خواص و مضرات نخود فرنگی - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد خواص و مضرات نخود فرنگی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته حبوبات و سلامت از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

[categoriy],خواص نخود فرنگی  ,نکات علمی درباره نخود فرنگی ,خواص دارویی نخود فرنگی

نخود سبز
تازه و سبز من سرشار از ویتامین آ - ب و ث است و داراى سلولز زیادى است . و با آن روده ها را جارو مى کند. اگر شما داراى معده ى ضعیف بوده ، و نمى توانید نخود تازه را هضم کنید، با غذاى خود کمى زیره میل نمایید. وقتى سبز من خشک مى شود، ویتامین ((ث )) خود را از دست مى دهد - اگر مرا لپه نکرده و نکوبیده میل نمایند، هضم نشده دفع مى شوم .

[categoriy],خواص نخود فرنگی  ,نکات علمی درباره نخود فرنگی ,خواص دارویی نخود فرنگینخود فرنگى
من نوعى نخود سبز هستم که در زمان ناصر الدین شاه به وسیله اتابک به ایران آمدم . ویتامین هاى من بیشتر از نخود معمولى است .
خلر یا جلیان
اسم من خلر است به من جلیان - ململى - بسله و کلول نیز مى گویند. غلاف دانه هاى من شبیه باقلا است و پنج نوع است . آنچه غلاف آن از باقلا کوچکتر و پوست آن ضخیم تر و عریض تر و دانه ى آن سفید بوده به اندازه نخود است ، آن را جلیان سفید گویند که در رشت با آن باقلا قاتق مى سازند و آنچه دانه ى آن کوچک و پهن است ، جلیان سیاه گویند. در شیراز به این نوع جلیان مشو و در اردستان و نواحى کرمان آن را کونیا کرد خوانند خوردن پخته ى آن با عسل جهت سرفه و پاک کردن ریه و درد سینه و نرم کردن آن ها و از بین بردن اخلاط فاسد و خارج کردن فضولات کثیف از امعاء مفید است . شیر - ادرار و حیض را زیاد مى کند. ضماد انواع خلر جهت تقویت اعضاء و پاک کردن کک مک و با عسل جهت از بین بردن اورام نافع است ، بخور آن سبب جمع شدن مورچه مى شود، و چون گاو آنرا بخورد، فربه خواهد شد و شیر زیادى خواهد داد - ادامه در خوراک آن باعث تشنگى ، و خوردن تر و تازه و ناپخته ى آن تولید سرگیجه مى کند. مخصوصا نوعى از آن که کمى پهن است - مقدار خوراک آن تا ده گرم است . نوع وحشى خلر در زیاد کردن شیر تاءثیر بیشترى دارد.
لپه
لپه نوعى نخود ریز است که مقدار زیادترى سلولز دارد، و مواد قندى آن نیز زیادتر است .
خواص درمانى آن مانند نخود سبز مى باشد.
زبان خوراکیها
غیاث الدین جزایری

خواص و مضرات نخود فرنگی گردآوری توسط بخش خواص حبوبات ، خواص تنقلات حبوبات و تنقلات در سلامت سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات