در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد بیماری شیگلوز یا اسهال خونی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: شیگلوز یا اسهال خونی باسیلی از بیماری های باکتریایی روده است.شیگلوز نوعی کولیت التهابیعفونی می باشد که به وسیله ی یکی از انواع شیگلا ایجاد می گردد. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد بیماری شیگلوز مطالعه کنید.

شیگلوز,شیگلوز چیست,شیگلوز در کودکان

اسهال خونی

آکاایران: یکی از باکتری های گرم منفی و فاقد اسپور شیگلا می باشد و از عوامل اصلی بروز اسهال های حاد خونی است. آب وهوا و فصل های سال در بروز عفونت شیگلایی نقش دارند.به طور مثال در آب وهوای معتدل ، در ماههای گرم ودر آب و هوای گرمسیری درفصل بارانی عفونت شیگلایی بیشترین امکان بروز را دارد. در زنان و مردان میزان بروز این بیماری یکسان می باشد .عفونت در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما 2و3 سالگی شایع ترین سن برای بیماری است. در 6 ماه اول زندگی ابتلا به این عفونت نادر است .زیرا این احتمال وجود دارد که شیرمادر حاوی آنتی بادیهایی بر ضدآنتی ژنهای بیماری زای این ارگانیسم باشد .

پس از ورود شیگلا به بدن، دوره نهفتگی چند روزه ای قبل از ظاهر شدن علایم بیماری به وجود می آید; درد شکمی شدید، تب بالا، استفراغ ،کاهش اشتها ، دفع دردناک مدفوع همراه با احساس نیاز فوری به دفع از علایم مشخص درگیری با این عفونت می باشد. اتساع و حساسیت شکمی ، افزایش صداهای روده ای ورکتوم دردناک در طی دوره بیماری ممکن است وجود داشته باشد.

در ابتدای بیماری ممکن اسهال آبکی و حجیم باشد و با پیشرفت بیماری تبدیل به مدفوع های مکرربلغمی خونی و کم حجم شود. هرچند ممکن است بعضی از بچه ها اصلا به مرحله اسهال خونیی نرسند و برخی از آنها از ابتدا مدفوعشان خونی باشد. ممکن است بیماران دچار از دست دادن شدید آب و الکترولیت از راه مدفوع و استفراع شوند. اگر اسهال درمان نشود 1 تا 2 هفته طول می کشد.

میزان مرگ ومیر بیماری در صورت نبود درمان مؤثر و به موقع، ۱ تا ۱۰درصد موارد ابتلا خواهدبود. در جوامع پرجمعیت که وضعیت بهداشت آنهانامناسب است، شیوع بیماری بیشتراست. شیگلوز اصولاً فقط در انسان و پریماتها (مانند میمون و شامپانزه) دیده می شود.

آکاایران: در دوره هـای همه گیری معمولاً تا یک سوم جامعة در معرض خطر ممکن است دچار عفونت شود. بیماری تمایل فصلی دارد و در هوای گرم و مرطوب شایع تراست. انتقال ۱Sd بیشتر از طریق تماس فرد با فرد و همچنین از طریق مواد غذایی (به ویژه غذاهای سرد مانند جعفری، سالاد، کاهو)و آب صورت می گیرد. تعداد میکروب لازم برای ایجاد عفونت بسیار کم است؛ به طوری که افراد با ۱۰ میکروب نیز آلوده شده اند ( اهمیت مگس در انتقال این بیماری ). تعداد میکروب دفعی از بیمار در زمان اسهال خونی، زیاد و بالغ بر ۱۰۰ عدد باکتری در هر گرم مدفوع است. طول عمر عامل بیماری زا در آب شیرین ۵ تا ۱۱ روز، در ملحفه چرک تا ۷ هفته، در آب شور ۱۲ تا ۳۰ ساعت، در گرد و غبار با درجه حرارت اتاق تا ۶ هفته است. یخ زدن موجب ازبین رفتن ارگانیسم نمی شود؛ اما ممکن است از تعداد میکروب های زنده بکاهد.

اقدامات تشخیصی ممکن است شامل بررسی آزمایشی و کشت نمونه مدفوع باشد. اطلاع از بروز همه گیری بیماری و نیز آشنایی به نواحی بومی می تواند در رسیدن به تشخیص کمک کننده باشد. درمان شامل جایگزینی مایعات از دست رفته ، غذای کم حجم ، و نیز گاهی دارو می شود. 
بیمار را از بقیه جدا نمایید. برای تخفیف درد، یک صفحه گرم کننده یا شیشه آب داغ را روی شکم قرار دهید.  بیمار باید مرتباً مایعات دریافت کند. 
بستری کردن بیمارانی که شدیداً مریض احوالند (خصوصاً کودکان کم سن و سالی که کم آبی دارند). بیمار جدا از بقیه بستری می شود و مایعات تکمیلی از راه سرم به وی رسانده خواهد شد.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

اسهال خونی از چیست

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
بیماری شیگلوز چیست ؟

بیماری شیگلوز چیست ؟

بیماری شیگلوز چیست ؟ بیماری شیگلوز چیست ؟شیگلوز,شیگلا,اسهال خونی,اسهال عفونی,علایم شیگلوز,درمان شیگلوز,درمان اسهال خونیپی سی پارسی: اقدامات تشخیصی ممکن است
اسهال

اسهال خونی باکتریایی یا شیگلوز

اسهال خونی باکتریایی یا شیگلوز اسهال خونی باکتریایی یا شیگلوز یکی از باکتری های گرم منفی و فاقد اسپور شیگلا می باشد و از عوامل اصلی بروز اسهال های حاد خونی است.  
اسهال

شیگلوز، اسهال خونی باکتریایی

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد بیماری شیگلوز یا اسهال خونی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. به نقل از شیگلوز یا اسهال خونی باسیل
اسهال

اسهال‌ خونی‌ باکتریایی‌ (شیگلوز)

اسهال‌ خونی‌ باکتریایی‌ (شیگلوز) عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت‌ باکتریایی‌ در لایه‌های‌ سطحی‌ پوشاننده‌ ی جدار داخلی‌ روده‌ها.این‌ بیماری‌ در اثر تماس‌ نزدیک‌ فردی‌ به وجود می آید‌ و به
تبلیغات