در این بخش از سایت آکاایران شما را با روزه داری آشنا میکنیم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

روزه داری در دوران بارداری

روزه داری

خط قرمزهای تغذیه ای ١٧ساعت روزه داری 

ماه رمضان در سال های اخیر، متفاوت با سال های دیگر شده است. گرمای هوا که با ورود به تیرماه؛ اولین ماه تابستان، شدیدتر می شود و تشنگی و گرسنگی، آزمون سخت روزه داری را سخت تر کرده است. حالا روزه داران با صبر مضاعف، نزدیک به ١٧ ساعت از روزهای گرم تابستان را بدون غذا و آب می گذرانند تا با گرسنگی و تشنگی، صبح را به شب بگذرانند.

با این که روزه داری اثرات مثبت روحی، معنوی، جسمی و پزشکی دارد اما بدون رعایت اصول درست تغذیه نه تنها ضامن سلامت نیست بلکه می تواند سلامتی شخص را به خطر اندازد. همین جاست که اهمیت تغذیه درست خودش را نشان می دهد. به اعتقاد کارشناسان تغذیه، روزه داران با پیروی از تغذیه درست در ماه رمضان می توانند به اهداف سلامتی مانند افزایش سوخت و ساز چربی ها، کاهش وزن در افراد چاق، کاهش فشارخون، درمان بیماری های دستگاه گوارش، کاهش کلسترول خون و ورم مفاصل و حتی بهبود سلامت روان دست یابند.

چگونه کمتر تشنه شویم؟
تشنگی یکی از نشانه های روزه در روزهای گرم تابستان است، گرمای هوا، تعریق را افزایش می دهد، همین تعریق آب بدن را کم کرده و فرد را تشنه می کند. متخصصان تغذیه راهکارهایی برای جلوگیری از تشنگی در طول روزه داری پیشنهاد می کنند. یکی از این متخصصان غلامرضا کردافشاری است، او به عنوان متخصص طب سنتی می گوید: «کم آبی و تشنگی، باعث اختلال در وضع آب و الکترولیت ها در بدن شده و سلامتی را به مخاطره می اندازد. به همین خاطر، یکی از اقداماتی که روزه داران باید به آن توجه کنند این است که آب را بین وعده های غذایی مصرف نکنند چون باعث بروز نفخ و اختلال در هضم غذا می شود، همچنین در وعده افطار و سحر از غذاهای نشاسته دار کمتر مصرف کنند چون این غذاها برای هضم به آب زیادی احتیاج دارند.» تشنگی در ماه رمضان، آن قدر به روزه داران فشار می آورد که به محض رسیدن وقت افطار، خیلی ها لیوان ها را با آب یخ پر کرده و شروع به نوشیدن مقدار زیادی آب می کنند. متخصصان تغذیه اما معتقدند این روش نادرست است.

به گفته آنها، برای رفع تشنگی پس از افطار نیز آب سرد را نباید به یک باره نوشید، بلکه باید مزه مزه کرد و به آرامی نوشید، نوشیدن آب به یک باره، حرارت بدن را از بین نمی برد. بررسی ها نشان می دهد، نوشیدن مقدار قابل توجهی آب، هنگام افطار بر آنزیم های هضم غذا و اسید معده تأثیر بدی برجای می گذارد.  مصرف آب یخ شاید در ظاهر باعث رفع تشنگی شود اما واقعیت این است که تشنگی را بیشتر می کند، به همین خاطر توصیه می شود روزه داران از خوردن آب یا نوشیدنی های خیلی سرد در وعده افطار خودداری کنند. برای کاهش تعریق روزه داران، حتی توصیه می شود تا این افراد از ورزش های سخت که منجر به عرق کردن زیاد می شود، خودداری کنند، چرا که این کار، کم آبی شدیدی به بدن وارد می کند. برای دوری از عرق کردن هم گفته می شود بهتر است از حمام داغ مانند سونا دوری کرد.مصرف چای پررنگ و داغ، مشکل دیگر روزه داران است، کاری که آب زیادی از بدن آنها خارج می کند. به همین خاطر توصیه برمصرف نکردن چای های پررنگ به ویژه در وعده سحر است چراکه باعث افزایش ادرار و در ادامه آن خارج شدن نمک های معدنی  از بدن می شود.

