در این بخش از سایت آکاایران شما را با فواید و عوارض روزه گرفتن آشنا میکنیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

 

روزه گرفتن

 

نیت روزه چگونه باید باشد ؟

 

 * لازم نیست انسان نیت روزه را از قلب خود بگذراند یا مثلا بگوید روزه می گیرم بلکه همین قدر که براى انجام فرمان خداوند عالم از اذان صبح تا مغرب، کارى که روزه را باطل می کند انجام ندهد، کافى است و براى آن که یقین کند تمام این مدت را روزه بوده، باید مقدارى پیش از اذان صبح و مقدارى هم بعد از مغرب از انجام کارى که روزه را باطل می کند خوددارى نماید.

* انسان می تواند در هر شب از ماه رمضان برای روزه ی فرداى آن نیت کند اما بهتر است که شب اول ماه نیت روزه ی همه ماه را بنماید.


* از اول شب ماه رمضان تا اذان صبح، هر وقت نیت روزه فردا را بکند اشکال ندارد.


* وقت نیت روزه مستحبى از اول شب است تا موقعى که به اندازه نیت کردن به مغرب وقت مانده باشد، یعنی اگر تا آن موقع کارى که روزه را باطل می کند انجام نداده باشد و نیت روزه مستحبى کند، روزه او صحیح است.


* کسى که پیش از اذان صبح بدون نیت روزه خوابیده است، اگر پیش از ظهر بیدار شود و نیت کند، روزه او صحیح است چه روزه او واجب باشد چه مستحب، و اگر بعد از ظهر بیدار شود، نمی تواند نیت روزه واجب نماید.


* اگر بخواهد غیر روزه رمضان، روزه دیگرى بگیرد باید آن را معین نماید، مثلا نیت کند که روزه قضا یا روزه نذر می گیرم، ولى در ماه رمضان لازم نیست نیت کند که روزه ماه رمضان می گیرم، بلکه اگر نداند ماه رمضان است، یا فراموش نماید و روزه دیگرى را نیت کند، روزه ماه رمضان حساب می شود.


* اگر بداند ماه رمضان است و عمدا نیت روزه غیر رمضان کند، نه روزه رمضان حساب می شود و نه روزه اى که قصد کرده است.


* اگر مثلا به نیّت روز اول ماه، روزه بگیرد، بعد بفهمد روز دوم یا سوم بوده، روزه او صحیح است.

* اگر پیش از اذان صبح نیت کند و بی هوش شود و در بین روز به هوش آید، بنابر احتیاط واجب باید روزه آن روز را تمام نماید و اگر تمام نکرد،قضاى آن را بجا آورد.


* اگر پیش از اذان صبح نیت کند و بخوابد و بعد از مغرب بیدار شود، روزه اش صحیح است.


* اگر نداند یا فراموش کند که ماه رمضان است و پیش از ظهر متوجه شود، چنانچه کارى که روزه را باطل می کند انجام نداده باشد، باید نیت کند و روزه او صحیح است و اگر کارى که روزه را باطل می کند انجام داده باشد، یا بعدازظهر متوجه شود که ماه رمضان است، روزه او باطل می‏باشد ولى باید تا مغرب کارى که روزه را باطل می کند انجام ندهد و بعد از ماه رمضان هم روزه آن روز را قضا نماید.


* اگر بچه پیش از اذان صبح ماه رمضان بالغ شود، باید روزه بگیرد، واگر بعد از اذان بالغ شود، روزه آن روز بر او واجب نیست.


* کسى که روزه قضا یا روزه واجب دیگرى برعهده ی خویش دارد، نمی تواند روزه مستحبى بگیرد و چنانچه فراموش کند و روزه مستحب بگیرد، در صورتى که پیش از ظهر یادش بیاید، روزه مستحبى او به هم می خورد و می تواند نیت خود را به روزه واجب برگرداند و اگر بعد از ظهر متوجه شود، روزه او باطل است و اگر بعد از مغرب یادش بیاید روزه‏اش صحیح است، اگر چه بی اشکال نیست.


* اگر غیر از روزه ماه رمضان، روزه معین دیگرى بر انسان واجب باشد، مثلا نذر کرده باشد که روز معینى را روزه بگیرد، چنانچه عمدا تا اذان صبح نیت نکند روزه‏اش باطل است و اگر نداند که روزه آن روز بر او واجب است یا فراموش کند و پیش از ظهر یادش بیاید، چنانچه کارى که روزه را باطل می کند انجام نداده باشد، روزه او صحیح و گرنه باطل می باشد.


* اگر براى روزه واجب غیرمعینى مثل روزه کفاره عمدا تا نزدیک ظهر نیت نکند، اشکال ندارد بلکه اگر پیش از نیت تصمیم داشته باشد که روزه نگیرد یا تردید داشته باشد که بگیرد یا نه، چنانچه کارى که روزه را باطل می کند انجام نداده باشد، و پیش از ظهر نیت کند، روزه او صحیح است.


* اگر کافری پیش از ظهر ماه رمضان مسلمان شود و حتی از اذان صبح تا آن وقت کارى که روزه را باطل می کند انجام نداده باشد نمی تواند روزه بگیرد و قضا هم ندارد.


* اگر مریض پیش از ظهر ماه رمضان خوب شود و از اذان صبح تا آن وقت کارى که روزه را باطل می کند انجام نداده باشد، باید نیت روزه کند و آن روز را روزه بگیرد، و چنانچه بعد از ظهر خوب شود، روزه آن روز بر او واجب نیست.


* روزى را که انسان شک دارد آخر شعبان است یا اول رمضان، واجب نیست روزه بگیرد و اگر بخواهد روزه بگیرد می تواند نیت روزه رمضان کند ولى اگر نیت روزه قضا و مانند آن بنماید و چنانچه بعد معلوم شود ماه رمضان بوده، روزه ی آن روز جزئی از روزه های ماه رمضان حساب می شود.


* اگر روزى را که شک دارد آخر شعبان است یا اول رمضان، به نیت روزه قضا یا روزه مستحبى و مانند آن روزه بگیرد و در بین روز بفهمد که ماه رمضان است، باید نیت روزه رمضان کند.


* اگر در روزه واجب معینى مثل روزه رمضان از نیت روزه گرفتن برگردد، روزه اش باطل است ولى چنانچه نیت کند که چیزى را که روزه را باطل می کند بجا آورد، در صورتى که آن را انجام ندهد روزه اش باطل نمی شود.


