آکاایران: چگونه شکم صاف و تخت تری داشته باشیم؟

شکم صاف : راهکارهای از بین بردن نفخ شکم عبارتند از …

شکم صاف

آکاایران: شکم صاف و شش تیکه و تخت اگر می خواهید حتما بخوانید !

شکم صاف و تخت

به گزارش آکاایران: می توان گفت که تقریبا کسی موجود نیست که به داشتن شکمی بزرگ تمایل داشته باشد. بسیاری از رژیم هایی که افراد در طول زندگی خود می گیرند عمدتا به همین موضوع باز می گردد که خصوصا در میان خانم ها اهمیت بیشتری دارد.

داشتن یک شکم بزرگ نه تنها از لحاظ ظاهری نامطوب است بلکه می تواند برای سلامتی هم زیان هایی داشته باشد. این نوشته که در دو بخش و دو روز متوالی خواهد بود، راهکارهای علمی را پیشنهاد می کند که در آنها فاقد تجربه گشنه ماندن های طولانی مدت و محروم کردن بدن از مواد غذایی مورد نیاز، خواهید توانست شکم تخت تری داشته باشید.

برای داشتن شکم شش تیکه و تخت در بخش اول این نوشته با ما همراه باشید:

عدم مصرف بیش از اندازه کربوهیدرات در وعده صبحانه

شکم صاف

کربوهیدارت، آب را در بدن نگه می دارد که باعث می شود که شکم نفخ کرده و بزرگ تر شود. همچنین مصرف شیرینی هایی با کربوهیدرات و شکر زیاد همچون کورن فلکس ها و شیرینی های پرشکر، ابتدا احساس سیری به شما می دهد اما پس از گذشت زمان کوتاهی، ممکن است اشتها افزایش پیدا کند.

دکتر «آلیسا رامسی» سخنگوی انجمن تغذیه و دیابت آمریکا در این باره می گوید: “همان طور که مصرف شیرینی به سرعت قند خون را بالا می برد به همان نسبت هم سریع می تواند این افزایش قند خون را با کاهش همراه کند.” بنابراین بهتر است برای وعده صبحانه، خوردنی های مصرف شود که احساس سیری بیشتری را در فرد به وجود آورد تا از ورم شکم هم پرهیز شود.

استفاده از ماست یونانی برای وعده صبحانه

شکم صاف

با استفاده از ماست یونانی با ترکیبات مفید می توان از نفخ و باد کردن شکم خصوصا در هنگام صبح پرهیز کرد چرا که با استفاده از این ماده خوراکی باکتری های مفید در شکم افزایش پیدا می کنند.

همچنین میزان پروتئین موجود در ماست می تواند احساس سیری را در شما به وجود آورد. «جسیکا کراندل» از دیگر سخنگویان آکادمی تغذیه و دیابت بر این باور است که اگر این ماده خوراکی را با فیبرهایی چون سبوس، انواع بری و دانه های گیاهی همراه کنید، بدن شما با هضم این فیبرها، نیاز کمتری به خوردن مواد غذایی دیگر پیدا می کند.

وی می گوید اگر هم عادت به خوردن این مقدار فیبر در وعده صبحانه خود ندارید، با مقدار کم این کار را آغاز کنید تا به سیستم گوارش خود کمک کرده باشید.

با مصرف بیشتر فیبر می توانید مانع از بزرگ شدن شکم تان بر اثر نفخ های شکمی شوید. همچنین میزان مصرف مایعات را افزایش دهید تا با این کار از شکم روش و بادکردن شکم تان بر اثر نفخ پرهیز کرده باشید.

افزایش میزان مصرف پتاسیم

شکم صاف

روش های داشتن شکم صاف

سدیم یکی از عوامل موثر در ایجاد نفخ و باد کردن شکم است این در حالی است که پتاسیم می تواند در میزان سدیم دریافتی بدن تعادل به وجود آورد. «نروی آرمول» از دیگر سخنگویان آکادمی تغذیه و دیابت در این باره می گوید:

“با مصرف پتاسیم بیشتر، می توان از نفخ و باد کردن شکم جلوگیری به عمل آورد.” وی تاکید می کند به ماست خود کمی موز اضافه کنید و به تخم مرغ همزده ای که میل می کنید، گوجه فرنگی و اسفناج بیافزایید.