فرمول مصرف مایعات در ماه رمضان
متخصصان تأکید می کنند که نوشیدن آب و سایر مایعات در ماه رمضان، فرمول خاصی دارد که در صورت رعایت آن، روزه دار دچار مشکل گوارشی یا بی اشتهایی نمی شود. با این همه توصیه بیشتر کارشناسان تغذیه بر مصرف ٨ تا ١٢ لیوان آب در فاصله افطار تا سحر است. یک جراح کلیه و مجاری ادراری با تأکید بر اهمیت مصرف مایعات به میزان مورد نیاز بدن می گوید: «روزه داران باید آب کافی در فاصله افطار تا سحر بنوشند تا از بروز عوارض احتمالی بر کلیه ها پیشگیری شود.» به گفته سیمین وحیدی، هم مقدار کم و هم مقدار زیاد آب به سلامت کلیه ها خدشه وارد می کند. او همچنین به روزه داران توصیه می کند به رنگ ادرارشان توجه کنند: «تغییرات فرم ادراری باید جدی گرفته شود و هر گونه علامتی مانند تکرر، سوزش، بی اختیاری و انسداد ادراری و تغییر رنگ آن به ویژه رنگ خونی باید جدی گرفته شود و مراجعه به پزشک متخصص با بروز این علایم ضروری است.»

افطار و سحر چه بخوریم؟
رفع گرسنگی به اندازه رفع تشنگی در ماه رمضان اهمیت دارد. روزه دار پس از تحمل ١٧ساعت گرسنگی پس از افطار باید از سیستم تغذیه ای درستی پیروی کند. برخی از روزه داران در ﻣﺎه رﻣﻀﺎن ﯾﺎ ﺑﻌﺪ از آن به دلیل تغییر الگوی غذایی دﭼﺎر اﺧﺘﻼﻻﺗﯽ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﯾﺒﻮﺳـﺖ، ﺳـﻨﮓ کلیه یا ﻣﺠﺎری ادراری، ﺳﺮدرد، بی حوصلگی، عصبانیت و پرخاشگری می شوند درحالی که با یک رژیم غذایی درست نه تنها هیچ عارضه ای برای روزه دار ایجاد نمی شود بلکه کمکی به سلامت بدن می کند. کارشناسان تغذیه توصیه می کنند، در ماه رمضان، افطار در دو وعده صرف شود. یعنی یک وعده آن، غذای سبک و ساده مانند شیر یا پنیر و سبزی باشد و وعده دیگر، با یک فاصله زمانی مناسب، شام باشد. یک استکان آبجوش یا چای همراه سه عدد خرما، چند برش نان سنگک همراه ٣٠ گرم پنیر و دو عدد گردو، چند لقمه نان و حلوا، حلیم، شله زرد، نان و پنیر و سبزی، سوپ و یک لیوان شیر بهترین پیشنهاد برای وعده اول است.

در وعده شام هم باید از تمام گروه های اصلی مواد غذایی مصرف شود. یکی از بهترین دستورات غذایی وعده شام ماه رمضان شامل سالادسبزی، ٦٠ گرم مرغ یا گوشت قرمز یا ماهی، یک پیاله ماست، دو تکه نان (هر تکه به اندازه یک کف دست) یک فنجان برنج پخته و یک واحد میوه است. مصرف کافی آب در فاصله افطار تا سحر با حفظ فاصله یک تا یک و نیم ساعت پس از افطار نیز توصیه می شود. متخصصان مصرف شربت های خیلی شیرین و نوشابه های گازدار در موقع افطار یا همراه آن را به هیچ وجه توصیه نمی کنند، در مقابل توصیه می کنند، در فاصله افطار تا سحر از مصرف زیاد تنقلات پرهیز شود و پس از افطار حتما باید از میوه های فصل مانند سیب و هندوانه استفاده شود. مرتضی صفوی، متخصص تغذیه هم معتقد است: «روزه داران در روزهای ماه رمضان باید از تمام گروه های غذایی، یعنی نان و غلات، میوه ها و سبزی ها، گوشت و حبوبات، تخم مرغ و لبنیات استفاده کنند، همچنین مصرف سه وعده غذایی یعنی سحری، افطاری سبک با کالری پایین و شام برای آنها ضروری است.»