* در روزه مستحب و روزه واجبى که وقت آن معین نیست مثل روزه کفاره، اگر قصد کند کارى که روزه را باطل می کند انجام دهد، یا مردد شود که به جا آورد یا نه، چنانچه به جا نیاورد و پیش از ظهر دوباره نیت روزه کند، روزه او صحیح است.

فوائد روزه گرفتن در افراد سالم و بیمار


● فواید


▪ اثر بر سوخت و ساز ،

▪ غلظت هورمونها ،

▪ فعالیت کلیه ها ، آزمایشهای کبدی ،

دستگاه گوارش ،

▪ دستگاه قلب و عروق ،

▪ آثار عصبی و روانی ،

▪ اثر بر الکترولیتها و شاخصهای خون سازی ،

▪ اثر بر کاهش وزن و ... می باشد .

▪ شیوع حملات صرعی در روزه داران ماه مبارک رمضان کاهش می یابد .

روزه داری سبب کاهش افسردگی ، افکار پارانوئیدی و وسواس می گردد و عزت نفس فرد را افزایش می دهد .

مضرات بدون سحری روزه گرفتن

روزه یکی از عبادات بسیار خوب اسلام است که علاوه بر فواید فراوان روحی، در صورتی که درست اجرا شود، می تواند سلامت جسمی فرد را نیز تضمین کند. ولی متاسفانه در برخی موارد به دلیل عدم رعایت نکات کلیدی در روزه داری، نه تنها افراد نمی توانند از مزایای آن بهره مند شوند، بلکه دچار مشکلات جانبی خواهند شد که چندان سودمند نیست.

 

یکی از نکاتی که روزه داران باید به آن دقت کنند این است که هرگز وعده سحری را حذف نکنند، زیرا این مساله به خصوص برای افرادی که فعالیت ذهنی دارند (دانش آموزان) و یا کارگرانی که فعالیت بدنی زیادی دارند بسیار حائز اهمیت است.

علاوه بر آن به دلیل فاصله زمانی بین وعده سحری و افطار و برای جلوگیری از گرسنگی و تشنگی در طول روز بهتر است از تمام گروه های غذایی در وعده سحری استفاده شود:

مصرف میوه و سبزی تازه، علاوه بر تامین ویتامین ها و مواد مغذی، مقدار فیبر بالایی را نیز به بدن می رساند که هم از یبوست جلوگیری می کند و هم قسمتی از آب مورد نیاز بدن را نیز تامین می کنند.

بهتر است در وعده سحر از مواد حاوی کلسیم مثل پنیر و شیر استفاده شود. نان های سبوس دار نیز گزینه بسیار مناسبی برای وعده سحری هستند.

در وعده سحر می توان سالادی متشکل از سبزی های برگ سبز (کاهو، خیار و سبزی های معطر) به همراه مواد غذایی حاوی ویتامین C نظیر گوجه فرنگی، فلفل دلمه، لیمو ترش و همچنین هویج رنده شده یا جوانه گندم به همراه 1 یا 2 عدد گردو یا اندکی روغن زیتون استفاده کرد.

مصرف بیش از حد زولبیا و بامیه و مواد غذایی شیرین در فاصله کمی، روزه دار را گرسنه می کنند، زیرا قندهای ساده ای که دراین مواد وجود دارند، سریع تر وارد جریان خون می شوند و با تحریک ترشح انسولین(هورمون کاهش دهنده ی قند خون که از لوزالمعده ترشح می شود)، قند خون را پس از مدتی کاهش می دهند.
در وعده سحر استفاده از غلات و حبوبات نیز سودمند است؛ مثلاً مصرف عدسی به همراه روغن زیتون، گلپر و لیمو ترش گزینه بسیار مناسبی است، البته به شرطی که از مشکلات گوارشی رنج نبرید و اکیداً توصیه می شود که حتماً حبوبات را قبل از مصرف دو بار خیس کرده و آب آن را عوض کنید و پس از صرف چنین غذا هایی بهتر است یک استکان کوچک عرق نعناع یا عرق رازیانه مصرف کنید.

همچنین نوشیدن مقدار زیاد چای در وعده سحری از ترس تشنگی به هیچ وجه توصیه نمی شود، زیرا زیاد نوشیدن چای موجب افزایش دفع ادرار و از دست رفتن املاح معدنی بدن می شود. برای جلوگیری از بروز تشنگی، مصرف آب، چای کمرنگ، آب میوه، میوه ها و سبزی های آب دار، شیرکم چرب و ... به خصوص در افراد مسنی که روزه می گیرند بسیار اهمیت دارد.

در خاتمه بهتر است ذکر کنیم که چنانچه روزه داری بر اساس اصول کلی بهداشتی انجام شود، باعث ایجاد تعادل در چربی های خون، کاهش وزن اضافی، دفع سموم بدن و تعدیل فشار خون می گردد و در کل وضعیت سلامت افراد بهبود چشم گیری خواهد یافت.

احکام روزه

نیت روزه ماه رمضان

1 ـ آیا برای روزه ماه رمضان بهتر است هر روز نیت روزه داشته باشیم یا در اول ماه یکباره نیت کنیم ؟
باید هر روز نیت داشته باشید . البته بهتر است اول ماه نیز نیت روزه همه ماه را داشته باشید.

2 ـ اگر کسی شک داشته باشد که آخر شعبان است یا اول رمضان به چه نیتی روزه بگیرد ؟
روزى را که انسان نمى داند آخر شعبان است یا اوّل رمضان، اگر به نیّت اول رمضان روزه بگیرد حرام مى باشد، بلکه باید به نیت آخر شعبان روزه بگیرد و اگر بعدا معلوم شود که اول رمضان بوده است ، به جایی روزه اول رمضان حساب می شود.

3 ـ آیا جایز است نیت روزه، شرطی باشد؟ به این معنا که چنانچه اگر روزه قضا داشته باشم به نیت آن و در غیر آن صورت به نیت روزه مستحب باشد .
بلی این نوع نیّت کفایت می کند

4 ـ آیا می توان همزمان در یک روز، هم به نیت روزه قضا و هم به نیت روزه مستحبی روزه بگریم؟
خیر، کسی که روزه قضا دارد نمی تواند روزه مستحبی بگیرد. البته اگر در ایامی که گرفتن روزه مستحب است، شخص به نیت روزه قضا ، روزه گرفت ان شاء الله ثواب روزه مستحبی را نیز خواهد برد.

وقت شرعی برای امساک و افطار

5 ـ چند دقیقه قبل ازاذان صبح لازم است دست از غذا خوردن بکشیم؟
تا موقع دخول وقت می توانید بخورید ولی همین که وقت داخل شد باید دست بکشید، البته بهتر است مقداری قبل از اذان دست از خوردن بکشید.

6 ـ آیا می توان بلافاصله با گفتن الله اکبر در تلویزیون در ماه رمضان افطار کرد؟
اگر با شنیدن اذان اطمینان به دخول وقت پیدا می کنید همان ابتدای اذان هم می توانید افطار کنید اگرچه بهتر است کمی صبر کنید.

7 ـ درشهر ماکو زندگی می کنیم که فاصله آن با مرکزاستان (ارومیه) نزدیک به 300 کیلومتر است. اوقات شرعی و اذان از رادیو به افق ارومیه پخش می شود . این جانب حدود کمتر از10 ثانیه بعد ازشروع اذان از رادیو آب خوردم وظیفه اینجانب چیست؟
در صورتی که یقین داشتید که وقت داخل شده اشکال ندارد.

8 ـ ایا احتیاط کردن در خوردن و آشامیدن در ماه مبارک مضان مقداری قبل از اذان صبح رادیو واجب است؟
مقدار واجب روزه از اذان صبح تا اذان مغرب است لکن برای اینکه یقین کنید این مقدار را روزه داشته اید بهتر است کمی قبل از اذان دست بکشید و بعد از اذان مغرب کمی صبر کنید.

افطار کردن با اهل سنت

9 ـ ما درجایی زندگی می کنیم که برادران اهل تسنن زیاد تر از شیعیان هستند . اذان اینجا به وقت برادران اهل تسنن هست . حالا که آنها زودتر از ما افطار می کنند آیا ما می توانیم با آنها افطار کنیم؟
افطار کردن با آنها صحیح نیست و باید صبر کنید تا وقت داخل شود و سپس افطار کنید.

سن بلوغ برای واجب شدن نماز و روزه

10 ـ ایا سن روزه گرفتن دختران 9 سالگی است یا سنی که انها برای اولین بار حیض می شوند؟
دختران با تمام شدن 9 سال قمری مکلف می شوند و در صورتی که قدرت بدنی داشته باشند باید روزه هم بگیرند اگر چه حیض هم نبینند .

چیزهایی که روزه را باطل می کند

خوردن و آشامیدن

11 ـ اگر از خواب بیدار شوم و با ساعت و تلوزیون خیال کنم که صبح نشده و در حین خوردن متوجه شوم صبح شده حکم ان چیست ؟
در فرض سئوال قضای آن روز بر شما واجب است.

12 ـ ایا کسی که روزه خود را باطل کرده باید روزه اش رابخورد ؟
کسی که روزه خود را باطل کرده، حق خوردن روزه تا اذان مغرب را ندارد.

13 ـ در ماه رمضان معمولا لب های انسان خشک می شود و با دندان انسان آنها را می کند گاهی انسان نمی تواند آن تکه های کوچک را از دهان خارج کند لکن مجبور می شود فرو ببرد این مساله در کل چه حکمی دارد؟
نباید فرد ببرد و باید آنها را بیرون بیاندازد واگر عمدا فرو ببرد روزه اش باطل و قضا و کفاره دارد.

14 ـ بلعیدن تکه غذایی که بین دندان مانده است روزه را باطل می کند؟
بلعیدن آن روزه را باطل می کند .

15 ـ اگر تکه ای ازغذا در گلو باقی بماند و شخص اطمینان دارد و یا احتمال می دهد که اگر بعد از اذان صبح بخوابد آن تکه در خواب بلعیده خواهد شد آیا می تواند بخوابد؟
در صورتی که اطمینان دارد اگر بخوابد روزه اش باطل می شود ، خوابیدنش جائز نیست.

16 ـ اگر شخص روزه دار سهوا چیزی بخورد آیا روزه باطل می شود؟ ایا دراین مسئله بین روزه واجب و مستحب فرقی وجود دارد ؟
در هیچ یک از موارد خوردن سهوى موجب بطلان روزه نمى‏شود.

17 ـ استفاده از رُژ لب برای روزه دار اشکال دارد؟
اگر چیزی فرو نرود اشکال ندارد.

آروق زدن

18 ـ در ماه مبارک رمضان اگر کسی بعد از اروق مقداری غذا به فضای دهانش برسد و بعد بی اختیار به داخل برگردد آیا روزه اش باطل می شود؟
فرورفتن غیر اختیاری غذای مذکور روزه را باطل نمی کند .

19 ـ اگر در زمان روزه به اصطلاح ترش کند وآنچه در دهان اش آمده است از روی ندانستن مسئله فرو ببرد حکم آن چیست ؟
باید روزه آن روز را قضا کند.

20 ـ در روز ماه رمضان شستن دهان با آب چه حکمی دارد؟
چنانچه آب به گلو نرسد اشکالی ندارد .

21 ـ آیا تر کردن لب توسط زبان روزه را باطل می کند؟
خیر روزه باطل نمى‏شود.

22 ـ اگر لب ها با اب دهان مرطوب شوند و این رطوبت مجددا به دهان باز گردد و خورده شود آیا روزه باطل می شود؟
اگر رطوبت به قدرى باشد که در دهان مستهلک شود و رطوبت خارج از دهان به آن نگویند مبطل روزه نیست.

23 ـ اگر کسی نخ را با آب دهان خیس کند وبیرون نماید ودوباره در حالی که نخ هنوز خیس است وارد دهان کند و آب آن را فرو برد آیا روزه اش باطل شود؟
اگر رطوبت نخ طوری باشد که در آب دهان از بین برود و رطوبت خارج به آن گفته نشود روزه را باطل نمی کند.

غرغره کردن

24 ـ ایا روزه دار میتواند جهت درمان سرما خوردگی با اب نمک غرغره کند ؟
در صورتی که چیزی را فرو نبرد اشکالی ندارد.

