آکاایران: درد وخارش گلو، سرفه خشک و کوتاه و گرفتگی بینی از علائم رایجی هستند که معمولا" همه ما در هنگام سرماخوردگی از آنها رنج می بریم ، بنابراین طبیعی است که همه ما از این بیماری متنفریم. معمولا" درمان کامل سرما خوردگی حدود 5 روز طول می کشد اما اگر ما رژیم غذایی و روش زندگیمان را تغییر  دهیم می توانیم سریعتر از دست این بیماری ویروسی خلاص شویم.

«زمانی که سرماخورده‌اید بهتر است خامه، پنیر، کره و بالاتر از همه اینها از شیر نخورید. شیر باعث تولید مخاط بیشتر می‌شود.» احتمالا یکی از این جملات را موقع سرماخوردگی شنیده‌اید. بسیاری از افراد بر این باورند که محصولات لبنی در زمان سرماخوردگی مخاط بیشتری تولید می‌کنند که باعث تشدید سرماخوردگی میشود و روند بهبود را به تاخیر می اندازد. اما چه اندازه این حرف صحیح میباشد!؟ آیا علم, خوردن لبنیات در هنگام سرما خوردگی را منع میکند ؟ برای کسب اطلاعات بیشتر , در ادامه این مقاله از مقالات آکایران با ما همراه باشید, تا با تاثیر مصرف لبنیات در دوران سرماخوردگی بیشتر آشنا شوید.

.

مصرف لبنیات در زمان سرماخوردگی ممنوع ! اما آیا این واقعاً درست است؟

Related image

همه ما از کل ایده خلط احساس انزجار می کنیم، اما این نقش مهمی در فیزیولوژی ما ایفا می کند. غشا مخاط از بافت های عصبی و یا آسیب در بسیاری از قسمت های بدن، از جمله نای، ریه ها، مری و معده حفاظت می کند بنابراین ما به آن نیاز داریم، اما البته هیچ کس زیاد بودن آن را نمی خواهد، به خصوص اگر آن ها به عنوان سرماخوردگی خود به خود تولید شوند. این ایده که ارتباطی بین شیر و مخاط بینی وجود دارد قرن ها دوام آورده است:می توان در کتاب های پزشکی سنتی چینی و نوشته های دکتر موسی ابن میمون قرن دوازدهم یافت.

مطالعه ای که در سال 2004 انجام شد، نشان داد که 58% مردم هنوز بر این مورد باور دارند و برخی از آن ها ابتدا از پزشکان خود این موضوع را شنیده اند ؛ به نظر می رسد که شما زیاد مصرف نمی کنید تا بتواند تاثیر زیادی داشته باشید.

تحقیقات سال 1993 نشان داد که تقریباً دو سوم مردم بر این باورند که تنها یک لیوان شیر می تواند منجر به خلط بیشتر در گلو شود ؛ کلمات مورد استفاده برای توصیفش، احساس چسبناکی، ضخیم بودن، مسدودیت، سنگینی و گرفتگی است و این بسیار متفاوت تر از آلرژی جدی به شیر است،و با علائمی جدی مثل استفراغ، خارش پوست و سختی تنفس همراه است و همچنین به عنوان عدم تحمل لاکتوز نیز نمی باشد که در آن افرادی که آنزیم های مناسب را برای هضم لاکتوز در شیر دارند، احساس تورم و یا استفراغ بعد از نوشیدنش را دارند.

Image result for ‫مصرف شیر‬‎

 

دیگر تاثیراتش لبنیات در سرماخوردگی چیست؟

برای اینکه بدانید، باید از مردم بخواهید ماده ای را بنوشند که ممکن است حاوی شیر گاو نباشد و سپس از آن ها برای علائم بعدی سوال کنید ؛ محققان در بیمارستانی در استرالیای جنوبی این کار را انجام دادند و به 125 نفر شیر گاو یا شیر سویا دادند.

گرما درمانی با شکلات نعناع فلفلی طعم این نوشیدنی را کامل تغییر داد و قابل تشخیص نبود، و بعد از نوشیدنش این مقدار از شیر گاو از آنها سوال هایی پرسیده شد، پاسخ دادند که قورت دادنش سخت بود، زیرا که بزاق دهان آن ها ضخیم تر و سفت تر شده و یا ممکن است پوششی در گلویشان را احساس کنند.

ممکن است شما فکر کنید که پرونده بسته شده است اما مردم می گفتند که همین حس را با نوشیدن شیر سویا نیز داشتند و افرادی که به پیوند بین شیر و خلط اعتقاد داشتند، کمی بیشتر باورش کردند، زیرا هر نوع نوشیدنی که آن ها مصرف کردند همین حس را میداشت، اگر چه این یافته به لحاظ آماری معنی دار نیست.اما مردم در این مطالعه سرماخوردگی نداشتند.

