عدسها گیاهان بُنشنی هستند، دانه های گیاهانی که نام گیاه شناسی آن Lensensculenta می باشد. که در غلافهایی که شامل یک یا چند دانه عدس می باشد رشد می کنند..


عدسها را بر اساس بزرگی و کوچکی آنها تقسیم بندی می کنند.. در حالی که بیشترین نوع عدس در آمریکا سبز یا قهوه ای هستند عدسها معمولاً به رنگهای نارنجی، قرمز، زرد و یا سیاه می باشند. عدسهای گرد، بیضی یا قلبی شکل اندازه کوچک دارند، در بعضی مواقع کوچکتر از نوک مداد پاک کن می باشند که بصورت عمده یا جدا از هم فروخته می شوند. عدسهای سبز یا قهوه ای بعد از پخت شکل ظاهری آن از بین نمی رود در حالی که انواع دیگر نرم یا له می شوند. همچنین طعم آنها با یگدیگر کمی فرق می کند.

عدسها در مقایسه با دیگر حبوبات خشک، سریعتر و راحتتر پخته می شوند.آنها سریع طعمهای عالی را از دیگر غذاها و چاشنی ها به خود جذب می کنند و ارزش غذایی بالایی دارند و در تمام طول سال در دسترس هستند. عدسها همانند دیگر حبوبات از گروه گیاهان بُنشنی هستند.در غلافی که شامل یک یا چند دانه عدس می باشند رشد می کنند. بیضی یا قلب شکل هستند و معمولاً کوچکتر از سر مداد پاک کن می باشند. ممکن است به صورت عمده یا بسته بندی به رنگ قهوه ای و سبز که بعد از پخت شکل ظاهری خود را حفظ می کنند، فروخته شوند.

مواد موجود در 100 گرم عدس

فولات
148.50 میکروگرم
فیبر
15.64 گرم
تریپتوفان
0.16 گرم
منگنز
0.98 میلی گرم
آهن 6.59 میلی گرم
پروتئین 17.86 گرم
فسفر 356.40 میلی گرم
مس 0.50 میلی گرم
ویتامین B1
0.33 میلی گرم
پتاسیم 730.62 میلی گرم


فواید عدسها


عدسها، عضوی کوچک ولی مغذی از خانواده گیاهان بُنشنی هستند که


گردآوری سلامت اکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

خواص عدسی محدب

تبلیغات