25 ـ استفاده از اسپری خوشبو کننده دهان در صورتی که خورده نشود روزه را باطل می کند ؟
در صورتى که به صورت مایع نباشد اشکال ندارد.

جویدن آدامس

26 ـ جویدن آدامس در ماه مبارک رمضان فقط بخاطر رفتن بوی دهان چه حکمی دارد؟
‏در صورتی که می داند مزه آدامس به حلق می رسد روزه باطل و کفاره دارد ولکن اگر شیرینی آن از بین رفته باشد و چیزی از اجزاء آن فرو نرود، موجب بطلان روزه نمی شود.

مسواک زدن

27 ـ آیا مسواک زدن در هنگام روزه اشکال دارد؟
اشکالی ندارد، لکن نباید چیزی از اجزاء خمیر دندان و یا آب وارد حلق شود وگرنه موجب بطلان روزه می شود .

فرو دادن خلط سینه ودماغ

28 ـ اگر فردی در ایام ماه مبارک رمضان دچار سرفه گردیده و خلط حاصل از سرفه را فرو دهد روزه این شخص چه حکمی دارد؟
در صورتى که خلط به فضاى دهان آمده، اگر عمداً فرو ببرد روزه‏اش باطل مى‏شود در صورتی که نمی دانسته است که روزه را باطل می کند تنها قضاى آن ‏روز را بگیرد و اگر می دانسته که روزه را باطل می کند علاوه بر قضا کفاره هم دارد.

29 ـ در ظهر یکی از روزهای ماه رمضان من در محلی بودم که نمی توانستم به بیرون مراجعت کنم و در همین حین خلطی از حلق به طور کامل به دهان من آمد و من ناچارا و به دلیل ناتوانی در بیرون ریختن آن را عمدا بلعیدم آیا روزه من صحیح است یا خیر؟
اگر عمدا بلعیده باشید روزه باطل است و اگر می دانسته اید که روزه باطل می شود علاوه بر قضا کفاره هم دارد .

30 ـ اگر در هنگام روزه خلط از سینه یا هر جای دیگر وارد فضای دهان شود و طوری با آب دهان مخلوط شود که مزه آن از بین برود آیا فرو بردنش روزه را باطل می کند یا خیر؟
در فرض سؤال که خلط سینه در آب دهان مستهلک شده است، فرو بردنش اشکال ندارد.

31 ـ آیا هر مایع غلیظی که با عطسه و سرفه به دهان بیاید حکم خلط را دارد ؟
بلی، حکم خلط را دارد .

32 ـ آیا فرو دادن خلطی که وارد دهان نشده مثلا از بینی وارد گلو شده ولی به دهان وارد نشده برای روزه دار اشکال دارد؟
اگر وارد فضای دهان نشده باشد اشکال ندارد و روزه هم باطل نمی شود .

33 ـ درحالی که روزه بودم درمجلس روضه خوانی شرکت کردم و هنگامی که گریه می کردم احساس می کردم که گریه ها ازسقف دهان من وارد دهانم می شوند با توجه به اینکه این اولین باری بود که چنین می شدم گفتم که شاید مربوط به روزه بودن من باشد و به آن اهمیتی ندادم، آیا روزه ی من صحیح است؟
چنانچه مجرد احتمال بوده واطمینان نداشتید که گریه وارد دهان شما شده باشد روزه ی شما صحیح است.

35 ـ در یکی از سحرها ی ماه رمضان در هنگام خواب خلطی در دهانم آمد و من از روی تنبلی آن را خالی نکردم و در دهانم باقی ماند و خوابم برد پس از بیدار شدن از خواب خلط را فرو برده بودم آیا روزه من باطل است؟
در صورتی که عمداً فرو برده اید روزه باطل شده است .

36 ـ من میدانستم که فرو دادن اخلاط روزه را باطل میکند ولیکن نمیدانستم که کفاره جمع دارد و در ان لحظه به طور ناگهانی ناچارا اخلاط را فرو دادم . حالا با این وجود ایا قضای روزه کافی است یا باید کفاره جمع داد؟
در صورتیکه می دانستید روزه را باطل می کند کفاره نیز دارد.

37 ـ اگر آب دهان وارد حلق شود و دو باره به دهان باز گردد آیا خوردنش مبطل روزه است؟
احتیاط واجب آن است که اگر به فضاى دهان برگشت آن را فرو نبرند.

فرورفتن خون دندان ودهان

38 ـ من خونریزی لثه دارم آیا فرو بردن بدون اراده خون همراه آب دهان روزه را باطل میکند یا نه؟
اگر بدون اراده باشد مبطل روزه نیست.

39 ـ کسی که بیماری لثه دارد و همیشه از کنار دندانهای او خون می آید در ماه رمضان آب دهان خود را همیشه بیرون می ریزد ولی گاهی اوقات این آب دهان، وارد بدنش می شود آیا روزه اش صحیح است ؟
اگر می تواند باید روزه بگیرد و خون را هم فرو نبرد ولی اگر نمی تواند و به هر صورت خون در خواب یا بیداری فرو می رود باید معالجه کند و بعد از معالجه قضای روزه ها را بگیرد.

40 ـ در ایام ماه مبارک رمضان دندان خود را کشیده ام اما خونریزی آن قطع نشده است و به مقدار کم ادامه دارد. آیا برای روزه بنده مشکلی ایجاد می شود؟
چنانچه خون دندان را فرو نبرد اشکال ندارد .

41 ـ بعد از افطار دندان خود را کشیدم به این امید که تا سحر خونریزی آن قطع گردد و لیکن خون قطع بند نیامد، با توجه به اینکه کاملا از بلعیدن خون جلوگیری بعمل اوردم لیکن مزه خون را کاملا در دهانم احساس میکردم، به همین جهت روزه آن روز را در صبح همان روز افطار کردم حکم چیست؟‏
روزه گرفتن در فرض سؤال اشکالى ندارد و شما حق خوردن آن روز را نداشتید و چون جاهل به مسئله بوده‏اید باید قضا کنید. ضمناً بدانید که انسان باید مانع فرو رفتن خون و اشیاء دیگر به داخل حلق شود لکن اگر بدون اختیار پایین رود روزه را باطل نمى‏کند .

42 ـ من دندانهایم را ارتدنسی (سیم پیچی) کرده ام. آیا با وجود این سیم ها در داخل دهان من روزه ام درست است و با توجه به ثابت بودن آنها من چه باید بکنم؟
ضرری برای روزه شما ندارد و روزه با آنها صحیح است.