Image result for ‫مصرف شیر در سرماخوردگی‬‎

آیا شیر گاو می تواند وضعیت سرماخوردگی را بدتر کند؟

این بار محققان به عمد به داوطلبان مبتلا به ویروس سرماخوردگی معمولی، شیر برای نوشیدن دادند و سپس از آن ها خواستند که هر گونه نشانه گرفتگی را ثبت کنند، و ترشحات بینی شان را دربیاورند و آنها را وزن کنند.

آن ها دریافتند افرادی که به این پیوند اعتقاد دارند، بیشتر احتمال دارد بگویند که علائمی دارند، اما در واقع همان میزان ترشح را تولید می کنند و شیر نوشیدن هیچ تاثیری بر میزان ترشح آن ها ندارد ؛ بنابراین شواهد خوبی وجود ندارد که محصولات لبنی منجر به تولید خلط بیشتر شوند اما به نظر می رسد که برخی از مردم احساس معذب بودن می کنند که توضیح دهند چرا برخی ادعا می کنند که یک پیوند وجود دارد و دیگران این کار را نمی کنند. یک مکانیزم ممکن برای این کار وجود داشته باشد، که هیچ ارتباطی با مخاط ندارد.

شیر نوعی امولسیون کننده است، پس از اینکه با بزاق مخلوط می شود، قطرات در چیزی که به عنوان لخته سازی شناخته می شود، جمع می شوند. این فرآیند، که می تواند با شیر سویا نیز رخ دهد، چون این یک امولسیون کننده است، می تواند خلط فرد را تغییر دهد، و باعث می شود احساس کنند که این کار به دلیل خلط بینی است، حتی با وجود این که اینطور نیست. چیزی که ما نمی دانیم که چرا این اتفاق ممکن است در برخی از مردم رخ دهد و در دیگران خیر.

Image result for ‫شیر گاو‬‎

 

بستنی در سرماخوردگی چطور است؟

شیر در بستنی نباید به تولید خلط بیشتر منجر شود، همانطور که قبلاً مشاهده کردیم، اما کل نکته بستنی این است که اگر سرما خورده باشید، بستنی ممکن است باعث سرمای زیادتر شود؟

بعید است. غذا در دماهای بسیار پایین باعث سردتر شدن معده شما می شود، اما وقتی فرآیندهای گوارشی شروع به شکستن غذا می کنند، گرما تولید می شود و به زودی شما را گرم می کند.

بنابراین اگر سرما خوردید، اگر دوست داشنید بستنی بخورید و اگر شیر را دوست دارید، شیر بخورید اما در نظر داشته باشید که گاهی ممکن است حال و علائم شما را بدتر کند

Image result for ‫مخاط و سرماخوردگی‬‎

مخاط و سرماخوردگی

سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت‌های تنفسی باعث می‌شوند که احساس ناخوشایندی داشته باشیم. در واقع این بیماری‌ها علائم مختلفی هم‌چون آبریزش بینی، گرفتگی بینی، سرفه، گلودرد و در پاره‌ای موارد تب به همراه دارند. بسیاری از این علائم در واکنش به ویروسی رخ می‌دهند که به بدن ما هجوم آورده است. در واقع این علائم به نوعی مکانیسم دفاعی بدن تلقی می‌شوند – روشی که بدن ما سعی می‌کند از طریق آن از شر ویروس راحت شود و منجر به مریضی ما خواهد شد. افزایش تولید مخاط یکی از راه‌هایی است که بدن از طریق آن با عفونت مبارزه می‌کند و هرچند که چندان وضعیت مطلوب و خوشایندی نیست، اما در از بین بردن عفونت بسیار مؤثر است.
بنابراین سؤالی که مطرح می‌شود این است که اگر بدن‌تان برای رهایی از دست عفونت یا سایر عوامل خارجی مانند عوامل آلرژی‌زا، مخاط تولید کرد آیا محصولات لبنی می‌تواند در این روند نقشی داشته باشد؟
تحقیقات زیادی این نظریه را مورد بررسی قرار داده که آیا محصولات لبنی باعث افزایش مخاط می‌شوند یا نه. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که این‌طور نیست. نوشیدن شیر یا خوردن محصولات لبنی باعث ایجاد مخاط بیشتر نمی‌شود.
از افرادی که بینی‌شان گرفته بود پرسیده شد که وقتی بعد از این مشکل محصولات لبنی مصرف کردند چه اتفاقی برایشان افتاد، در پاسخ گفتند که تولید مخاط آنها بیشتر شد. با این حال، دلایل علمی از این گزارش، خوداظهاری افراد را پوشش نمی‌دهد.
در تحقیقی دیگر، تولید مخاط زمانی که افراد دماغ‌شان را می‌گرفتند و فین می‌کردند مورد ارزیابی قرار گرفت.  در یک تحقیق دیگر، این مسئله مورد ارزیابی قرار گرفت که افراد بعد از نوشیدن شیر گاو و شیر سویا چه وضعیتی داشتند و نتایج بسیار مشابه هم بود. شرکت‌کنندگان نمی‌دانستند که چه نوع شیری داشتند می‌نوشیدند اما علائم بسیار مشابهی گزارش شد. از نتایج مربوط به هر دوی این تحقیقات مشخص شد که هیچ شواهدی دال بر این‌که محصولات لبنی بر تولید مخاط تأثیر دارند در کار نبوده است.

