پیشگیری از پوکی استخوان

 

پیشگیری پوکی استخوان با تغذیه صحیح

پوکی استخوان به علت کاهش میزان کلسیم در استخوان ایجاد می شود که اغلب در خانم ها بعد از دوران یائسگی و در آقایان بعد از سن 70 سالگی دیده می شود.
 
 
علائم این بیماری شامل دردپشت، کاهش قد و افزایش احتمال شکستگی های استخوان است. ارث، رژیم غذایی و ورزش از عوامل مهمی هستند که به طور مستقیم با این بیماری در ارتباط اند. بعد از ۳۰ سالگی کلسیم همانند سال های قبل زندگی به توده استخوانی اضافه نشده و در استخوان سازی به خوبی قبل عمل نمی کند و به همین علت در این دوران مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم برای حفظ توده استخوانی و جلوگیری از کاهش توده استخوان ضروری است.

خانم ها بعد از سنین یائسگی برای پیشگیری از کاهش توده های استخوانی شان بایستی از غذاهای حاوی استروژن بالا مثل لوبیای سویا (یا آجیل سویا) مصرف کنند. ورزش های ساده مثل پیاده روی، بدنسازی و یوگا در حفظ توده های استخوانی بسیار مفید است.

مصرف مواد پرپروتئین ممکن است سبب خروج کلسیم از استخوان های بدن شود. نمک، قهوه (2 یا 3 استکان در روز)، نوشابه های گازدار، سیگار و ورزش های شدید نیز سبب خروج کلسیم از استخوان می شود بنابراین توصیه می شود از مصرف مواد غذایی مذکور در صورت ابتلای به این بیماری پرهیز شود. از طرف دیگر مصرف مواد حاوی منیزیم، ویتامین D، برون (که در میوه ها و آجیل موجود است)، منگنز و روی (زینک) در استخوان سازی توسط کلسیم نقش مهمی را ایفا می کنند.

تحقیقات نشان داده است که مصرف سویا به علت وجود ماده ای به نام ایزوفلاونوئید باعث افزایش تراکم استخوانی می شود. توجه داشته باشید که مصرف بیش از هزار و پانصد میلی گرم کلسیم در روز (مجموع دریافتی از طریق مواد غذایی یا اشکال دارویی) توصیه نمی شود چرا که با توجه به نقش عوامل ژنتیک در بروز این بیماری مصرف مقادیر زیاد جبران کمبودهای مذکور را نمی کند و ممکن است باعث عوارض ناشی از ازدیاد مصرف آن شود.

مواد مغذی برای پوکی استخوان

1_کلسیم: قابل جذب ترین فرم آن به صورت ترکیبات سیتراته، لاکتاته وآسپارات است.

2_ منیزیم: کمبود این ماده معدنی اغلب در بیماران مبتلا به پوکی استخوان دیده می شود و مصرف آن باعث افزایش تراکم استخوانی می گردد.

3_ ویتامینD  : همراه با کلسیم بایستی مصرف شود تا حداکثر تاثیرگذاری آن انجام شود.

4_ برون: در میوه ها و آجیل ها یافت می شود.

5_ مس: باعث جلوگیری از کاهش توده های استخوانی شده و در تنظیم روی هم موثر است.

6_ ویتامینK  : در خانم های بعد از سنین یائسگی لازم است که باعث جلوگیری از کاهش کلسیم و همچنین باعث افزایش تراکم استخوان می شود.

7_ سیلیکون: ماده ای است که باعث افزایش تراکم مواد معدنی در استخوان می شود.

8_ استرونتیوم: باعث کاهش دردهای استخوان ها و افزایش توده های استخوانی می شود.

دیگر مواد غذایی مفید در پیشگیری از پوکی استخوان عبارتند از:

حبوبات، جو، میوه های تازه، آناناس، سیب، گلابی، انگور، کشمش، خرما، هلو، سبزیجات تازه، سبزیجات با برگ سبز، کلم بروکلی، کلم،  آواکادو،  اسفناج، مارچوبه، پیاز، جعفری، انواع سویا، لبنیات کم چرب، ماهی و غذاهای دریایی، تخم مرغ، عسل، سیر، فلفل سیاه، زنجبیل و آب میوه هایی مثل آب سیب، آب هویج، شربت لیمو و آب آناناس.
دکتر رضا آمری نیا
 iranmania.com
 
 
 
 
 


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

نام ماده هایی که درمیوه ها وجود دارد , جمع اوری ا طلا عا ت ما هی ها چه غذا , جذب کلسیم و عوامل تأثیرگذار بر آن , آشنایی با منابع مهم غنی از کلسیم , منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر , کلسیم و مواد غذایی دارای کلسیم , چه موادی دارای کلسیم می باشند , موادی که کافیین را جذب میکنن؟ , کلسیم در چه غذاهایی وجود دارد , کلسیم در چه چیزهای وجود دارد , منابع دارای کلسیم و فسفر , چه موادی دارای روی هستند , عرق شامل چه چیزهایی هست , میوه های سرشار از کلسیم , مقایسه کلسیم مواد غذایی , غذاهای دارای کلسیم بالا , چه چیزهای کلسیم دارند , منابع غذایی کلسیم دار , مواد غذایی پتاسیم دار , بالاترین میزان کلسیم , خوراکیهای حاوی کلسیم , چه چیزهای کلسیم دارد , کلسیم در مواد غذایی , مواد مغذی دارای روی , مواد غذایی دارای ام , بیشترین منابع کلسیم , غذاهای حاوی پتاسیم , غذاهای دارای کلسیم , غذایی دارای زنجبیل , منابع غذایی کلسیم , منابع دارای کلسیم , روی در مواد غذایی , منبع غذایی کلسیم , غذای حاوی پتاسیم , مواد دارای کلسیم , غذاهای حاوی کلسم , منیزیم در خوراک , مواد حاوی فسفر , منزیم در خوراک , مواد دارای روی

گردآوری توسط بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکاایران
تبلیغات