استعمال پماد و روغن

43 ـ آیا استفاده از کرم های حاوی ویتامین و املاح مدنی و پماد ویتامینی و تقویتی روزه را باطل می کند.
استفاده از کرم و پماد روزه را باطل نمی کند.

استشمام بوی عطر وغذا و...

44 ـ آیا بوی رنگ ساختمان ، بوی پیاز و سبزی سرخ کرده و یا بوی گاز و مواد سوختنی و یا چیزی که بوی متعفن داشته باشد اگر به مشام روزه دار برسد آیا روزه اش باطل می شود؟
خیر، امثال چیزهایی که در سوال نوشته شده روزه را باطل نمی کند.

45 ـ درخصوص حکم استعمال عطر در ماه مبارک رمضان برای روزه دار توضیح فرمائید.
استعمال عطر برای روزه دار اشکالی ندارد. و در روایتی هم وارد شده است که عطر تحفه روزه دار است.

46 ـ ایا زدن الکل به صورت و استشمام غیر عمدی یا عمدی الکل(برای مصارف پزشکی) موجب بطلان روزه می گردد ؟ ‏
استشمام بوى الکل و امثال آن موجب بطلان روزه نمى‏شود.

قطره ی چشم وبینی

47 ـ قطره چشم و گوش در صورتی که مزه یا بوی آن به حلق برسد آیا روزه را باطل می کند؟
روزه را باطل نمی کند ولی برای شخص روزه دار کراهت دارد.

48 ـ قطره چکاندن در بینی در روز ماه مبارک رمضان چه حکمی دارد ؟
اگر چیزی از قطره وارد حلق نشود و به اصطلاح فرو نرود اشکالی ندارد و روزه هم باطل نمی شود. و اگر مزه یا بوی آن به حلق برسد روزه صحیح است ولی برای روزه دار کراهت دارد.

تزریق آمپول

49 ـ آیا زدن آمپول بی حسی برای عمل چشم روزه را باطل می کند؟
اشکالی ندارد و روزه را باطل نمی کند.

50 ـ آیا تزریق آمپول روزه را باطل می کند؟
تزریق آمپولی که به جای دارو استعمال می شود و تقویتی نباشد اشکال ندارد. اما استعمال آمپولی که به جای غذا به کار می رود جایز نیست .

51 ـ آیا آمپول ویتامینی که مربوط به تقویت بدن باشد روزه را باطل می کند ؟
آمپول تقویتی روزه را باطل می کند.

52 ـ به تجویز پزشک باید پنی سیلین تزریق کنم آیا تزریق چنین داروهایی روزه را باطل می کند یا خیر؟
تزریق پنی سیلین روزه را باطل نمی کند.

آزمایش خون

53 ـ آیا شخصی روزه دارد می تواند برای آزمایش خون بدهد.
اشکالی ندارد.

شستوشوی معده روزه دار

54 ـ آیا شستشوی معده بیمار بوسیله سوند معده که محلولی از طریق سوند داخل معده می شود و سپس آن محلول را از طریق سوند به بیرون می کشند باعث بطلان روزه می شود؟
در فرض سؤال روزه باطل می شود.

55 ـ آیا وارد کردن دستگاه آندوسکوپى در معده براى عکسبردارى روزه را باطل مى کند؟
اگر چیزى که مبطل روزه است همراه آن داخل معده شود روزه را باطل مى کند.

جماع کردن

56 ـ آیا جماع کردن با همسر در ماه رمضان روزه را باطل می کند؟ واگر در هنگام جماع از خروج منی جلو گیری شود حکم چیست؟
بلی، جماع کردن به مقدار ختنه گاه و بیشتر از آن روزه را باطل می کند ولو منی خارج نشود .

57 ـ اگر کسی به علت ندانستن مسئله در روز ماه رمضان با همسرش همبستر شود وبعد متوجه شود که این کار روزه را باطل می کند وظیفه اش چیست؟ آیا روزه ی آن روز باطل شده است؟
بلی روزه باطل می شود، لکن در فرض سؤال که نمی دانستید فقط قضا دارد و کفاره ندارد .

خروج منی

58 ـ اگر روزه دار در حال روزه با همسر خود ملاعبه نماید و بدن خود را به بدن همسرش بچسباند و احتمال ضعیف بدهد منی از او خارج می شود ولی غفلتاً منی خارج شود روزه اش چه حکمی دارد و در صورت بطلان روزه آیا کفاره بر وی واجب می شود یا خیر؟
در فرض سوال قضای روز ه آن روز بر وی واجب است، ولی کفاره واجب نیست. در ضمن آن روز باید روزه دار باشد .

59 ـ اگر در ماه مبارک رمضان از مرد هنگام بازی با همسرش بدون قصد و بی اختیار منی خارج شود حکم روزه و کفاره ان روز چیست؟ حکم همین موضوع با زن نامحرم چیست؟
اگر قصد انزال نداشته و عادتاٌ هم با شوخی کردن منی خارج نمی شده است به نحوی که مطمئن بوده که منی خارج نمی شود روزه اش صحیح است، و اگر قصد انزال داشته یا عادت او بر این بوده که با شوخی منی خارج می شده است علاوه بر قضا کفاره هم بر او لازم می شود. و اگر بازن نامحرم بازی کند و قصد انزال داشته باشد یا عادتا با این کار از او منی خارج می شده است علاوه بر قضا بنابر احتیاط واجب کفاره جمع نیز باید بدهد.

60 ـ اگر روزه داری به قصد لذت به تصاویر مبتذل نگاه نماید و منی از او خارج شود چه حکمی دارد؟
نگاه کردن با قصد لذت به تصاویر مبتذل جایز نیست و در صورتى که منی خارج شود روزه اش باطل است واگراطمینان داشته باشد که در صورت نگاه کردن با لذت به این تصاویر منى از او خارج مى‏شود علاوه بر قضا کفاره هم بر او واجب است.

61 ـ اگر در ماه رمضان شوهر نتواند خود را کنترل نماید و با بدن زن خود را تحریک کند و منی از او خارج شود، روزه مرد و زن چه حکمی دارد؟
روزه مرد باطل می شود و کفاره هم واجب می شود و در صورتی که زن به اوج شهوت رسیده باشد و در این حالت رطوبتی نیز از او خارج شود روزه او نیز باطل و کفاره هم واجب می شود مگر اینکه مرد زن را مجبور نماید که در آن صورت کفاره به عهده ی مرد می باشد.

حکم شک در خروج منی

من قبل از ماه مبارک رمضان عقد کرده ام. به محض هم آغوشی با شوهرم با اینکه هیچ کار خاصی نمی کنیم آب بی رنگ و لزجی از من خارج می شود . ایا روزه های من اشکال دارد و باید غسل بجا بیاورم ؟ اصولا برای خانم ها چه زمانی غسل واجب می شود
اگر در اوج شهوت آبی خارج شود غسل جنابت واجب می شود ضمنا هرگاه شک کنید که آیا به آن حالت رسیده اید یا خیر و یقین پیدا نکنید ، مایعی که خارج می شود حکم منی را ندارد وغسل جنابت واجب نمی شود و روزه شما صحیح است.

62 ـ اگر در ماه رمضان فیلمی که باعث تحریک شهوت می شود را ببینیم در صورتی که مایعی از انسان خارج شود که با جهش همراه نباشد وسستی ایجاد نکند وظیفه چیست.
در مردها اگر مایع مذکور‏علامت و نشانه های سه گانه منی را نداشته روزه باطل نمی شود.

دست زدن به نامحرم

63 ـ آیا دست زدن به شخص نامحرم باعث باطل شدن روزه می شود؟
باعث بطلان روزه نمى‏شود، ولى گناه دارد و شخص روزه دار باید با تمام اعضا و جوارح روزه باشد، و ماه رمضان ‏بهترین ایّام براى تمرین پرهیز از گناه و نزدیک شدن به خداوند است.

استمناء

64 ـ استمنا در ماه مبارک رمضان چه حکمی دارد ؟
استمناء همیشه حرام است و در ماه رمضان مبطل روزه است و چون افطار به حرام است روزه اش باطل می شود و علاوه بر قضای آن روز بنابر احتیاط واجب کفاره جمع نیز بر او واجب می شود.

65 ـ اگر کسی نداند که استمنا حرام است و نیز نداند که یکی از مبطلات روزه است و در ماه رمضان استمناء کند ، تکلیف او چیست؟
در صورتى که جاهل مقصر نبوده باشد فقط قضاى آنروز به عهده اوست و کفاره ندارد . جاهل مقصر یعنی کسی که دنبال یاد گرفتن مساله نرفته و کوتاهی کرده است که در این صورت کفاره نیز واجب می شود.

66 ـ اگر کسی روزه ی خود را با کار حرامی باطل کند حکم ان چیست؟
در فرض سؤال بنابر احتیاط واجب کفاره جمع بر او واجب می شود و قضای آن روز نیز لازم است.

فرو بردن سر در آب و شنا کردن

67 ـ ایا وقتی انسان زیر دوش حمام می کند و روزه هم باشد آیا روزه را باطل می شود؟
زیر دوش رفتن روزه را باطل نمی کند.

68 ـ آیا رفتن به استخر در هر صورتی روزه را باطل مکند؟
در صورتی که سر تماما زیر آب قرار گیرد روزه باطل می شود.

69 ـ آیا به سر گذاشتن کلاه غواصی در هنگام شنا که تمام سر را می پوشاند می تواند باعث جلوگیری از باطل شدن روزه شود؟
بله در فرض سوال روزه باطل نمی شود .

70 ـ رفتن آب داخل گوش هنگام غسل ، آیا روزه را باطل می کند؟
خیر باطل نمی کند .

رساندن دود وغبار به حلق

71 ـ آیا کشیدن سیگار و قلیان روزه را باطل می کند ؟
احتیاط واجب آن است که روزه دار از کشیدن قلیان و سیگار و امثال اینها خود داری کنید و اگر روزه دار سیگار یا قلیان بکشد بنابر احتیاط واجب روزه اش باطل می شود

72 ـ اگر فردی اعتیاد به سیگار یا مواد مخدر دیگری داشته باشد به طوری که نمی تواند بدون آنها روزه بگیرد . می تواند در طول روز (حین روزه) سیگار بکشد و یا مخدر دیگری مصرف کند ؟
شخص روزه ‏دار به بهانه اعتیاد به سیگار حق ندارد روزه خویش را ترک کند بلکه در صورت ‏اعتیاد و مشقت و عدم توانائى بر ترک سیگار، لازم است روزه خود را بگیرد و به مقدار ضرورت آن هم در خفاء از سیگار استفاده نماید و روزه او صحیح است و قضا هم‏ ندارد و بنابراین کسانى که معتاد به سیگار نیستند و یا اگر معتاد هستند مى‏توانند در روز سیگار را ترک نمایند نمى‏توانند در هنگام روزه از آن استفاده نمایند.

73 ـ اگر به واسطه دود ماشین ها یا سیگار کشیدن دیگران احساس کند دود وارد بدنش شده آیا روزه او اشکالی دارد؟
دود غلیظ برای روزه مضر است اما دود به اندازه ای که نوشته اید مبطل روزه نیست.

اماله کردن

74 ـ آیا اماله کردن روزه را باطل می کند؟
اماله کردن با چیزهای روان اگر چه از روی ناچاری و برای معالجه باشد روزه را باطل می کند.

75 ـ آیا وارد کردن آب در مخرج غایط برای اینکه غایط بطور کامل خارج شود و مجرای خروج غایط تخلیه گردد و آب دوباره خارج شود اماله محسوب می شود؟ واگر اماله است روزه اش چه حکمی دارد؟
بلی اماله محسوب می شود و روزه را باطل می کند. اما اگر کسی بدلیل ندانستن مساله یا عدم التفات نسبت به مساله این کار را در حال روزه انجام دهد ، روزه اش باطل است قضا دارد ولی کفاره لازم نیست.

استعمال شیاف

76 ـ آیا استعمال شیاف روزه را باطل می کند ؟
استعمال شیاف های غیر روان که برای معالجه است اشکال ندارد .

77 ـ آیا زن روزه دار می تواند از پماد در فرج خود استفاده کند؟
اشکالی ندارد.

78 ـ اگر در معده روزه دار دستگاه اندسکوپی برای عکس برداری وارد کنند آیا روزه اش باطل میگردد؟
خیر باطل نمی شود.

