آکاایران: نظارت بر قند خون : چه وقت و چرا قند خود را اندازه بگیریم؟

  • فیسبوک
  • توییتر
  • گوگل
  • پینترست
  • تلگرام

قند خون شما چند است ؟

برخلاف برخی از بیماری های دیگر که درجه اول بر درمان های پزشکی حرفه ای تکیه می کنند. درمان دیابت نیازمند مشارکت فعال فرد مبتلا می باشد. نظارت بر میزان قند خون به صورت منظم و تجزیه و تحلیل نتایج آن بخش مهمی از معادله درمان است.

نظارت بر قند خون : چه وقت و چرا قند خود را اندازه بگیریم؟ -آکانظارت بر قند خون : چه وقت و چرا قند خود را اندازه بگیریم؟ -آکا

آکاایران: نظارت بر قند خون : چه وقت و چرا قند خود را اندازه بگیریم؟

قند خون

اولین قدم برای مبارزه

وقتی کسی برای اولین بار دیابتی تشخیص داده می شود، به او یک دستگاه تست قند خون می دهند. یا به او توصیه می شود که یکی از این دستگاه ها را تهیه کرده؛ و قند خون خود را کنترل کند. ولی چند مورد باید در نظر گرفته شود. یکی دستگاهی است که توسط فرد دریافت می شود. دیگری زمانی که باید از آن استفاده کند. در آخر، نتایج آن به طور کلی باید چگونه باشد. این نتایج به نوع دیابت، سن و سلامت کلی شخص بستگی دارد. حداقل سه سازمان مهم بهداشتی با تفاوت کمی در مورد اهداف سنجش سطح قند خون، توصیه های خود را منتشر کرده اند.

شیوه های متفاوت

شیوه های مشترکی در کنترل قند خون وجود دارد. به عنوان مثال، بسیاری از افراد در حالت ناشتا و قبل از صبحانه هر روز صبح، قند خون خود را اندازه گیری می کنند. برخی از افراد نیز قبل از ناهار، شام و قبل از خواب اندازه می گیرند. عده ای دیگر، در دو حالت قبل و بعد از اتمام وعده های غذایی میزان قند خون را می سنجند. با این حال، برای حالت سنجش بعد از غذا، برخی از مردم بعد از دو ساعت پس ازاولین لقمه غذایی قند را اندازه می گیرند. برخی دیگر ترجیح می دهند، یک ساعت بعد از شروع غذا بررسی را انجام دهند.

چرا نظارت؟

نظارت بر قند خون : چه وقت و چرا قند خود را اندازه بگیریم؟ -آکانظارت بر قند خون : چه وقت و چرا قند خود را اندازه بگیریم؟ -آکا
قند خون

برای کمک به مرتب کردن بر اساس چرایی و زمان نظارت، سه کارشناس دیابت نظرات خود را در این خصوص ارائه داده اند. در حالی که آن ها در تمام جزئیات توافق نظر ندارند، ولی همگی یک مورد را قبول دارند. آن هم اینکه: نظارت منظم در مراقبت از دیابت بسیار مهم است.
نظارت بخشی جدایی ناپذیر و بسیار مهم از مدیریت دیابت است؛ زیرا شما را مسئول این امر قرار می دهد. صرف نظر از اینکه چگونه دیابت خود را از طریق رژیم غذایی کنترل می کنید. یا در کنار آن، با ورزش به تنهایی و یا با ترکیب داروهای خوراکی یا انسولین مدیریت می کنید. نظارت منظم قند خون، بازخورد فوری از چگونگی عملکرد برنامه شما را فراهم می کند.
بررسی قند خون به شما آزادی انتخاب، بدون هیچ گونه نگرانی می دهد. با اعتماد به نفس بیشتر، از تجربیات خود یاد می گیرید. در آینده، باانگیزه و تسلط بیشتری این امر را ادامه می دهید.

تفسیر نتایج

نظارت بر قند خون : چه وقت و چرا قند خود را اندازه بگیریم؟ -آکانظارت بر قند خون : چه وقت و چرا قند خود را اندازه بگیریم؟ -آکا
قند خون

نکته مهم این است که بدانیم چگونه به تفسیر نتایج بپردازیم. بدین ترتیب، در آن راستا بتوانیم، اقدامات لازم را انجام دهیم. به عنوان مثال، اگر شما انسولین مصرف می کنید و قند خون شما بالاست. ممکن است شما نیاز به بولوس و یا انسولینی با تأثیر سریع تری داشته باشید تا قند خون شما را به سطح پایین در محدوده امن برساند. اگر شما دیابت نوع 2 خود را با رژیم غذایی و ورزش مدیریت می کنید، ممکن است قند خون بالای خود را با یک پیاده روی درمان کنید.

استفاده از انسولین

افرادی که از انسولین و یا برخی از داروهای خوراکی دیابت استفاده می کنند، نیز در معرض خطر ابتلا به قند خون پایین، یا هیپوگلیسمی قرار دارند. چنین افرادی، به درمان سریع نیاز دارند. نظارت منظم، شما را قادر به تشخیص و درمان به موقع آن می کند. هرگونه علائم هیپوگلیسمی باید با دستگاه تست قند خون بررسی شود.

«نظارت منظم به ویژه برای نشان دادن اثرات مثبت ورزش نیز مفید می باشد. اگر اندازه قند خون شما به طور منظم حدود 140 mg / dl باشد؛ اما پس از اینکه شما شروع به پیاده روی روزانه می کنید، قند خون شما به حدود 120 mg / dl تغییر پیدا می کند. در آن صورت قطعا انگیزه شما افزایش خواهد یافت.»

هرچند وقت یک بار؟

برخی از مطالعات نشان داده اند که در اغلب موارد، افراد قند خون خود را با یک دستگاه تست قند خون معمولی نظارت می کنند.

«در حالت ایده آل، افراد مبتلا به دیابت نوع 1 باید شش یا هفت بار در روز سنجش انجام دهند، ولی اغلب به دلیل محدودیت های زمان و پول، این کار عملا غیرممکن می شود.»
برای افرادی که دیابت نوع 2 و کنترل شده ای داشته باشند، توصیه می شود که نظارت را دو بار در روز انجام دهد؛ اما معمولا، اکثر بیماران که دارای دیابت نوع 2 هستند؛ دیابت آن ها کنترل شده نبوده. درنتیجه، باید دفعات بیشتری قند خون خود را در روز اندازه گیری کنند.

نوار تست

به طور حتم، نوار تست گران قیمت هست؛ اما قیمت آن در 20 سال گذشته افزایش پیدا نکرده است و آن ها گران تر از یک بطری آب یا یک فنجان قهوه نیستند. به انتخاب شما بستگی دارد که چگونه می خواهید پول خود را خرج کنید.

برای کسانی که استفاده آن ها در روز، به یک یا دو نوار محدود است، یک راه برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد الگوهای قند خون خود این است که در روزهای مختلف و در زمان های مختلف بررسی کنند.

«اگر شما معمولا کنترل قند خون خود را پس از صبحانه انجام می دهید و اندازه آن معمولا در محدوده قابل قبول می باشد. این زمان را تغییر دهید و نظارت خود را به قبل و بعد از ناهار و شام جایگزین کنید.» این امر که در زمان های مختلف در طول روز بررسی ها را انجام دهید. مهم است تا تصویر بزرگ تر و بهتری از موضوع پیدا کنید.

بررسی در حالت ناشتا

ناشتا خواندن قند خون، قبل از خوردن یا نوشیدن چیزی اولین کاری است که در صبح باید انجام شود و به شما یک نقطه شروع برای روز می دهد و کمک می کند تا آنچه در طول شب گذشته در جریان بوده است را متوجه شوید. کالج آمریکایی غدد درون ریز (ACE) هدف را در حالت ناشتا برای سطح زیر 110 mg / dl تعیین کرده است، در حالی که مرکز دیابت Joslin و انجمن دیابت آمریکا (ADA) طیف وسیعی از 80-130 mg / dl را توصیه کرده است. اگر اندازه قند خون شما به طور مداوم بالاتر از این سطوح باشد، ممکن است به دلیل پدیده سپیده دم و یا یک نتیجه از اثر SOMOGYI باشد.
افرادی که در حال تجربه سطح قند خون بالا در صبح هستند اغلب تشویق می شوند ساعت 3 صبح در موارد متعدد از خواب بیدار شده تا به بررسی قند خون خود بپردازند.

