آکاایران: برای داشتن یک سیستم ایمنی قوی تر باید چه چیزهایی بخورید

  • فیسبوک
  • توییتر
  • گوگل
  • پینترست
  • تلگرام

مواد غذایی مناسب می توانند از بیمار شدن شما جلوگیری کنند و اگر بیمار شدید، به شما کمک کنند که سریع تر بهبود یابید.

برای داشتن یک سیستم ایمنی قوی تر باید چه چیزهایی بخورید -آکابرای داشتن یک سیستم ایمنی قوی تر باید چه چیزهایی بخورید -آکا

آکاایران: برای داشتن یک سیستم ایمنی قوی تر باید چه چیزهایی بخورید

قوی

در اینجا می گوییم که چطور یک سیستم ایمنی قوی بسازید و به بدنتان کمک کنید که با بیماریها مبارزه کند.

در مترو روی صورتتان عطسه کرده اند، در کافی شاپ سرفه می کنند. همکاران شما با وجود آنکه بیمار هستند و باید مرخصی بگیرند، همچنان سرکار می آیند. و بچه های شما بیماریهایی را با خودشان به خانه می آورند که شما هرگز حتی اسمشان را هم نشنیده اید. شما چطور قرار است سالم بمانید؟

ممکن است بنظر برسد که بیماری فصلی، از کنترل شما خارج است و بله، گاهی اوقات بیماری پیش می آید. اما شما بیشتر از آنچه فکر می کنید، قدرت دارید.

سیستم ایمنی بدن شما، یک چیز باورنکردنی است. باکتریها در روده شما در واقع، یک ارتش قدرتمند هستند که حاضرند به نفع شما بجنگند اما فقط درصورتیکه آنها را بدرستی تغذیه کنید. و اگر مریض شوید، برخی مواد غذایی می توانند به شما کمک کنند سریعتر بهبود بیابید. چیزی که امروز می خورید، می تواند تعیین کند که آیا فردا مریض می شوید یا نه.

در اینجا می گوییم که چطور یک سیستم ایمنی قوی بسازید و به بدنتان کمک کنید با بیماریها مبارزه کند.

سیستم ایمنی، بهترین خط دفاعی شماست

وقت آن است که به لایه های زره حفاظتی مان اضافه کرده و خطوط دفاعی مان را تقویت کنیم (من فقط در مورد شال گردن و کتهای زمستانی صحبت نمی کنم، هرچند پوشیدن آنها نیز احتمالا مفید است). برای سالم، پرانرژی و عاری از بیماری بودن، ما باید سیستم های ایمنی مان را تقویت کنیم. سیستم ایمنی، بدین گونه کار می کند، مبارزه بدن ما برای ایمنی، در دهان آغاز می شود. شرط می بندم که نمی دانستید بزاق شما حاوی ضد میکروبهایی مانند لیزوزیم، آلفاآمیلاز و لاکتوفرین می باشد.

هر میکروبی که دزدکی از آنها عبور کند، با اسید هیدروکلریک معده ما مواجه خواهد شد. سپس اگر زنده بمانند، در برابر پروتئین ها و ترکیبات شیمیایی در دستگاه گوارش ما که باکتری های بد را در هم می شکنند، قرار خواهند گرفت. درنهایت، جمعیت باکتریایی خوب شخصی ما، وارد عمل می شوند. آنها مانع ورود باکتریهای بد به جریان خون یا ریشه دواندن آنها در روده کوچک و بزرگ ما می گردند. آن باکتریهای خوب، پروبیوتیک ها نامیده می شوند. آنها را مانند ارتشی در مقابل بیماری در نظر بگیرید.

به ارتش باکتری تان خوراک برسانید

دستگاه گوارش شامل بیش از 70 درصد سیستم ایمنی است و محل اقامت باکتریهای خوب روده ما که با عوامل بیماری زای بسیاری مبازره می کنند، می باشد.

اگر می خواهید آن باکتریها برای شما کار کنند، باید به آنها غذا برسانید. آنها عاشق خوردن مواد غذایی کامل، غنی از فیبر و مغذی هستند. اما غذاهای فراوری شده، چربی ها و قندها چطور؟ نه چندان. به همین دلیل است که یک رژیم غذایی متعادل شامل مواد غذایی کامل، بهترین بیمه شما در مقابل تمام انواع ویروس ها و عفونتها می باشد.

بعبارت دیگر اگر رژیم غذایی بد و نامناسبی داشته باشید، به دفعات بیشتری بیمار خواهید شد و برای مدت بیشتری بیمار می مانید. بد غذا خوردن در هنگامی که بیمار هستید، تنها شما را مریض تر خواهد کرد. از سویی دیگر تغذیه خوب، بدن شما را قادر می سازد که به آن مهاجمان میکروبی، یک ضربه کاری و محکم بزند.

پریبیوتیک ها و پروبیوتیک ها

گروهی حی و حاضر از باکتریهای سالم می خواهید؟ در اینجا می گوییم که چگونه این سربازان را بخوبی تغذیه کنید.

پریبیوتیک ها (با نام مستعار غذای باکتری ها) به تغذیه دوستان میکروبی خوب ما کمک می کنند. پریبیوتیک ها اساسا، شکلی از فیبر نیمه قابل هضم هستند. شما باید هر روز حداقل 2 تا 3 سهم از مواد غذایی غنی از پریبیوتیک ها بخورید (اگر ناسالم هستید و به پشتیبانی اضافی از فلورای روده تان نیاز دارید، باید مقدار بیشتری مصرف کنید).

بعضی از بهترین منابع غذایی کامل از پریبیوتیک ها عبارتند از :

سبزیجات: مارچوبه، سیر، کنگر فرنگی اورشلیم، تره فرنگی و پیاز.

کربوهیدراتها: جو، لوبیا، جو دوسر، کوینولا، چاودار، گندم، سیب زمینی و سیب زمینی شیرین هندی.

میوه ها: سیب، موز، انواع توت، میوه های مرکبات، میوه کیوی.

چربی ها: دانه کتان و دانه های چیا.

شما همچنین می توانید یک مکمل پریبیوتیک مصرف کنید. فقط به یاد داشته باشید که مکمل ها دقیقا تکمیل کننده مواد غذایی واقعی هستند که شما می خورید، نه جایگزینی برای آنها.

در عین حال، پروبیوتیک ها (خود باکتریها) به ما کمک می کنند که سالم بمانیم و هنگامیکه بیمار می شویم، سریعتر بهبود یابیم. اگر سالم هستید، در هر روز 1 تا 2 سهم از مواد غذایی غنی از پروبیوتیک مصرف کنید(اگر سعی دارید از یک مشکل پزشکی جلوگیری کرده یا آن را کاهش دهید، باید مقدار بیشتری پروبیوتیک مصرف کنید).

بعضی از بهترین منابع غذایی کامل از پروبیوتیک ها عبارتند از:

لبنیات: ماست، پنیر و کفیر با میکروبهای زنده و فعال.

سبزیجات ترش شده: خیار شور، کلم ترش، کیمچی.

سویای تخمیر شده: میسو، تمپه.

سایر موارد: سس سویا، شراب، کومبوجا.

شما همچنین می توانید برای کمک بیشتر به باکتریهای سالم روده تان، یک مکمل پروبیوتیک مصرف کنید، فقط اول با پزشکتان مشورت کنید. خوردن مقدار زیادی پریبیوتیک ها و پروبیوتیک ها به شما کمک خواهد کرد با ویروسها و عفونتهای باکتریایی مبارزه کنید. اما حتی سالم ترین رژیم غذایی نیز نمی تواند از شما در برابر هر مهاجمی محافظت کند و ما گاهی اوقات بیمار می شویم.

چگونه خوب شویم

میلیون ها بار گفته ایم که هیچ درمانی برای سرماخوردگی معمولی وجود ندارد اما آیا راهی وجود دارد که وقتی بیمار می شویم، حداقل بتوانیم سرعت بهبودی را افزایش دهیم؟ در حقیقت بله، وجود دارد. برخی مواد غذایی می توانند به شما کمک کنند که سریعتر از شر آن احساس مزخرف، خلاص شوید. بعنوان مثال:

سیر: سیر مانند یک آنتی بیوتیک عمل کرده و از شدت سرماخوردگی و سایر عفونتها می کاهد.

سوپ مرغ: بله، سوپ مرغ واقعا موثر است. سوپ مرغ دارای مایعات و الکترولیتهای ضروری است و ممکن است حاوی خواص ضدالتهابی باشد که علائم سرماخوردگی را کاهش می دهند. هر چند شما باید سوپ مرغ واقعی بخورید (نوعی که از جوشاندن آرام گوشت مرغ درست می کنید) نه از نوع سوپ بسته بندی و قوطی.

چای سبز: تولید آنتی بادی های سلول B را افزایش می دهد و به ما کمک می کند خودمان را از شر پاتوژن های مهاجم خلاص کنیم.

عسل: عسل دارای خواص ضد میکروبی و ضدباکتری است و به تسکین سرفه کمک می کند. چند قاشق چایخوری عسل در یک فنجان چای سبز، تمام چیزی است که شما احتیاج دارید.

اقطی: این گیاه دارای خواص ضدویروسی بوده و سرشار از مواد مغذی گیاهی می باشد. عصاره اقطی ممکن است طول مدت سرماخوردگی و سایر عفونتهای دستگاه تنفسی فوقانی را کاهش دهد.
در این مورد چه نظری دارید؟ به سرماخوردگی غذا بدهید اما به تب، گرسنگی

آیا در هنگامیکه تب داریم، باید واقعا چیزی نخوریم؟ در حالیکه ممکن است این ضرب المثل قدیمی تا اندازه ای حقیقت داشته باشد اما بدن های ما پیچیده هستند. علم هنوز به ما یک پاسخ محکم که مناسب همه افراد باشد، نداده است.

تمام چیزهایی که واقعا باید بدانید، از این قرار است به بدنتان گوش کنید. نشانه های اشتهای خود ما احتمالا روشن ترین تصویر از آنچه که در هنگام بیماری باید بخوریم (یا از خوردن آن اجتناب کنیم) به ما می دهد. بعنوان مثال، تعداد بسیار کمی از ما در هنگامیکه دچار آنفولانزا یا التهاب معده هستیم، دوست داریم غذا بخوریم. دلیلش این است که عفونتهای باکتریایی و مشکلاتی مشابه آنفولانزا، التهابی ایجاد می کنند که منجر به سرکوب اشتها می شود. بنابراین اگر بدنتان به شما می گوید چیزی نخورید، احتمالا باید به آن گوش کنید.

در اکثر اوقات، چه چیزهایی می خورید؟

خوب است که در مورد قدرت بعضی از مواد غذایی خاص فکر کنید اما اگر واقعا می خواهید سیستم ایمنی تان راتقویت کنید، باید در نظر بگیرید که اکثر اوقات چطور غذا می خوید. بعنوان مثال:

شما چه مقدار غذا می خورید؟ پرخوری یا کم خوری بطور مداوم می تواند بر نحوه واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به مهاجمان، تاثیر منفی بگذارد. اگر رژیم غذایی شما ایرادی دارد، وقت آن است که اصلاحش کنید.

مصرف چربی شما چه شکلی است؟ خوردن مقدار زیادی چربی (بخصوص چربی های اشباع و اسیدهای چرب امگا 6) می تواند به روده شما آسیب برساند و سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند. از سویی دیگر، مصرف متعادل چربی های سالم مانند آجیل، روغن زیتون و آووکادو می تواند منبع خوبی از ویتامین E که ممکن است خطر ابتلای شما به آنفولانزا و عفونتهای تنفسی را به حداقل برساند، فراهم کند.

به دام قند افتاده اید؟ قندهای افزوده و رژیم های غذایی با شاخص قند خون بالا ممکن است عملکرد سلولهای سفید خون را تضعیف کرده و التهاب را افزایش دهند و در نتیجه به سیستم ایمنی کلی شما آسیب برسانند.

پروتئین کافی دریافت می کنید؟ از سویی دیگر، کمبود پروتئین در رژیم غذایی یا کمبود آهن و زینک ممکن است ایمنی کلی را کاهش دهد. بطور کلی، یک سهم پروتئین به اندازه کف دست برای خانمها و دو سهم پروتئین به اندازه کف دست برای آقایان باید در هر وعده غذایی گنجانده شود.

آیا میوه ها و سبزیجات رنگارنگ می خورید؟ برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز سیستم ایمنی بدن شما به مقدار زیادی میوه ها و سبزیجات مختلف نیاز است. که عبارت است از آهن، روی، منیزیم، منگنز، سلنیوم، مس، اسید فولیک و ویتامین هایA, C, D, E, B6 و B12. بنابراین دخترها و پسرهای عزیز، آنچه مادرتان به شما گفته را انجام دهید و سبزیجات تان را بخورید.

به یاد داشته باشید: یک رژیم غذایی متعادل سالم و کامل که از سیستم ایمنی بدن شما پشتیبانی می کند، در وهله اول، بهترین انتخاب شما برای جلوگیری از بیمار شدن می باشد./ فیتنس مگزین

.

منبع :

گردآوری توسط بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکاایران
تبلیغات