آکاایران : پرخوری از آن دست مشکلاتی است که در سراسر دنیا میلیون ها نفر با آن مشکل دارند و به نوعی بی آنکه فرد احساس گرسنگی کند به سراغ خوردن می رود و در صدد است تا شکم خود را پر کند . شاید شما هم با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید و به درستی دلیل و علت آنرا نمی دانید و همین موضوع باعث می شود که به سمت چاقی بروید . پس اگر به دنبال راه حال جلوگیری از پرخوری هستید ما را در این مقاله از بخش سلامت آکاایران همراهی کنید تا شما را به درستی راهنمایی کنیم.

شکی نیست زمانی که پرخوری می کنید چاق شدن هم رد خورد ندارد. اصلاً هر چیزی که تا حالا راجع به اضافه وزن و چاقی شنیده یا خوانده اید را فراموش کنید. لُب کلام این است: شما زمانی چاق می شوید که کالری های دریافتیتان بیشتر از کالری هایی باشد که می سوزانید. در این مقاله چند دلیل پرخوری را عنوان و راه حل هایی برای مقابله با آن ها را مطرح می کنیم. با ما باشید.

پرخوری با شما عجین شده است

پرخوری خیلی زود تبدیل به عادت می شود. یعنی خیلی از مردم به زیاد خوردن عادت کرده اند. این افراد امشب کمی زیاده روی می کنند، فردا شب کمی دیگر و رفته رفته این کار هر شب و روزشان می شود. این افراد از روی عادت نه نیاز پرخوری می کنند. دلایل زیادی وجود دارد که مردم به پرخوری عادت می کنند اما معمولاً این عادت از کودکی کسب می شود. در این حالت سیگنال های سیری زمانی ارسال می شود که طرف بیش از نیاز خود خورده باشد.

راه حل

بدانید که زیاد خوردن یک عادت است که در طول سال ها به طور ناخودآگاه کسب شده است و امروز زمان آن شده است که به این عادت نادرست پایان دهید. زمانی که به این نتیجه برسید شما بیش از نیاز خود می خورید بیشتر راه را رفته اید. یعنی راحت تر می توانید با این پرخوری بجنگید. درست است که می گویند ترک عادت مرض است اما شما می توانید از شر این عادت نادرست خلاص شوید.

شما نمی دانید چند کالری دریافت می کنید

گاهی وقت ها پرخوری نتیجه ی ناآگاهی ما است. بیشتر مردم نمی دانند بیش از آنچه که می سوزانند کالری دریافت می کنند. آن ها نمی دانند حین ورزش چند کالری می سوزانند، با خوردن غذا چند کالری دریافت می کنند و اصولاً هر روز باید چند کالری دریافت کنند. به عنوان مثال یک آب میوه یا نوشیدنی حاوی 170 کالری را در نظر بگیرید. شما باید بیش از 40 دقیقه پیاده روی کنید تا کالری های دریافتی از این نوشیدنی بسوزد. البته به احتمال زیاد شما تصور می کردید چیزی نخورده اید. حالا چند قلپ آب میوه که به جایی نمی رسد.

پرخوری , احساس گرسنگی , زیاد خوردن

عوامل پرخوری

راه حل

به نقل از آکاایران : با وجود اینکه ورزش کردن یکی از راه های لاغری و سالم زیستن است اما بهترین راه برای مهار پرخوری این است که از ارزش غذایی و کالری های موجود در مواد غذایی مصرفی خود آگاه باشید. برای سوزاندن کالری های زیادی مجبورید ساعت ها در باشگاه های ورزشی خودتان را عذاب دهید. به جای این کار و برای حفظ تعادل انرژی روزانه ساده ترین راه این است که کمتر بخورید منظورمان این است که به اندازه بخورید. ورزش را برای نشاط و شادابی روح و جسمتان انجام دهید نه از روی اجبار. باید آگاه باشید که بدنتان با توجه به جنسیت و سنتان به چند کالری نیاز دارد. می توانید به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا تمام این اطلاعات را در اختیارتان بگذارد.