معایب نخوردن سحری
با توجه به طولانی بودن ساعت های روزه داری، متخصصان تغذیه توصیه می کنند که به هیچ وجه وعده سحر حذف نشود چراکه نخوردن سحری، منجر به افت قند خون، سردرد، سرگیجه می شود و در دراز مدت آسیب های بیشتری به بدن وارد می کند. آنها می گویند هنگام سحر باید از خوردن غذای چرب خودداری شود، پرخوری هنگام سحر از احساس تشنگی نمی کاهد. مصرف غذا در وعده سحر و افطار باید به گونه ای باشد که هیچگاه احساس سیری کامل نشود، همچنین باید از مصرف زیاد چای در سحر خودداری کرد.

صفوی، متخصص تغذیه تأکید می کند: «خوردن غذاهای پروتیینی(گوشت و تخم مرغ) در وعده سحری به دلیل افزایش هورمون های القاکننده سیری باید مورد توجه قرار بگیرد. مصرف کافی کربوهیدرات ها (برنج، ماکارونی و نان) نیز برای تأمین ذخایر گلیکوژنی در این وعده غذایی توصیه می شود. همچنین مصرف دو تا سه واحد میوه در وعده سحری برای تأمین آب و مواد مغذی مورد نیاز بدن ضروری است.» با این همه گفته می شود یکی از بهترین دستورهای غذایی برای سحر یک لیوان شیر، چند برش نان سبوس دار مانند سنگک، چند لقمه نان و پنیر و گردو، چای شیرین، نان همراه عسل و کره و مربا و یک عدد سیب است. هنگام سحر و افطار به جای مواد قندی بهتر است از خرما و توت استفاده شود و نباید بلافاصله پس از صرف وعده سحری، دراز کشید یا خوابید چراکه این کار منجر می شود تا فرد دچار رفلاکس معده شود. متخصصان تغذیه تأکید می کنند که نخوردن سحری منجر به سردرد و افت فشار خون می شود.

آتوسا سپهری کارشناس تغذیه بیمارستان ضیائیان با تأکید بر اهمیت خوردن سحری می گوید: «برخی از روزه داران به دلیل نخوردن سحری دچار سردرد و افت فشار خون می شوند. برخی افراد به ویژه نوجوانان و جوانان به مصرف سحری، میل ندارند و بنابراین سحری نمی خورند که این امر می تواند موجب بروز عوارضی مانند سردرد در آنان شود. روزه بدون مصرف سحری منجر به عوارض روانی ازجمله پرخاشگری و عصبانیت در افراد می شود.»

خط قرمزهای تغذیه ای در ماه رمضان
در ماه رمضان از مصرف غذاهای پرچرب و سرخ شده و غذاهای حاوی قند ساده مانند زولبیا و بامیه تا حد امکان باید خودداری شود. سیگار نکشند، چای زیاد ننوشند و برای جلوگیری از سوء هاضمه و نفخ نیز توصیه می شود تا روزه داران پرخوری نکنند. بلافاصله پس از غذا خوردن نخوابید. متخصصان تغذیه، مصرف نوشیدنی های گازدار را هم توصیه نمی کنند نه فقط در ماه رمضان که در روزهای عادی نیز تاکیدشان بر مصرف نکردن این نوشیدنی هاست. نوشیدنی های گازداری مانند نوشابه، توانایی بدن در جذب کلسیم را به شدت کاهش می دهند. همچنین نوشابه، اسید کلریدریک معده را خنثی می کند و در نتیجه باید منتظر سوءهاضمه بود.

علاوه بر این، مصرف نوشابه، اشتها برای مواد غذایی مفیدی مانند سبزی های تازه، میوه ها، پروتیین ها و لبنیات را به شدت کاهش می دهد. در مقابل به روزه داران پیشنهاد می شود، از آب میوه های تازه مانند کوکتل هندوانه و توت فرنگی، آب طالبی و نعنا، آناناس و هندوانه، لیمو و نعنا [موهیتو]، خیار و سکنجبین برای رفع تشنگی استفاده شود. این نوشیدنی ها علاوه بر رفع تشنگی، ویتامین های طبیعی بدن را هم تأمین می کنند. از عسل می توان به عنوان یک شیرین کننده مناسب برای این نوشیدنی ها استفاده کرد.