79 ـ انجام معاینات پزشکی نمونه برداری از رحم در بانوان در حالی که آن زن روزه دار باشد آیا باعث بطلان روزه می شود؟
به روزه ضرری نمی رساند.

81 ـ آیا آزمایش خون روزه را باطل میکند؟
خیر، باطل نمى‏کند.

استفراغ (قی کردن)

82 ـ در یکی از روزهای ماه مبارک رمضان من دچار مسمومیت غذایی ناشی از غذایی که در سحر خورده بودم، شدم و حالت استفراغ و قی به من دست داد و هر چه سعی کردم نتوانستم جلوی خودم را بگیرم و قی کردم. آیا روزه آن روز من باطل است وقضا دارد ؟ آیا کفاره هم دارد یا نه؟ البته درآن روز چیزی نخوردم و نیاشامیدم و غذای قی شده را هم فرو ندادم وهیچ کاری که مبطل روزه باشد انجام ندادم ودهانم را هم شستم.
در فرض سوال که عمدا استفراغ نکرده اید و کاری که مبطل روزه باشد انجام نداده اید، روزه شما صحیح بوده و قضا و کفاره ندارد.

روزه بی نماز

83 ـ روزه کسی که نماز نمی خواند چه حکمی دارد؟
روزه اش درست است، لکن باید نماز هم بخواند.

روزه گرفتن بی حجاب

84 ـ روزه کسی که حجاب ندارد چه حکمی دارد؟ دوست الجزایری دارم که نماز می خواند و روزه می گیرد ولی حجاب ندارد؟
روزه او صحیح است، لکن حجاب هم بر او واجب است.

نماز و روزه مسافر

85 ـ اگر کسی قبل از اذان ظهر از وطن خود خارج شود و قبل از اذان مغرب برگردد. ایا روزه اش باطل است
روزه اش باطل است و باید بعد از ماه رمضان قضای آن را به جا بیاورد .

86 ـ اینجانب ساکن رشت می باشم و بعضی وقت ها به لاهیجان رفت و آمد می کنم آیا نمازم شکسته می باشد و گاهاً شبها در آن شهر بیتوته می کنم و اقامتم در حد یک یا دو روز است حکم روزه ام در ماه رمضان چیست؟
در صورتی مرتب بین این در محل در رفت و آمد باشید و کمتر از ده روز در یک جا بمانید و حداقل در طول یک ماه چهار سفر کمتر از ده روز داشته باشید نماز شما در همه جا تمام است . در غیر این صورت در شهر لاهیجان نماز شما شکسته و روزه نمی توانید بگیرید.

87 ـ این جانب کارمند بنیاد مسکن می باشم و در این اداره سمت کارشناس امور عمرانی را دارم لذا جهت بازدید از پروژه های اداره هر چند روز یکبار باید از شهر خارج شوم به همین دلیل آیا مسافرت اینجانب جزء شغلم محسوب می شود و باید روزه آن روز را بگیرم یا نه؟
اگر حداقل هفته ای یکبار مسافرت دارید و ده روز در یک جا نمی مانید مادامی که چنین رفت وآمد داشته باشید نماز شما تمام و روزه شما صحیح است و البته فرقی نمی کند که سفرهای شما به دلیل شغل یا تحصیل یا تفریح باشد.

88 ـ اگر برای کار به صورت پروژه ای به مسافرت بروم مثلا دو روز در هفته برای مدت حدود شش ماه حکم روزه چگونه است؟
تا زمانی که چنین رفت وآمد داشته باشید وده روز در یک جا نمانید نماز شما در تمام جاها تمام و روزه شما صحیح است.

89 ـ من ساکن تهرانم و کارم 4 روز در هفته در شهر سمنان است ایا میتوانم این 4 روز را روزه باشم یا خیر؟
مادامی که بین تهران و سمنان در رفت و آمد هستید و ده روز در یک جا نمی مانید نماز شما در تمام جاها تمام وروزه اش صحیح است .

90 ـ محل کار من در شهر ری و منزل ام درکرج می باشد نما ز و روزه هایی که در شهر ری و تهران هستم ولی در محل کارم نیستم چگونه است ؟
اگر بین وطن و محل دیگر خود به صورت مستمر رفت وآمد داشته باشید وحد اقل هفته ی یک بار مسافرت کنید و ده روز در یک محل نمانید تازمانی که چنین رفت وآمد دارید در تمام جاها نماز شما تمام وروزه شما صحیح است و فرقی نمی کند که سفرهای شما بابت کار باشد یا تفریح به طور کلی اگر مرتب در رفت و آمد باشد و کمتر از ده روز در یک جا بمانید در همه جا نماز و روزه شما تمام است.

مسافرت از وطن به وطن دیگر

91 ـ اگر بنده در ایام ماه مبارک رمضان از تهران که محل سکونت فعلی من هست به وطنم که دماوند است بروم آیا روزه من صحیح است ؟
اگر از دماوند که وطن اصلی شماست اعراض نکرده اید، یعنی قصد دارید در آینده دوباره به آنجا برای زندگی برگردید در این صورت نماز و روزه شما تمام و صحیح است، لکن اگر اعراض کرده اید باید نماز را در دماوند شکسته بخوانید و روزه هم نمی توانید بگیرید.

92 ـ اگر ما در شهری غیر از شهر محل تولدمان بطور دایمی ساکن باشیم آیا برای رفتن به شهر محل تولدمان که با محل سکونتمان بیش از 60 کیلومتر فاصله دارد در ماه رمضان و برای اشکال ایجاد نشدن در روزه آیا باید قبل از ظهر به آنجا برسیم؟‏
بلی، باید قبل از ظهر به آنجا برسید، و در آنجا نیت روزه کنید. ولی اگر در بین راه باشید و ظهر شود باید افطار کنید و نمی توانید روزه بگیرید.

93 ـ چنانچه در ماه مبارک رمضان از زادگاه خود (بندر انزلی) ساعت 8 صبح به وطن دوم خود که تهران است سفر نمایم و ساعت 2 بعد از ظهر برسم روزه ای را که گرفته ام آیا صحیح است یا باید قضای آن را بگیرم.
اگر قبل از زوال یعنی قبل از اذان ظهر به جائی که وطن شما باشد یا جائی که قصد اقامت ده روز می کنید نرسیده باشید نمی توانید قصد روزه کنید بلکه آن روز را مسافر هستید و روزه تان باطل است.

باز گشتن از سفر به وطن

94 ـ اگر کسی قبل از ظهر در ماه رمضان به جایی که فاصله ان تا وطن اش بیش از (بیش از 22.5کیلومتر) است سفر کند و قبل از اذان ظهر به وطن خود که صبح از آنجا خارج شده بر گردد آیا میتواند قصد روزه نماید و یا چون ابتدا مسافر شده دیگر نمیتواند ان روز روزه بگیرد؟
می تواند قصد روزه کند و روزه اش صحیح است.

95 ـ اگر شخصی قصد مسافرت داشته باشد و قصد کند قبل از اذان ظهر به وطن خویش باز گردد ولی موقع بازگشت در بیست کیلو متری شهر خود باشد روزه شخص مورد نظر چگونه است؟
چنانچه در موقع اذان ظهر در جائی باشد که اذان شهر را بطور متعارف نمی شنود و یا دیوار آخرین منزل شهرش را نمی بیند روزه اش صحیح نیست و بعدا باید آن را قضا کند.

96 ـ فردی که ساکن تهران است در ماه رمضان از منزل خود ساعت 8 صبح خارج شده و به کرج میرود (از حد ترخص خارج میشود) و پس از انجام کارهای مربوطه به تهران بازمیگردد و ساعت 11 صبح (قبل ازاذان ظهر) به تهران میرسد. اگر این فرد در طی این سفر کاری که

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آیا بدون نیت میتوان در ماه رمضان روزه گرفت , چرا روزه برای زنان قضا دارد اما نماز ندارد , تا چه ساعتی میتوان نیت برای روزه کرد , مضررات بیدار ماندن شب های ماه رمضان , اگر در روزه مستحبی سهوا چیزی بخوریم , چرا زنان ایامی را روزه نمی گیرند , ندانستن خوردن صبحانه روزه باطل ؟ , ایا دوش گرفتن روزه را باطل میکند , در چه صورت میتوان روزه را شکست , اگر نیت روزه نگرفتن داشته باشد , در صورت شکستگی دست روزه بگیریم , میشه برای روزه از ظهر نیت کرد؟ , شرایط روزه در بالای ۱۲ سا عت , در چه صورت میتوان روزه نگرفت , غسل نکردن روزه دار از خستگی , روزه گرفتن با وجود واریکوسل , اگر سحر رمضان در راه باشیم , حمام روزه را باطل می کند , آیا روزه گفتن 1 ماه است , حمام روزه ر باطل می کند , تا چه ساعتی می شه سحری , روزه مستحبی بدون نیت , روزه بدونه نماز , نیت روزه در دری , روزه بدون نماز , گرفتن روزه قضا , لب گرفتن روزه , انواع روزه

گردآوری توسط بخش اسلام و سلامت سایت آکاایران

سلامتی بدن

روزه گرفتن برای سلامتی بدن چه فوایدی دارد؟

یک پزشک به فواید روزه گرفتن از نظر روحی و روانی نیز اشاره کرد و گفت: روزه داری اضطراب، استرس و افسردگی را کاهش داده و همچنین از نظر اجتماعی با ایجاد آرامش، محبت و ارتباطات را بهب
بیماری صرع

روزه گرفتن مبتلایان به بیماری صرع

روزه گرفتن مبتلایان به بیماری صرع بیماری صرع را تقریبا همه می شناسند و با آن آشنایی دارند. می دانیم که بیماران مصروع دارای تشنج هایی می شوند که پس از مد
روزه گرفتن

روزه گرفتن بیماران کلیوی

روزه گرفتن بیماران کلیوی بیماران کلیوی به جز کسانی که مشکل سنگ کلیه دارند منعی در روزه داری ندارند.افرادی که دارای کلیه های سنگ ساز هستند ، آشامیدن آب
روزه گرفتن

لاغری، کاهش وزن و چربی سوزی با روزه گرفتن

لاغری، کاهش وزن و چربی سوزی با روزه گرفتن لاغری، کاهش وزن و چربی سوزی با روزه گرفتن برای لاغری و رسیدن به تناسب اندام ایده ال از ماه رمضان کمک بگیرید. روزه گرفتن یکی از راه های
روزه گرفتن

آیا روزه گرفتن برای بدن مفید است؟

آیا روزه گرفتن برای بدن مفید است؟ روزه گرفتن برای خیلی ها این سوال را پیش می آورد که آیا روزه گرفتن برای بدن مضر نیست؟ جواب این سوال قطعاً خیر است و باید بدانید تحق
روزه گرفتن

روزه گرفتن برای این اشخاص ممنوع ! -آکا

همه مبتلایان به دیابت نوع I ناپایدار، بیماران مبتلا به دیابت نوع I و II که کنترل ضعیفی بر بیماری خود دارند و بیمارانی که به رژیم دارویی، تغذیه ای و ورزشی روزانه خود بی توجه هستن
روزه گرفتن

چگونه در ماه رمضان و روزه گرفتن لاغر شویم

ماه رمضان بهترین فرصت برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام ایده آل است. اگر شما هم تصمیم دارید در این ماه لاغر شوید باید غذ به اندازه کافی بخورید و همچنین فعالیت خوبی داشته باشید
روزه گرفتن

روزه داری؛ فواید و عوارض روزه گرفتن -آکا

عوارض روزه و مضرات روزه گرفتن از نظر پزشکی روزه داری؛ فواید و عوارض روزه گرفتن عوارض روزه گرفتن ختنه دردناک دختران جوان+عکسپرشین استار : خداوند روزه گرفتن را موهبتی برای حفظ س
روزه گرفتن

با روزه گرفتن بیمار نشوید! -آکا

با روزه گرفتن بیمار نشوید! در ماه مبارک رمضان بسیاری از روزه داران به خاطر شیوه بد روزه گرفتن به بیماری های گوناگون مبتلا می شوند. با رعایت این نکات در ماه رمضان از ابتلا به
روزه گرفتن

روزه گرفتن چـاقـتـان نـکـنـد!

روزه گرفتن چـاقـتـان نـکـنـد!   اگر فردی می‌خواهد با روزه‌داری وزن کم کند، باید به اندازه غذا بخورد و تا جای ممکن فعالیت فیزیکی داشته باشد.  بعضی روزه&zwn
تبلیغات