بدانید احساس نشاطی که بعد از خوردن مواد غذایی شیرین یا چرب به شما

دست می دهد موقت و گذراست. البته منظورمان این نیست که خودتان را از هر

چی شیرینی و تنقلات است محروم کنید

غذا خوردن به شما تسلی خاطر و آرامش می دهد

کدامیک از شما دلش نمی خواهد بعد از یک روز کاری سخت یک پیاله بستنی مشدی بخورد؟ چند نفرتان بعد از یک دعوای اساسی با آقا یا خانم خانه سر یخچال نمی روید؟ اصولاً بعضی وقت ها ما سراغ مواد غذایی می رویم چون که خسته، عصبی یا افسرده هستیم نه اینکه واقعاً گرسنه مان است. در این مواقع خوردن بهانه ای برای تسلی خاطر و احساس آرامش است نه رفع نیاز گرسنگی. اما مشکل اینجاست کمتر کسی در این مواقع به سراغ مثلاً سبزیجاتی مانند کرفس و غیره می رود. همه به سراغ شیرینی جات، بستنی و هله هوله ها می روند. دلیلش هم این است که مواد غذایی شیرین مانند شکلات و غیره باعث می شود که بدن هورمون هایی به نام هورمون لذت (دوپامین) تولید کند و خلق و خوی افراد بهتر شود. برای همین هم هست که هم در عروسی و هم خدای ناکرده در عزا شیرینی یا حلوا می خورند. باید بدانید که قندها به سرعت هضم و باعث تولید نشاط فوری می شوند برای همین مردم در خوردن شیرینی جات زیاده روی می کنند.

راه حل

بدانید احساس نشاطی که بعد از خوردن مواد غذایی شیرین یا چرب به شما دست می دهد موقت و گذراست. البته منظورمان این نیست که خودتان را از هر چی شیرینی و تنقلات است محروم کنید. اگر به مهمانی یا رستوران می روید و می بینید سیب زمینی سرخ کرده ها به شما چشمک می زنند یا دسرها دلتان را آب می کند خودتان را عذاب ندهید و محروم نکنید. اما حواستان باشد این قبیل به اصطلاح خاصه خوری ها را به مناسب های خاص و ویژه محدود کنید. نگذارید مصرف شیرینی جات و غذاهای چرب عادت هر روزتان شود. وقتی عصبانی یا افسرده هستید راه های دیگری مانند پیاده روی، دیدن فیلم، نفس عمیق و غیره را برای بهبود حالتان انتخاب کنید نه مصرف مواد غذایی شیرین و چرب را.

پرخوری , احساس گرسنگی , زیاد خوردن

پرخوری و چاقی

شما جنگی غذا می خورید

منظورمان این است که تند غذا می خورید. همه ی مادرها به فرزندانشان توصیه می کنند : «آرام غذا بخور و لقمه هایت را خوب بجو». حق با آن هاست. اما کو گوش شنوا!؟ زمانی که تند و باعجله غذا می خورید مغز فرصت کافی برای مخابره ی احساس سیری را پیدا نمی کند. برای همین شما در دام پرخوری می افتید.

راه حل

خودتان را کنترل کنید. دستگاه گوارش ما 20 دقیقه زمان می خواهد تا به مغز خبر دهد پر شده است. زمانی که تقریباً احساس سیری می کنید دست از غذا بکشید. حتی اگر احساس می کنید کمی گرسنه تان است. یادتان باشد کمی طول می کشد تا سیگنال های سیری مخابره شوند. یعنی شما سیر شده اید فقط دستور آن از مغز مخابره نشده است. پس زودتر دست از غذا بکشید.

درمان هوس های خوراکی : 

بسیاری از هوس ها نشانه کم آبی بدن است که به اشتباه آن را به گرسنگی تعبیر میکنید ؛ هنگام هوس کردن اگر یک لیوان بزرگ آب بنوشید شاید آن هوس از بین برود زیرا به نیاز اصلی بدن خود پاسخ داده اید.