با تلخی دهان چه کنیم؟
یکی از مهم ترین نشانه های روزه داران در ماه رمضان، تلخ کامی و بوی بد دهان است. پزشکان می گویند تلخ کامی، دلایل مختلفی دارد؛ عفونت دندان و لثه ها، دخانیات، مصرف برخی داروها مانند داروهای ضدافسردگی، ویتامین های تجویزی در دوران بارداری و حتی آنتی بیوتیک ها، رفلاکس معده، تغییرات هورمونی (استروژن) در دوران قاعدگی و بارداری، دیابت، کارکرد نادرست کلیه ها و کبد و درست مراقبت نکردن از دهان و دندان که باعث تجمع جرم و باکتری ها می شود، می تواند از دلایل تلخ کامی به شمار رود.  به همین خاطر به روزه داران توصیه می شود در وعده افطار، مصرف مرکبات و نوشیدن آب پرتقال یا آب لیمو را که منجر به تولید بیشتر بزاق و شسته شدن طعم تلخ دهان در طول روز می شود، فراموش نکنند.

تلخ کامی در دوران روزه داری، با بوی بد دهان هم همراه است. البته این مسأله موقتی است و مشکل جدی به شمار نمی رود، دلیل آن هم این است که فرد برای ساعت های طولانی غذا نمی خورد، به همین خاطر بدن به شکل طبیعی در هنگام مصرف نکردن کربوهیدرات یا با مصرف رژیم کم کربوهیدرات، مکانیسم تأمین انرژی سلول ها را از طریق متابولیسم چربی های ذخیره ای بدن انجام می دهد که در نتیجه آن اجسام کتونی (Keton Bodies) تشکیل می شوند که این حالت را کتوزیس (Ketosis) می گویند. این اجسام کتونی به علت حضور در جریان خون و گذر از عروق خونی تغذیه کننده سلول های بافت ریه ها، ایجاد بوی بد دهان را باعث می شوند. به همین خاطر توصیه می شود، روزه داران در روز حداقل دو تا سه بار، بعد از وعده های سحر، افطار و پیش از خواب، مسواک بزنند و پس از آن از نخ دندان و دهان شویه برای جلوگیری از تجمع جرم و باکتری ها استفاده کنند. استفاده از نمک نیز در جلوگیری از تجمع باکتری ها بسیار کمک کننده است.

 روزه داران چگونه ورزش کنند؟
توصیه پزشکان این است که افراد در ماه رمضان، سطح ورزش را از نظر شدت و مدت کاهش دهند. متخصصان پیشنهاد می کنند یک ساعت پس از افطار بهترین زمان برای انجام تمرین های ورزشی در ماه رمضان است. علی مظاهری نژاد، معاون آموزشی گروه پزشکی-ورزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران معتقد است: «ورزش نه تنها با روزه منافاتی ندارد، بلکه اگر به صورت درست و اصولی انجام شود، روزه دار را در مقابل خستگی ها و دشواری های روزه به ویژه در هوای گرم مقاوم تر می کند.» به گفته مظاهری نژاد، ورزش باعث سوختن چربی های بدن شده و ذخایر چربی بدن را کاهش می دهد، همچنین تعادلی میان سوختن کربوهیدرات ها و چربی ها صورت می گیرد.

در زمان روزه داری به علت این که کربوهیدرات کمتری وارد بدن می شود، بدن چربی ها را بیشتر می سوزاند. این متخصص تغذیه توصیه کرد که روزه داران پس از افطار از خوردن غذاهای چرب و شیرین پرهیز کرده و مایعات زیادی بنوشند، همچنین لازم است قبل از ورزش ٢ لیوان آب خورده و هنگام ورزش نیز آب مصرف کنند تا آب بدن آنها حفظ شود. توصیه می شود افراد ورزشکار و عادی از افطار تا سحر مایعات، میوه ها و سبزیجات مصرف کنند تا آب بدن آنها حفظ شود.به گفته او، ورزشکاران در روزهای عادی ممکن است روزی یک تا ٢ مرتبه به مدت ٢ ساعت فعالیت هوازی انجام داده و هفته ای ٣مرتبه نیز تمرینات قدرتی انجام دهند، اما در ماه رمضان توصیه می شود فعالیت های هوازی را به یک نوبت (پس از افطار) کاهش داده و تمرین های قدرتی را نیز حداقل ٢ مرتبه در هفته انجام دهند.