مصرف یک سالاد سالم برای وعده ناهار

شکم صاف

شکم شش تیکه و تخت

رامسی در مورد ناهار می گوید، که این وعده باید سالم و متشکل از سبزیجاتی فاقد نشاسته باشد که با غلات و پروتئین همراه است. وی اضافه می کند: “با این کار میزان نه چندان فراوانی کربوهیدرات به بدن تان وارد می شود.”

در سُسی که برای سالاد خود استفاده می کنید، از شکر و سدیم پرهیز کنید و آن را با روغن زیتون و سرکه بالزامیک جایگزین کنید. با استفاده از چربی مفید، احساس سیری بیشتری خواهید کرد و بدن تان سبزیجات را بهتر جذب می کند.

رامسی توصیه می کند که در این سالاد از کمی پروتئین مانند مرغ، لوبیا، میوه های خشک، زیتون، کمی نان سرخ شده یا تست استفاده کنید. اگر حبوباتی را که می خواهید در داخل سالاد بریزید را قبل از مصرف خوب خیسانده و آبکشی کرده باشید، سبب می شود که نفخ کمتری در شکم تان بعد از مصرف آن به وجود آید.

عدم حذف میان وعده عصر

شکم صاف

اگر هر سه یا چهار ساعت اندکی ماده غذایی را به بدن خود وارد کنید آن وقت ناگهان در وعده های اصلی حجم بالایی از مواد غذایی را به معده تان وارد نخواهید کرد. می توانید با یک میان وعده عصرگاهی احساس گرسنگی فراوانی که در وعده شام به شما دست می دهد را کاهش دهید.

آرمول در این باره می گوید: “اگر آنقدر چیزی نخورید که برای وعده شام بسیار گرسنه شوید، آن وقت، بیش از نیاز یک وعده غذایی، خواهید خورد.” وی ادامه می دهد: “برای جوگیری از این وضع، در خوردن تعادل را رعایت کنید.”

میان وعده سیب و پنیر

شکم صاف

روش های رسیدن به شکم صاف

نه تنها پروتئین موجود در پنیر خواهد توانست احساس سیری را در شما به وجود آورد بلکه از نفخ شکم تان نیز جلوگیری به عمل خواهد آورد. زمانی که این ماده با سیب همراه شود، مواد مغذی بیشتری را هم به بدن شما خواهد رسانید.

کراندل در این باره می گوید: “پروتئین هضم غذا را آسان تر خواهد کرد و مواد لازم مورد نیاز بدن را نیز فراهم می آورد. هنگامی که با فیبر همراه شود نیز این کار را بهتر انجام خواهد داد.”

می توانید از کره هایی چون بادام زمینی و موز یا تکه های هویج و حمص که مقادیر خوبی از پروتئین و فیبر هستند نیز استفاده کنید.

مصرف میزان کافی مایعات در طول روز

شکم صاف

برخلاف این تصور که مصرف مایعات باعث ورم و نفخ شکم می شود، مصرف میزان کافی مایعات در طول روز می تواند برای مبارزه با چنین نفخی مفید هم باشد. با مصرف میزان کافی مایعات خواهید توانست میزان سدیم اضافه را از بدن دفع کرده و شکم تخت تری داشته باشید.

حتما بخوانید :  تمرینات یوگا برای داشتن شکم صاف +4 تمیرن

آرمول در این باره می گوید: “بسیاری از افراد برای اینکه شکم شان نفخ نکند از نوشیدن مایعات کافی در طول روز پرهیز می کنند که این تصور اشتباهی است.”

انتخاب مقدار و خوردنی مناسب در وعده شام

شکم صاف

همانند وعده ناهار، برای اینکه از نفخ و باد کردن شکم در وعده شام هم پرهیز شود، بهتر است که نیمی از این وعده از سبزیجات غیر نشاسته ای، یک چهارم آن از غلات و یک چهارم هم از پروتئین تشکیل شده باشد.