به طور متوسط حدود 80 درصد مردم دچار کمبود آب هستند بنابر این پیش از غذا خوردن و پر کردن معده خود با موادی که شاید به آنها نیازی ندارید آب بنوشید و حدود نیم ساعت صبر کنید ، در بیشتر مواقع هوس شما از بین خواهد رفت.

 گردآوری بخش سلامت آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

علت احساس گشنگی بیش از حد در خانم ها , چيکار کنيم از دست پرخوري زياد زن , چند دلیل برای سیر شدن یا نشدن , پرخوری در زمان عصبانیت نشانه , درمان پرخوری در بین رژیم , پرخوری نشانه حاملگی است , مشکل احساس زود سیر شدن , بعد از پرخوری چه کنیم , علت روانشناس پرخوری , علت میل به مردن , تنبلی و پرخوری , پرخوری عصبی

پرخوری عصبی

عوارض و نشانه های پرخوری عصبی در بدن

نشانه های پرخوری عصبی که سلامتی بدن را تهدید می کند پرخوری و بی اشتهایی عصبی هر دو اختلالاتی هستند که در تغذیه و برنامه غذایی افراد ایجاد می شود. در بی اشتهایی بیماران مصرف غذا ر
پرخوری چه تاثیری بر سلامت بدن دارد؟

پرخوری چه تاثیری بر سلامت بدن دارد؟

پرخوری چه تاثیری بر سلامت بدن دارد؟ برای اینکه بدنی سالم داشته باشید نیاز نیست که رو به پرخوری آورید، چون سلامت بدن در کم خوری و خوردن غذاهای سالم است.
معنا و مفهوم اختلال در پرخوری

معنا و مفهوم اختلال در پرخوری

معنا و مفهوم اختلال در پرخوری در این بخش معنای اختلال پرخوری را توضیح داده و شیوه های درمانی آن را بیان می کنیم  و کنترل وزن را در این باره بیشتر توضیح
پرخوری و راه حل آن چیست؟

پرخوری و راه حل آن چیست؟

پرخوری و راه حل آن چیست؟ پرخوری و راه حل آن چیست؟ پرخوری یکی از دلایل اصلی افزایش وزن و چاق شدن است. اگر بتوانید پرخوری تان را نظارت کنید می توانید از چاق شدنتان جلوگیری کنید.
چگونه از چاقی و پرخوری جلوگیری کنیم؟

چگونه از چاقی و پرخوری جلوگیری کنیم؟

چگونه از چاقی و پرخوری جلوگیری کنیم؟ تمام افراد کم و بیش از عوارض پرخوری و چاقی آگاهی دارند و می دانند پرخوری می تواند زمینه ابتلا به بسیاری از بیماری ه
چگونه از پرخوری جلوگیری کنیم؟

چگونه از پرخوری جلوگیری کنیم؟

خودداری و خودکنترلی، به خصوص زمانی که صحبت غذا و خوراکی باشد، برای بسیاری از افراد یک مبارزه است. پرخوری یا خوردن به مقدار زیاد در یک وعده یا دریافت کالری زیاد در طول روز از عاد
بیماری آسم

تاثیر پرخوری در بیماری آسم

تاثیر پرخوری در بیماری آسم زیاده روی در خوردن یک حالت ناخوش آیند است ولی شایع است که بیماران آسمی حتی الامکان باید از آن دوری کنند . غیر از اختلالات مت
چگونه با پرخوری ناشی از استرس برخورد کنیم

چگونه با پرخوری ناشی از استرس برخورد کنیم

چگونه با پرخوری ناشی از استرس برخورد کنیم   در اطراف ما افرادی هستند که با استرس فراوان غذا میل میکنند به گزارش ایران ناز در واقع، پرخوری به خاطر استرس می تواند یکی از
آیا پرخوری واقعا استرس را از بین می برد؟

آیا پرخوری واقعا استرس را از بین می برد؟

آیا پرخوری واقعا استرس را از بین می برد؟ آیا پرخوری واقعا استرس را از بین می برد؟  شمار زیادی از افراد وقتی که استرس دارند, شروع به پرخوری میکنند, افزایش وزن نتیجه نهایی اینکار
تبلیغات