بیماران در ماه رمضان چه کنند؟
متخصصان می گویند روزه داری خیلی از بیماری ها را کنترل کرده و حتی احتمال ابتلا به آن را کاهش می دهد. یکی از آنها سکته قلبی است. به گفته یک متخصص تغذیه و رژیم غذایی، حدود ٢٠روز پس از شروع ماه مبارک رمضان میزان «هموسیستئین» اصلی ترین عامل بروز سکته قلبی در خون به شدت کاهش و میزان کلسترول خوب (HDL) نیز افزایش می یابد و غلظت خون هم در حد طبیعی قرار می گیرد. احمدرضا درستی، توضیح بیشتری می دهد و به آنا می گوید: «در این ماه به دلیل این که افراد از پرخاشگری، رفتارهای تهاجمی، استرس و هیجان، کشیدن سیگار، مصرف چای و قهوه دوری می کنند، امکان بروز سکته قلبی در آنها کاهش می یابد که مجموعه این تغییرات در وضع رفتار و تغذیه افراد، دو عامل مهم برای حفظ سلامتی فرد در طول ماه مبارک رمضان است.» او توصیه هایی هم به بیماران مبتلا به فشار خون می کند: «افراد مبتلا به پرفشاری خون، باید در طول روز به صورت مداوم فشار خون خود را چک کنند. اگر در طول روز بیمار دچار تغییر و بالا رفتن فشار خون شود، نباید روزه بگیرد اما اگر در طول روز فشار خون فرد تغییر نکرد، روزه گرفتن موردی ندارد.»

روزه داران چگونه خون اهدا کنند؟
سازمان انتقال خون پیش از آغاز ماه رمضان، پیش بینی کاهش ذخایر خونی را کرده بود. علی اکبر پورفتح الله، رئیس سازمان انتقال خون گفته بود که به دلیل گرم تر شدن هوا و طولانی بودن ساعت روزه داری، ذخایر خون با کاهش شدیدی مواجه می شود، از این رو از روزه داران خواسته بود تا مراکز اهدای خون را فراموش نکنند. این درحالی است که بررسی ها نشان می دهد روزه داری تاثیری در کیفیت خون نداشته و افراد می توانند صبح برای اهدای خون اقدام کنند، آنها روز قبل و بعد از اهدای خون در فاصله افطار تا سحر، باید مایعات به ویژه نوشیدنی های شیرین مصرف کنند تا دچار ضعف و بی حالی نشوند.

این افراد می توانند در ماه رمضان با مراجعه به پایگاه های ثابت و سیار سازمان انتقال خون، خون اهدا کنند، چرا که این مراکز علاوه بر ساعت های رسمی کار، پس از افطار نیز پذیرای اهداکنندگان هستند و در شب های قدر تا سحر به فعالیت شان ادامه می دهند. براساس اعلام سازمان انتقال خون استان تهران، تمام مراکز اهدای خون وصال در طول ماه مبارک رمضان از ساعت ۸ صبح تا یک بامداد، مرکز نارمک در دوشیفت صبح از ساعت ۸ تا ۱۵ و شیفت شب از ساعت ۱۹ تا یک بامداد و مرکز پیروزی فقط از ساعت ۱۹ لغایت یک بامداد فعال است. مراکز سیار اهدای خون هم در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)، هیأت رزمندگان غرب تهران و امام زاده حسن(ع) از ساعت ۱۹ تا پایان مراسم آماده خدمت به اهداکنندگان روزه دار خواهند بود. ۱۴ واحد اهدای خون مترو امام خمینی(ره)، افسریه، تجریش (روزهای زوج)، نازی آباد (روزهای زوج)، چیذر (روزهای فرد)، صادقیه، ورامین، آزادی، مترو شهرری، بیمارستان شهید رجایی (شنبه تا چهارشنبه ها)، شهر قدس (روزهای زوج)، رباط کریم (روزهای فرد) و شهریار از ساعت ۸ صبح تا١٥ در یک شیفت کاری فعالیت می کنند.

