آکاایران: تقویت معده

بومادران گیاهی برای تقویت معده

تقویت معده

آکاایران: بومادران گیاهی برای تقویت معده

وزارت بهداشت از پژوهش هایی خبر داد که نتایج آن بر تأثیرات مثبت گیاه بومادران بر کاهش عوامل تهاجمی و آسیب رسان به معده گواهی می دهد.

به گزارش آکاایران: محمد سوختانلو اظهار داشت: عصاره گیاه بومادران با تقویت عوامل محافظت کننده مخاط معده، کاهش ترشح اسید، افزایش موکوس، تضعیف عوامل تهاجمی و آسیب رسان، کاهش تولید رادیکال های آزاد و افزایش ترکیبات آنتی اکسیدان در پیشگیری از ایجاد زخم معده تاثیرات مثبتی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: نتایج تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد که عصاره آبی-الکلی گیاه بومادران اثر قابل توجهی بر زخم معده ناشی از ایندومتاسین در موش صحرایی دارد. این اثرات عمدتاً با کاهش اسید، افزایش ترشح مخاط (موسین) و افزایش عوامل آنتی اکسیدان در بافت معده انجام می گیرد.

مدیر گروه بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه به برخی ویژگی های گیاه بومادران اشاره و خاطرنشان کرد: بومادران گیاهی است نسبتاً کوچک با ارتفاعی حدودا  15 تا 40 سانتی متر که در طب سنتی ایران، به عنوان تقویت کننده و آرام بخش دردهای معده کاربرد زیادی داشته، به طوری که دم کرده این گیاه برای سوء هاضمه همراه با نفخ و کاهش اسید معده مفید دانسته شده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این مطلب که «گیاه بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ معطر بر روی سیستم اعصاب و بیماری های عصبی مانند ضعف اعصاب و صرع اثر به سزایی داردآکا ایران، تاکید کرد: تنها گفتن این که یک گیاه بر روی یک بیماری خاص مؤثر است کافی نبوده و باید در تهیه یک داروی گیاهی نوع مواد مؤثر، مقدار، فرمولاسیون و مکانیسم اثر آن ها ذکر و عوارض جانبی آن نیز مورد توجه قرار گیرند.

سوختانلو به تشریح روش انجام این پژوهش پرداخت و توضیح داد: ابتدا با استفاده از داروی ایندومتاسین در موش ها، زخم معده ایجاد شد و سپس اثر درمانی و در ادامه اثر پیشگیری کننده تجویز گیاه بومادران بعد و قبل از ایجاد زخم معده مورد بررسی قرار گرفت که طی آن اثرات مثبت درمانی این گیاه روشن و در بررسی پاتولوژیک نیز بهبود زخم مشاهده شد.

.

منبع :

گردآوری توسط بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکاایران
تبلیغات