Related image

آکاایران:  زینک یک ماده معدنی مهم در بدن است که کمبود آن با نشانه هایی همراه است، در ادامه مهم ترین منابع روی معرفی می شوند

زینک یا روی در کدام مواد غذایی موجود است؟

روی ( zinc )  یک ماده معدنی ضروری است که در بدن ، در بیش از صد واکنش آنزیمی نقش دارد ، به همین دلیل مصرف مواد غذایی با روی ( زینک ) بسیار مهم است. در هر روز مقدار کمی روی برای حفظ سلامتی خود و انجام کارهای مهم ، نیاز است. روی در تمام بافت های بدن مورد استفاده قرار میگیرد . وجود ماده معدنی زینک برای تقسیم سلولی سالم ضروری است و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد و کاهش روند پیری تنها دو مورد از مزایای زیاد زینک است.

یک مشکل بزرگ سوء تغذیه در سراسر جهان ، کمبود زینک است و مصرف کم مواد غذایی ، یکی از علل اصلی کمبود زینک در بدن است. نوزادان، کودکان، نوجوانان، زنان باردار و شیرده در مقایسه با بزرگسالان بیشتر مستعد کمبود زینک هستند. این گروه ها روی زیادی روزانه نیاز دارند ، بنابراین مهم است که آنها غذایی مصرف کنند که مقدار زینک درونشان نسبت به بقیه مواد غذایی بیشتر باشد. نوزادان برای اینکه زینک مورد نیاز بدنشان تامین شود حتما بدید از شیر مادر تغذیه کنند .

گیاهخواران و افرادی که گیاهخواری افراطی دارند منظورم افرادیست که حتی لبنیات و تخم مرغ و ماهی هم نمیخورند ، ورزشکاران استقامتی ، افراد معتاد به الکل ، افراد مبتلا به بیماری های دستگاه گوارش ، افرادی که بیش از حد مکمل آهن مصرف میکنند و افرادی که داروهای ضد التهابی مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر کمبود روی ( زینک ) هستند. خبر خوب این است که اگر مردم به اندازه کافی مواد غذایی که زینک در آنها زیاد است مصرف کنند ، می توانند خطر ابتلا به کمبود زینک را کاهش دهند و یا کمبود زینک را از بین ببرند.

ماده معدنی روی یا زینک zinc برای رشد و ترمیم بافت ها ضروری است و در بسیاری از مواد غذایی که روزانه مصرف می کنید، یافت می شود:

خواص زینک در مواد غذایی

اسفناج

Related image

اسفناج یکی دیگر از مواد مغذی حاوی زینک است. در اسفناج کاروتنوئیدهای محافظتی ویژه است که با کاهش خطر بسیاری از بیماری ها ، از جمله بیماری های قلبی ، چاقی ، دیابت ، بیماری های نورودنراتیو و حتی سرطان ارتباط دارد.

آجیل و دانه ها

مغزها و دانه های یکی دیگر از منابع بزرگ زینک هستند. به عنوان مثال، مصرف هر اونس دانه کدو تنبل، 15 درصد نیاز روزانه شما به زینک را برطرف می کند. یک قاشق از دانه های چیا نیز حاوی 0.5 میلی گرم زینک است.

شکلات تلخ

شکلات هر چه تلخ تر باشد، زینک بیشتری دارد. حدود 60 تا 69 درصد از انواع کاکائوها، حاوی 0.9 میلی گرم زینک است. ممکن است شکلات تلخ به محبوب ‌ترین منبع تامین زینک برای شما بدل شود، اما باید به خاطر داشته باشید که شکلات تلخ نمی‌ تواند به تنهایی نیاز بدن را تامین کند، بعلاوه اینکه باید میزان قند و کالری آن را دقیقا محاسبه کنید و روزانه فقط یک تکه شکلات میل نمائید.

گوشت گاو

خواص زینک در مواد غذایی

هر 100 گرم گوشت گاو حاوی 8.6 روی است. برای همین هم می ‌توان گفت که گوشت گاو منبع طبیعی زینک محسوب می‌ شود. در حالت کلی با داشتن یک برنامه‌ غذایی سالم و متعادل مشکلی برای جذب نیاز روزانه به این ماده‌ معدنی پیش نمی ‌آید.

مرغ

گوشت مرغ فقط حاوی پروتئین نیست بلکه منبع مفید برای تامین زینک نیز به حساب می ‌آید. برای جذب حداکثر مواد مغذی آن، از مرغ بدون پوست استفاده کنید. فقط 90 گرم مرغ بدون پوست کباب ‌پز شده می‌ تواند زینک روزانه‌‌ افراد را تامین نماید.

ماست

محصولات لبنی ضمن این که سرشار از کلسیم هستند، زینک فراوان دارند به طوری که یک فنجان شیر کم‌ چرب یا بدون چربی 1 میلی گرم زینک دارد و 17 درصد نیاز روزانه به این ماده معدنی را تامین می کند. این در حالی است که یک فنجان ماست کم‌ چرب یا بدون چربی 2.2 میلی گرم زینک دارد و 20 درصد نیاز روزانه به این ماده معدنی را تامین می کند.

لوبیا

یک دوم فنجان لوبیای قرمز تیره حاوی 0.9 میلی گرم روی است و 6 درصد میزان نیاز به این ماده معدنی را تامین می کند. لوبیا همچنین سرشار از آنتی اکسیدان ها و آهن است.

بلغور جوی دو سر

خواص زینک در مواد غذایی

یک دوم فنجان از بلغور جو حاوی 1.6 میلی گرم از روی است و منبع خوبی از فیبر، ویتامین ها و سایر مواد معدنی محسوب می شود.

غلات غنی شده صبحانه

به طور کلی یک وعده از آنها 3.8 میلی گرم زینک دارد و 25 درصد نیاز روزانه به زینک را تامین می کند. برچسب پشت محصول را بررسی کنید تا متوجه شوید غلات محبوب صبحانه‌ شما حاوی چه میزان مواد مغذی است. برای حصول نتیجه‌ بهتر، غلات صبحانه ‌ای را انتخاب کنید که حداقل حاوی 5 گرم فیبر باشد.

قارچ

Related image

مزایای تغذیه ای اثبات شده قارچ عبارتند از: توانایی افزایش ایمنی با توجه به فعالیت آنتی اکسیدانی ، کاهش التهاب ، مبارزه با سرطان ، محافظت از قلب و بهبود عملکرد مغز میباشد.

گردآوری توسط بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکاایران
تبلیغات