نکته تغذیه ای برای روزه داریی در فصل گرما

 

هدف ما از روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان علاوه بر اجر معنوی آن، بهره بردن از منافع جسمانی و روانی این ماه مبارک است. البته ماه رمضان امسال به دلیل مصادف شدن با روزهای گرم و طولانی تابستان دارای حساسیت و تحمل بیشتری است که با یک برنامه تغذیه ای درست هنگام افطار و سحر می توانیم بدون هیچگونه مشکلی از مزایای آن بهره ببریم و به مشکلاتی مانند ضعف بدنی، افت فشار، تشنگی و گرسنگی نیز دچار نشویم.
رعایت راهکارهای ساده تغذیه ای در افطار و سحر می تواند روزه داران را به منظور دریافت منافع بدنی و تسهیل بهره مندی از مزایای روحانی این ماه مبارک یاری کند زیرا یک فرد بیمار به درستی نمی تواند از برکات ماه رمضان فیض ببرد.
1. برای اینکه کمتر هنگام روزه داری تشنه شوید بهتر است در برنامه غذایی سحری از خوردن غذاهایی مثل انواع کوکو، بادمجان، سوسیس و کالباس، سس مایونز و سیر و پیاز و همچنین غذاهای چرب و پرنمک که سبب تشنگی زیاد در طول روز می شود پرهیز کنید.
2. سعی کنید از غذاهای آب پز شده و خورشت های آبدار و کم نمک استفاده کنید.
3. خوردن مواد شیرین مانند زولبیا و بامیه هنگام سحر سبب افت سریع قند خون و احساس گرسنگی در طول روز می شود.
4. بعد از خوردن سحری، بهتر است هنگام مسواک زدن برای کاهش تشنگی و خشکی دهان، از حجم کمتری خمیر دندان استفاده کنید.
5. سعی کنید در ماه رمضان میوه های آبدار و سبزیجات بیشتری مصرف کنید تا در طول روز دچار تشنگی نشوید.
6. بهتر است هنگام افطار از مخلوط آبلیموی تازه با آب یا چای کمرنگ یا شربت خاکشیر به جای قهوه و چای پر رنگ استفاده کنید.
7. خوردن 8 تا 12 لیوان آب از افطار تا هنگام سحر سبب می شود تا شما در طول روز کمتر دچار تشنگی شوید.
8. برای اینکه بعد از خوردن افطار و سحری دچار سوزش معده و ترش کردن نشوید بهتر است از غذاهای سبک و کم چرب استفاده کنید. در ضمن مایعات را پس از اتمام غذا بخورید و بلافاصله بعد از خوردن سحری به رختخواب نروید.
9. بهتر است افطار خود را با یک استکان آب ولرم یا یک فنجان شیر و عسل باز کنید و از خوردن غذا و شیرینی جات فراوان هنگام افطار بپرهیزید تا دچار سنگینی و مشکلات معده نشوید.
10. سعی کنید وعده های غذایی مانند پلو و خورشت را دو ساعت بعد از افطار میل کنید تا هضم آن آسان باشد.
11. برای جلوگیری از بروز یبوست و مشکلات روده، بعد از خوردن افطار آلو و انجیر خیس شده و میوه هایی همچون گلابی، هلو و هندوانه میل کنید.
12. ورزش سبک و پیاده روی بعد از افطار به هضم غذا و جلوگیری از یبوست کمک زیادی می کند.
13. وعده سحری را به هیچ عنوان حذف نکنید زیرا ادامه دادن به این روال در طول ماه رمضان سبب افت بدنی و تحلیل عضلانی خواهد شد.
14. نان و پنیر کم نمک با سبزی یا گردو با یک لیوان شیر از بهترین خوردنی ها برای سحر محسوب می شود زیرا علاوه بر حجم سبک دارای قوت بسیار است.
15. برای اینکه در طول روز کمتر تشنه شوید بهتر است علاوه بر خوردن آب فراوان در فاصله افطار تا سحر، از کربوهیدرات هایی همچون نان و غلات و ماکارونی سبوس دار در وعده افطار و سحر استفاده کنید. این مواد سبب می شود گلیکوژن بدن در حد نرمال حفظ شده و فرد کمتر دچار تشنگی شود.
 
 
بایدها و نبایدهای روزه داری

بایدهاونبایدهای روزه داری

 روزه داری

اکثر افراد مبتلا به بیماری های دستگاه گوارش در صورتی که بیماری آنها حاد و فعال نباشد می توانند روزه بگیرند.

اکثر افراد مبتلا به بیماری های دستگاه گوارش در صورتی که بیماری آنها حاد و فعال نباشد و تحت نظارت پزشک باشند ممانعتی برای روزه گرفتن ندارند.

