خواص شگفت انگیز گل رز -آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد خواص شگفت انگیز گل رز ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تغذیه سالم، زندگی سالم از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

,استئوارتریت زانو,چای نهنج گل رز,خواص گل رز,[categoriy]

آکاایران: خواص شگفت انگیز گل رز

آکاایران: گلبرگ های گل رز همواره از دیرباز به دلیل عطر و ریزمغذی های فراوانش در صنعت غذا و دارو مورد توجه قرار گرفته اما نهنج گل رز، بخش دیگری از گیاه شگفتی آور است که محتوای ترکیبات مفیدش شهرت بسیاری به آن داده است. نهنج گل رز در واقع همان تخمدان گیاه است که در طبیعت به رنگ های متنوعی از جمله قرمز، نارنجی یا بنفش مشاهده می شود. این قسمت از گیاه مصارف گوناگونی دارد و به اشکال مختلفی از جمله خشک شده آن یا به صورت تازه برای تهیه غذا نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
چای نهنج گل رز، یکی از نوشیدنی هایی است که نه تنها تهیه آن آسان بوده بلکه به سبب در دسترس بودن ماده اولیه آن، مصرفش توصیه می شود.

به گزارش آکاایران: برای تهیه این نوع چای، دو قاشق نهنج ساطوری شده گل رز را در یک فنجان آب جوش ریخته و مدت ۱۵ دقیقه منتظر بمانید. باید توجه داشت از گل های رزی که آغشته به سموم هستند مصرف نشود و قبل از استفاده نهنج ها کاملاً شست وشو داده شوند.
چای نهنج گل رز، سرشار از ویتامین ث است به همین دلیل تأثیر بسزایی در تقویت سیستم ایمنی داشته و مصرف آن هنگام سرماخوردگی، سرفه و احتقان گلو را تسکین می دهد.
افرادی که از استئوارتریت زانو یا مفصل استخوان ران رنج می برند با نوشیدن منظم این چای گیاهی قادر خواهند بود درد خود را به میزان قابل توجهی التیام دهند.
این دم کرده گیاهی، ویتامین آ، ویتامین ب۱، ویتامین ب۲، ویتامین ای، ویتامین کا و ویتامین دی فراوانی دارد و آنتی اکسیدان، بتاکاروتن و بیوفلاونوئیدهای آن برای پیشگیری از آرتریت بسیار مؤثر است. پکتین فراوان این نوشیدنی به عمل هضم و جذب موادغذایی توسط دستگاه گوارش کمک کرده و به بهبود اسهال کمک می کند. استرول های گیاهی، کاروتنوئید و پلی فنول های فراوان موجود در چای نهنج گل رز ریزمغذی هایی گیاهی است که نه تنها بدن را در برابر بیماری های قلبی و عروقی مقاوم می کند بلکه مانع از سرطانی شدن سلول ها نیز می شود.
نوشیدن روزانه یک فنجان از چای نهنج گل رز البته برای مدت زمانی محدود، آرامش بخش سیستم عصبی بوده و سردرد را تسکین می دهد ضمن آنکه به کاهش دردهای سیکل ماهیانه نیز کمک می کند. پژوهش ها بیانگر آن است، پکتین موجود در این نوشیدنی با چربی های موجود در روده ترکیب شده و با کاهش میزان جذب چربی ها باعث تنظیم میزان کلسترول خون می شود.
چای نهنج گل رز در تسکین خستگی چشم ها نیز مؤثر است. به این ترتیب که ابتدا یک دستمال را به خوبی شسته و پس از آغشته کردن آن به این نوع چای، چشم ها را بسته و آن را روی پلک ها قرار می دهند.

مرکبات منبع غنی از ویتامین ث است اما قند فراوان آن یکی از مشکلات تغذیه ای بیماران دیابتی است بنابراین دم کرده نهنج گل رز جایگزین مناسبی برای تأمین ویتامین ث فاقد دریافت قند محسوب می شود.
افزایش مقاومت بدن در برابر عفونت ها و باکتری ها بخصوص عفونت های مجاری ادراری از دیگر فوایدی است که به این نوشیدنی نسبت داده می شود به طوری که تأثیر زیادی در کاهش تب دارد.

روزنامه ایران۴/۲/۹۰

زیبــا شــو دات کام

.

منبع : zibasho.com

خواص شگفت انگیز گل رز گردآوری توسط بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات