داروسازی کاربرد دارد. اسانس گل سنجد در صنایع داروسازی و آرایشی و عطرسازی بکار می‌رود. درخت سنجد دارای 3 قسمت برون بر (پوست قهوه‌ای رنگ)، میان‌بر (آردی شکل) و درون بر (هسته چوبی و سفت آن) است که قسمت میان‌بر و درون بر آن دارای ارزش غذایی فراوان است. در قسمت میان‌بر 2 نوع قند گلوکز و فروکتوز، 7 نوع چربی اشباع شده و اشباع نشده وجود دارد. در قسمت درون بر سنجد 17 نوع آمینواسید و مقداری پروتئین وجود دارد که هر یک از این آمینواسیدها خواص دارویی بسیار مفیدی دارند بطوری که می‌توان گفت میوه سنجد یک میوه دارویی صفراست. این میوه در طب سنتی به عنوان تانن قابض است بنابراین در معالجه بیماریهای دندان، لثه و اسهال و در درمان زخم معده موثر است و می‌تواند از خونریزی جلوگیری کند. اگر آرد و هسته‌ میوه سنجد با هم آسیاب شود مصرف خوراکی آن بیماری آرتروز را درمان می‌کند.
خواص سنجد از نظر احادیث :
گوشتش گوشت می آورد استخوانش استخوان میرویاند و پوستش پوست آور است کلیه ها را گرم و معده را دباغی میکند و ایمن از بواسیر و ادرار قطره قطره است. ساقها را نیرو میبخشد ، جذام را ریشه کن میکند و برای تب سودمند است.
طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی - کتب شیعه و اسلامی


.
.

نظرات
رضا شیرا ی
|
1394/07/03
0-
0+
بسیار اموزنده بود ومعتقدم هرچه راجع به این گونه های درهال نابودی ادم بداند بهتر هست ممنون از مطالبتان
سمیه
|
1394/07/12
0-
0+
با سلام این عکسی که گذاشتید درخت عناب است. نه سنجد.
نظر جدید

نام

ایمیل

نظر


کد امنیتی

مطالب مرتبط
.
.
.
.
.