این تنوع در مواد غذایی سبب ایجاد احساس سیری در شما خواهد شد. رامسی می گوید، یک وعده شام کامل و مغذی می تواند حاوی سبزیجات سرخ شده در روغن زیتون باشد که به همراه کوئینا سرو می شود. کمی هم مرغ یا ماهی می تواند آن را تکمیل کند.

چگونه از نفخ جلوگیری کرده و شکم تخت تری داشته باشیم؟

آرام تر غذا بخورید

شکم صاف

شکم صاف

همان طور که در بخش نخست این نوشته نیز به آن اشاره شد، داشتن شکم بزرگ و خصوصا زمانی که بر اثر نفخ به وجود آمده باشد، نه تنها ظاهری خوبی ندارد بلکه می تواند سلامتی فرد را نیز به مخاطره بیاندازد.

در بخش اول این نوشته برخی از مواردی را برشمردیم که با رعایت آنها خواهیم توانست اندکی از نفخ شکم ممانعت کرده و شکم تخت تری داشته باشیم. در این بخش نیز با ادامه مطلب با شما همراه خواهیم شد.

از مواد غذایی چون گوشت های تازه استفاده کنید

شکم صاف

تا آنجا که می توانید تلاش کنید تا به جای مواد غذایی بسته بندی از مواد تازه تری استفاده کنید. دکتر آرمول در این باره می گوید: “تاثیر مواد بسته بندی خود را در طولانی مدت نشان می دهد.” چرا که مواد غذایی که می توان از آنها نگهداری بیشتری کرد، میزان سدیم بیشتری را دارا هستند.

همان طور که در بخش نخست هم به آن اشاره شد، وجود سدیم می تواند عاملی برای ایجاد ورم و نفخ های شکمی باشد.

برای مصرف انواع سبزیجات هم استراتژی مناسبی به کار ببرید

شکم صاف

چگونه شکم صاف و تخت داشته باشیم

همان طور که خودتان هم ممکن است از آن مطلع باشید، خوردن یک ظرف پاستا گزینه چندان مناسبی برای شام به شمار نمی آید، بنابراین از مقادیر فراوانی سبزیجات استفاده کنید. با این کار احساس سیری بیشتری می کنید.

این را هم در نظر داشته باشید که سبزیجاتی همچون سیب زمینی، ذرت و لوبیا به دلیل دارا بودن کربوهیدرات، نباید بیش از اندازه مصرف شوند. چرا که اگر این نوع از سبزیجات هم بیش از اندازه و خصوصا برای وعده شام خورده شوند، باعث نفخ شکم تان خواهند شد.

رامسی در این باره اشاره می کند: “مصرف بیش از اندازه از سبزیجات نشاسته ای نام برده باعث می شود که معده برای هضم کردن آن به زمان طولانی تری نیاز داشته باشد، بنابراین می توانند باعث باد کردن شکم شوند.”

همچنین برخی دیگر از سبزیجات همچون بروکلی و کلم هم می توانند ایجاد نفخ های شکمی کنند. از آنجایی که این سبزیجات ایجاد نفخ می کنند و ممکن است موجبات نگرانی شما را به وجود آوردند، می توان آنها را با سایر سبزیجات فاقد نشاسته از قبیل گوجه فرنگی، فلفل و قارچ همراه کرد.

سبزیجات را تا جایی که می شود پوست نگیرید

شکم صاف

بر خلاف کربوهیدرات ها که آب را در بدن نگه می دارند و باعث ایجاد نفخ هم می شوند، فیبرها این نفخ را از بین می برند. آرمول در این باره می گوید: “فیبرها دیر هضم هستند و برای شکم گزینه خوبی محسوب می شوند.”

زمانی که می خواهید سبزیجات را بپزید آنها را به همراه پوست شان بپزید و پوست نگیرید چرا که این بخش از سبزیجات، مفیدترین قسمت فیبر آنها به شمار می روند.

نوشابه را کنار بگذارید

شکم صاف

حتی نوشابه هایی که فاقد کالری هستند می توانند باعث ایجاد نفخ در شکم تان شوند چرا که کربونات موجود در آنها چنین تورمی را در شکم باعث می شود.

کراندل در این باره می گوید: “نوشیدنی هایی که به صورت کربونات درآمده اند، گاز و تورمی را در داخل شکم بوجود می آورند که راهی برای خارج شدن هم ندارند. وی اضافه می کند، شکر افزوده شده به چنین نوشیدنی هایی هم خود به تنهایی قادر به تولید باد و نفخ شکمی است.

به جای اینکه از نوشابه استفاده کنید، لیمو را در آب چکانده و یا به آن خیار اضافه کنید تا بتوانید با طعم دادن به نوشیدنی خود از آن لذت ببرید.

آرام غذا بخورید

شکم صاف

بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد که مغز انسان پیام سیری را از معده دریافت کند. رامسی در این مورد می گوید اگر شما غذای خود را فقط در ۱۵ دقیقه تمام کنید، ممکن است هنوز احساس گرسنگی داشته باشید.

زمانی که آرام تر غذا می خورید، به بدن تان این فرصت را می دهید که به موقع پیام سیری را دریافت کند. علاوه بر این با این کار هوای کمتری را در هنگام خوردن غذا وارد بدن کرده و نفخ کمتری در شکم تان به وجود خواهد آمد.

رامسی در این باره می گوید: “هرچقدر تندتر غذا بخورید میزان هوایی که بلعیده می شود افزایش پیدا کرده و درنتیجه نفخ بیشتری ایجاد می کند. کرندل در تایید صحبت همکارش می گوید، زمانی که یک لقمه را میل می کنید، چنگال خود را پایین گذاشته و حداقل بیست بار لقمه ای را که در درون دهان تان قرار دارد را بجوید. سپس چنگال را برداشته و دوباره این روند را تکرار کنید.

برای داشتن شکم صاف دسر مناسبی را انتخاب کنید

شکم صاف

رامسی درباره مصرف دسر می گوید، می توانید به جای آنکه در هر وعده غذایی از دسر استفاده کنید، آن را به برخی مواقع کاهش دهید. آرمول نیز در این باره می گوید، زمانی که غذایی میل می کنید به خودی خود اندکی نفخ در شکم تان به وجود خواهد آمد و با خوردن دسر، مقادیری شکر در کنار کربوهیدرات ساده را نیز به شکم وارد می کنید که وضعیت نفخ را بدتر هم می کند.

حتما بخوانید :  استرس و چاقی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ + راه حل ها

وی ادامه می دهد، زمانی که به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته اید زمان مناسبی برای خوردن اندکی از دسر موردنظرتان است و در این حالت نفخ کمتری را به وجود می آورد. بهترین گزینه ها در این زمان، تنها مصرف یک اسکوپ از بستنی یا میوه های فریز شده ای است که می تواند هوس خوردن شیرینی را در شما، برطرف کند.

اگر خواهان شکمی صاف هستید از این خوراکی ها چشم بپوشید

شکم صاف

ترفندهای داشتن شکم صاف و تخت

یکی از چیزهایی که بسیاری از ما به دنبال آن هستیم داشتن یک شکم تخت است. اما حتما می دانید که رسیدن به این هدف کار چندان آسانی نیست.

در مواقعی پیش می آید که ورزش فراوانی می کنید، رژیم هایی غذایی نسبتا دشواری را به کار می گیرید اما همواره و زمانی که در آینه نگاه می کنید، رضایت چندانی از وضعیت نیمرخ شکم خود در آینه ندارید. چرا که هنوز هم آن چربی های شکمی در جای خود باقی مانده اند.

«برایت سایت» این بار به فراهم کردن فهرستی از مواد غذایی مبادرت کرده که می توانند به ایجاد نفخ شکم کمک کنند و با پرهیز از خوردن آنها می توان بار دیگر و در هنگام قرار گرفتن مقابل آینه حس بهتری را تجربه کرد.

۱- نوشیدنی های گازدار شیرین را کنار بگذارید

شکم صاف

بله احتمالا بسیار شنیده اید که مصرف این نوع از نوشیدنی ها، عادت چندان خوبی به شمار نمی رود. اگر واقعا مایل به نجات یافتن از شر چربی های شکمی هستید باید این نوع نوشیدنی ها شیرین و گازدار را کنار بگذارید.

