در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد بیماری طاعون را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: طاعون نوعی بیماری عفونی باکتریال مشترک بین انسان و حیوانات است که توسط جوندگان و کک آنها به سایر حیوانات و انسان منتقل می شود. با ما همراه شوید و این مطالب را مطالعه کنید.

طاعون,بیماری طاعون,طاعون چیست
 

طاعون

آکاایران: طاعون نوعی بیماری عفونی باکتریال مشترک بین انسان و حیوانات است که توسط جوندگان و کک آنها به سایر حیوانات و انسان منتقل می شود این بیماری در طول تاریخ، انسانهای زیادی را به هلاکت رسانده است و تجربیات گذشته نشان داده است که گاهی کانون های فعال طاعون به مدت ده سال یا بیشتر، غیرفعال و خاموش گردیده و ناگهان و بصورت انفجاری، مجددا فعال و موجب ابتلاء جوندگان یا انسان شده است.ضمنا از آنجا که عامل طاعون به عنوان یکی از جنگ افزارهای بیولوژیک، مطرح میباشد لازم است از این نظر نیز مورد توجه قرار گیرد، براساس اطلاعات موجود، کشورهائی نظیر روسیه و آمریکا این جنگ افزارها را از سال ها قبل ساخته و انباشته اند.

عامل بیماری شامل یرسینیاپستیس  (Yersinia Pestis) است. هیچگونه دلیلی مبنی بر اینکه باقی ماندن باسیل طاعون در محیط  اطراف بتواند باعث آلودگی محیط  و تهدید بهداشتی شود، وجود ندارد، چرا که این باسیل، فاقد اسپور است و لذا نسبت به شرایط  محیطی، بسیار حساس بوده و سریعا از بین می رود و از این گذشته یرسینیا پستیس، در برابر تابش نور خورشید و حرارت، بسیار حساس است و مدت زیادی در خارج از بدن میزبان، زنده نمی ماند.  طبق نظر خبرگان سازمان جهانی بهداشت، حتی در بدبینانه ترین وضعیت، افشانه های حاوی باسیل طاعون فقط  به مدت یک ساعت فعال باقی خواهد ماند و لذا در یک حمله بیوتروریستی مخفیانه، قبل از اینکه اولین مورد پنومونی طاعونی عارض شود باسیل های موجود در افشانه آلوده، از بین خواهند رفت. 

بیماری طاعون ، غالباً از راه ککهای بدن موش مبتلا، به انسان سرایت می کند.موش صحرایی سیاه مهمترین مسیر انتشار بیماری طاعون است اما برخلاف تصور عمومی جوندگان مخزن این بیماری نیستند بلکه خودشان اولین قربانی آن هستند و مرگ دسته جمعی موشها می تواند نشانه شیوع طاعون باشد. وقتی یک کک مبتلا به طاعون یک موش را گاز می گید باکتری طاعون را به او منتقل می کند. سپس کک های دیگر با گاز گرفتن آن موش صحرایی به این بیماری مبتلا می شوند و با گاز گرفتن انسان آن را به انسان منتقل می کنند.

از دوران باستان تا کنون ،چند بار بیماری خانمان سوز طاعون، سراسر اروپا، آسیا و آفریقا را فراگرفته است. طاعون (غدّه) خیارکی، یکی از مسری ترین بیماری های جهان است.در سده 1300 میلادی، نوعی از این بیماری به نام "مرگ سیاه" بیش از یک چهارم مردم اروپا منجر گردید.شیوع بیماری طاعون در نیمهء اول قرن هفدهم، فقط در شهر لندن 150000 نفر را به کام مرگ کشاند.

گرداوریک بخش سلامت آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
بیماری

نشانه های بیماری طاعون و راه درمان آن

نشانه های بیماری طاعون و راه درمان آن نشانه های بیماری طاعون و راه درمان آن بیماری طاعون در گذشته موجب مرگ مردم بسیاری شده است و اپیدمی های آن موجب وحشت و ماجراهای ماندگار گردید
بیماری

طاعون، بیماری طاعون

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد بیماری طاعون را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد. به نقل از طاعون نوعی بیماری عفونی باکتریال مشترک بین انس
سل؛ طاعون سفید

سل؛ طاعون سفید

23 مهرماه، روز ملی مبارزه با بیماری سلهر ساله روز 24 مارس میلادی "روز جهانی سل" نام دارد. در ایران 23 مهر ماه "روز ملی مبارزه با سل" نامیده شده است.دکتر عبدالرضا سودبخش، متخصص بیما
تبلیغات