Image result for ‫مخاط و سرماخوردگی‬‎
چرا افراد به این مسئله باور دارند؟

نوشیدن شیر باعث غلیظ‌تر شدن مخاط شده و لایه‌ای را به طور موقت در دهان و گلو ایجاد می‌کند. این احتمال وجود دارد که این اثرات منجر به شکل‌گیری این باور شود که محصولات لبنی –و خصوصا شیر– باعث افزایش تولید مخاط در این وضعیت شده در شرایطی که اصلا این‌گونه نیست. ممکن است چنین احساسی داشته باشید که در گلویتان مخاط بیشتری ایجاد شده است؛ چرا که حس می‌کنید مخاط گلویتان غلیظ‌تر شده اما در واقع این‌طور نیست.
در برخی موارد، افرادی که نسبت به شیر یا محصولات لبنی حساسیت دارند، در قالب نوعی واکنش آلرژیک، دچار افزایش تولید مخاط می‌شوند. با این حال، ‌اکثر افرادی که آلرژی طبیعی نسبت به لبنیات دارند زمانی که محصولات لبنی مصرف می‌کنند به علائمی هم‌چون کهیر، استفراغ، درد معده، مدفوع خونی و یا آنافیلاکسی دچار می‌شوند.


چه کاری می‌توان برای مخاط انجام داد؟

بنابراین حالا که می‌دانیم محصولات لبنی هیچ تأثیری بر مخاط شما ندارد، احتمالا دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره این مسئله داشته باشید که زمانی‌که در بینی یا سرتان احساس گرفتگی دارید، چه کاری می‌توانید انجام دیاد. هیچ دلیلی برای قطع مصرف محصولات لبنی وجود ندارد، اما کارهای دیگری هست که می‌توانید انجام دهید.

Image result for ‫آب بیشتری بنوشید‬‎
آب بیشتری بنوشید

هیدراته نگه داشتن بدن با نوشیدن آب فراوان باعث رقیق شدن مخاط شده و تخلیه آن را راحت‌تر خواهد کرد. اکثر افراد آب کافی در روز نمی‌نوشند. اما بهتر است بدانید زمانی که بینی یا سرتان دچار گرفتگی شده به آب بیشتری نیاز دارید.


رطوبت‌ساز بخرید

همان‌قدر که نوشیدن آب زیاد در رقیق کردن مخاط تأثیرگذار است، به کار انداختن یک رطوبت‌ساز هم می‌تواند بسیار مؤثر باشد. رطوبت زیاد در هوا خصوصا زمانی که شب‌ها خواب هستید مانع از خشک شدن و حساسیت مجاری تنفسی‌تان خواهد شد. این دستگاه باعث روان شدن گرفتگی بینی شده و تخلیه آن را ساده‌تر خواهد کرد.


از داروهای بدون نسخه استفاده کنید

داروهایی مانند دکونژستانت‌ها  (یا ضدگرفتگی) و شربت‌های سینه می‌توانند در رفع گرفتگی بینی و گلو بسیار تأثیر گذار باشند؛ چرا که مخاط را تجزیه کرده و تخلیه آن را از سینوس‌ها آسان‌تر خواهند کرد.


اسپری آب‌نمک را امتحان کنید

اسپری‌ آب‌نمک در بسیاری از داروخانه‌ها در دسترس بوده و یکی از بهترین روش‌ها برای روان‌سازی مخاط در بینی و سینوس‌ها است. این اسپری‌ها نرم و ملایم بوده و استفاده از آنها ساده است. در ضمن هیچ ترکیب دارویی خاصی نداشته و استفاده از آنها عوارض جانبی به همراه ندارد.

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
پربازدیدها
تبلیغات