حتی انواع کم کالری آن باعث پایین آوردن سطح سوخت و ساز بدن می شوند و تخمین زده می شود که با نوشیدن آنها در بدن تان چربی جمع خواهد شد.

۲- دیگر آدامس نخَرید

شکم صاف

زمانی که آدامس می جوید، مغز و معده شما این پیام را دریافت می کنند که وعده ایی غذایی به سمت بدن نزدیک می شود. علاوه بر این، آدامس باعث تولید بیشتر اسید معده می شود و در نتیجه احساس گرسنگی بیشتری خواهید کرد.

۳- به رژیم غذایی کم نمک روی آورید

شکم صاف

این را به خاطر داشته باشید که شکر و نمک را خصوصا اگر فشار خون بالایی دارید، در حداقل میزان مصرف قرار دهید. نه تنها مصرف بیش از اندازه نمک برای بدن ضرر دارد بلکه آب اضافه را در داخل بدن نگه می دارد که می تواند مانع از سوزاندن چربی های شکمی شود.

۴- برای داشتن شکم تخت با تمام فَست فودها خداحافظی کنید

شکم صاف

شکم صاف

بر هیچ کس پنهان نیست که تمامی فست فودها با دارا بودن کالری فراوان، می توانند از بسیاری از جهات برای بدن مضر باشد. البته این دلیل برای بسیاری از افراد و به تنهایی نمی تواند توجیه کافی ای برای کنار گذاشتن آن باشد.

اما شاید اگر بدانید که کنار گذاشتن آن می تواند در از بین بردن نفخ بد شکمی تاثیر داشته باشد، مصصم تر شوید.

۵- خوردن سُس مایونز را فراموش کنید

شکم صاف

اگر از طرفداران خوردن سالاد با سُس مایونز هستید باید بدانید که این سُس و بسیاری دیگر از انواع سُس ها، دربرگیرنده ۸۰ درصد چربی هستند. بهترین راه آن است که این سُس را با پوره سبزیجات یا سُس گوجه فرنگی خالص جایگزین کنید.

۶- به هوس خوردن سیب زمینی سرخ کرده «نه» بگویید

شکم صاف

شکم صاف و تخت و شکم شش تیکه

حتی اگر از طرفداران این ماده خوراکی هستید بهتر است هرچه زودتر خوردن آن را کنار بگذارید. سیب زمینی سرخ کرده درست همانند سرخ کردنی های دیگر، مانند یک اسنفج، چربی های اشباع شده را جذب می کند.

چه باورتان بشود و چه نشود، چربی های اشباع شده بر روی عملکرد مغز تاثیر می گذارند بنابراین باعث افزایش قابل توجهی وزن اضافه در بدن خواهند شد. ممکن است گاهی و فاقد آنکه متوجه باشید، ۳۰ تکه از آن را بخورید.

۷- خوردن بستنی را برای خود ممنوع کنید

شکم صاف

این مورد برای تان کاملا آشکار است، این طور نیست؟ مواد خوراکی که از شکر فراوانی تشکیل شده اند، باعث افزایش قابل توجهی چربی شکمی می شوند. این نوع چربی، مخاطره آمیزترین نوع چربی برای بدن به شمار می رود.

۸- غذاهایی که باعث نفخ می شوند را کنار بگذارید

شکم صاف

حتی لاغرترین افراد هم بعد از خوردن خوراکی هایی که ایجاد نفخ و گاز می کنند، شکم شان اندکی برآمده می شود. اگر این موضوع برای تان اهمیت دارد، از خوردن چنین موادی پرهیز کنید و برای افزایش سوخت و ساز بدن نیز ورزش کنید.

۹- سراغ محصولات «فاقد شکر» نروید

شکم صاف

غذاهایی که دارای شکر جایگزین از جمله polyalcohols هستند عمدتا توسط افراد مبتلا به دیابت به کار گرفته می شوند. حتی این خوردنی های فاقد شکر هم می توانند باعث برآمده شدن شکم شما شوند.

شکم صاف و شش تیکه و تخت اگر می خواهید ، بخوانید !

.

منبع :

تبلیغات