بررسی قبل از غذا

نظارت بر قند خون : چه وقت و چرا قند خود را اندازه بگیریم؟ -آکانظارت بر قند خون : چه وقت و چرا قند خود را اندازه بگیریم؟ -آکا
قند خون

مشابه بررسی در حالت ناشتا، اندازه گیری قند خون قبل از غذا به شما یک اندازه پایه قند خون را قبل از خوردن غذا می دهد. برخی متخصصان پزشکی این خوانش، اندازه preprandial می نامند.
«این بهترین زمان برای بررسی قند خون می باشد، بنابراین شما اندازه قندتان را قبل از شروع غذا می دانید»، هنگامی که شما غذا خوردید، قند خون را در حال افزایش می باشد، اما اندازه پایه باید به حالت عادی قبل از وعده غذایی بعدی برگردد.»

بررسی بعد از غذا

نظارت قبل از غذا یک ابزار مهم در مدیریت دیابت است، اما گاهی اوقات بررسی بعد از خوردن غذا موردنیاز است.

به عنوان مثال، بررسی بعد از غذا برای شخصی که در زمان ناشتا و قبل از غذا میزان قند خونش در محدوده قابل قبول می باشد مفید واقع می شود؛ اما سطح HbA1c بالا می باشد. سنجش بعد از غذا، به منظور ارزیابی عکس العمل یک فرد نسبت به قرص های کوتاه اثر که قبل از غذا و یا به دوز و زمان انسولین با تأثیر بیشتری که قبل از غذا مصرف می شود مهم است. همچنین می تواند میزان افزایش سطح قند خون یک فرد در پاسخ به برخی مواد غذایی خاص و یا مقدار مواد غذایی را اندازه گیری کند.

«دیابت مانند یک بیماری فردی که در پاسخ به غذاها از فردی به فرد دیگر متفاوت است». «مگر آنکه مردم با بررسی بعد از غذا، رابطه بین مواد غذایی و قند خون را درک نکنند. با این حال، بررسی بعد از غذا بسیار مفید می تواند واقع شود در صورتی که با اندازه میزان قند خونتان قبل از غذا مقایسه شود.

دوران بارداری

مهم ترین زمان از زندگی برای بررسی بعد از غذا دوران بارداری می باشد. «این تنها زمانی است که ما به طور یقین میدانیم که اثر مستقیم و مثبتی بر روی نتایج دارد.» برای هر دو مادر و کودک، بسیار مهم است که زنان باردار مبتلا به دیابت بر روی قند خون خود بعد از غذا نظارت داشته باشند.» سنجش قند خون برای زنان مبتلا به دیابت که باردار هستند مهم تر از بزرگ سالی است که باردار نیستند.

سخن آخر

«با توجه به فیزیولوژی طبیعی، بالاترین میزان قند خون بعد از غذا خوردن ایجاد می شود برای کسی که دیابت ندارند، نقطه ی اوج در 45 دقیقه تا یک ساعت بعد از غذا رخ می دهد. برای افراد مبتلا به دیابت، مقداری دیرتر به این نقطه اوج می رسند و دو ساعت مقدار استانداردی است که برای پایین آمدن قند خون احتیاج است.

نیازی نیست که یک ساعت بعد از وعده غذایی چک کنید زیرا تفسیر اعداد به سختی امکان پذیر می باشد. ممکن است در این یک ساعت به بالاترین حد خود رسیده باشد یا ممکن است هنوز به نقطه اوج نرسیده باشد، این مسئله برای هر شخصی متفاوت می باشد.

در مقدار دقیق سطح قند خون بعد از دو ساعت از صرف غذا نظرات مختلفی وجود دارد. در سال 2015، دستورالعمل ACE برای میزان قند خون در دو ساعت در سخت گیرانه ترین حالت زیر 140 mg / dl بود اما مرکز دیابت جاسلین و انجمن دیابت آمریکا نشان این میزان را برای زیر 180 mg / dl در نظر گرفته است./ بامیلو

.

منبع :

گردآوری توسط بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکاایران
تبلیغات