بیمارانی که مبتلا به بیماری های دستگاه فوقانی هستند از جمله رفلاکس که ناشی از برگشت اسید از معده به مری است گرفتن روزه برای این افراد ضرری ندارد و این بیماری در بسیاری از افراد با روزه گرفتن نه تنها تشدید نمی شود بلکه نخوردن غذا باعث کاهش سوزش سردل و علائم رفلاکس می شود اما باید توجه داشت که خوردن غذای زیاد بلافاصله بعد از افطار و یا مصرف حجم زیاد غذا در سحر و یا خوابیدن به دنبال غذا خوردن می تواند باعث تشدید بیماری آنها شود.توصیه می شود بیماران مبتلا به رفلاکس به هنگام روزه گرفتن از مصرف غذای چرب بپرهیزند و بلافاصله بعد از خوردن غذا نخوابند و یا از دراز کشیدن خودداری کنند.

در بیماران مبتلا به زخم های پپتیک که شامل زخم معده و زخم اثنی عشر می شود باید گفت معمولا زخم اثنی عشر با نخوردن غذا تشدید می شود و زخم معده با خوردن غذا بدتر می شود و در اغلب موارد اگر زخم درمان شده باشد روزه داری بلامانع است اما توصیه می شود در صورتی که روزه داری موجب تشدید درد این بیماران می شود از روزه گرفتن خودداری کنند اما معمولا اگر بیماری این افراد حاد باشد و بیمار دارو مصرف کند و با دارو بیماری خود را کنترل کند روزه داری بلامانع است.

از دیگر بیماری های دستگاه گوارش فوقانی می توان به سوء هاضمه بدون زخم اشاره کرد که بعضا این بیماری با نخوردن غذا تشدید می شود و بعضا با نخوردن غذا بهتر می شود و اگر همزمان با مصرف دارو درد افراد کنترل می شود و روزه داری موجب تشدید علائم بیماری نمی شود افراد مبتلا ممانعتی برای روزه گرفتن ندارند.

دسته دیگر بیماری های دستگاه گوارش مربوط به گوارش تحتانی می شود که می توان به اسهال اشاره کرد.افرادی که مبتلا به اسهال حاد شده اند به دلیل اینکه این بیماری منجر به از دست دادن آب بدن می شود روزه داری برای این افراد ممنوع است بنابراین طی این بیماری نباید روزه گرفت اما در افرادی که مبتلا به اسهال مزمن هستند و مشکل آنها با دارو کنترل می شود می توانند روزه بگیرند.

از دیگر مشکلات دستگاه گوارش تحتانی می توان به یبوست اشاره کرد که معمولا این بیماری با روزه گرفتن و نخوردن غذا تشدید می شود توصیه ای که به این افراد می شود این است که اگر می خواهند روزه بگیرند به هنگام سحری و افطار سبزی و میوه فراوان مصرف کنند چرا که ضمن کاهش تشنگی در طول روز یبوست را کاهش می دهد.در صورتی که یبوست همراه با علائم انسدادی نیست روزه گرفتن بلامانع است.

بیماری التهابی روده ای از دیگر بیماری های دستگاه گوارش تحتانی است که روزه داری در افرادی که بیماری آنها با مصرف دارو کنترل می شود و همزمان خونریزی کنترل شده است بلامانع است نکته مهم این است که این افراد بایستی مصرف داروی خود را به هنگام سحری و افطار فراموش نکنند در غیراینصورت قطع مصرف دارو منجر به تشدید علائم بیماری می شود.

روزه گرفتن در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر در صورت تشدید علائم ممنوع است اما علائم این بیماری در بسیاری از افراد با نخوردن غذا کاهش پیدا می کند که در اینصورت روزه داری بلامانع است.

در مورد افرادی که مبتلا به بیماری های کبدی از جمله هپاتیت حاد هستند روزه داری ممنوع است و در خصوص مبتلایان به هپاتیت مزمن فعال باید گفت در صورتی که با مصرف دارو بیماری آنها کنترل می شود می توانند روزه بگیرند اما بیمارانی که مشکل کبدی در آنها منجر به سیروز کبدی و نارسایی مزمن کبدی شده است روزه گرفتن ممنوع است چرا که در صورت روزه داری کنترل آب الکترولیت های بدن به خوبی صورت نمی گیرد.

گردآوری توسط بخش اسلام و سلامت سایت آکاایران
تبلیغات