زخم اثنی عشر، زخم دوازدهه چیست؟

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد زخم اثنی عشر، زخم دوازدهه چیست؟ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک +زخم +اثنی +عشر را کلیک نمایید و یا در دسته بیماری و بهداشت از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد زخم اثنی عشر را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: با این که زخم معده جز بیماری های مزمن محسوب می شود، می توان نوع اثنی عشر آن را با گیاهان دارویی به طور کامل درمان کرد. در این مقاله مطالبی درمورد زخم اثنی عشر برای شما قرار داده ایم. با ما همراه شوید و این مطالب را مطالعه کنید.

زخم اثنی عشر، زخم دوازدهه چیست؟
زخم اثنی عشر,زخم اثنی عشر چیست,زخم اثنی عشر

زخم دوازدهه

آکاایران: زخم اثنی عشرر (دوازدهه) معمولاً پی آمد عفونت ناشی از باکتریی موسوم به هلیکوباکترپیلوری است. این زخم با یک دوره درمان ۴ تا ۸ هفته ای مصرف داروی ضد اسید التیام می یابد. ضمناً مصرف یک هفته ای دو آنتی بیوتیک به علاوه داروی فوق معمولاً عفونت باکتریایی را از بین می برد و به این ترتیب از عود کردن بیماری جلوگیری می شود. در گذشته داروهای ضدالتهابی برای درمان عارضه هایی چون آرتروز به کار برده می شد که گاهی اوقات زخم اثنی عشرر را به دنبال داشت. اگر بیمار ملزم به مصرف مستمر داروهای ضدالتهاب باشد، باید در کنار آن در طولانی مدت از داروهای ضد اسید نیز استفاده کند.

این بیماری یکی از امراض شایع دوران ما می باشد. اثنی عشر به معنی دوازدهه بوده و به قسمت ابتدائی روده باریک گفته می شود که پهنای آن به اندازه دوازده انگشت بوده و طول آن به طور تقریبی ۲۵ سانتی متر است. این قسمت روده مانند یک غده بسته بوده و دارای ترشحات داخلی مخصوصی می باشد. همچنین این قسمت محل ورود شیره لوزالمعده و صفرا بوده و چنانچه ترکیبات شیره معده کم و زیاد شود و به خصوص اگر ترشی آن زیاد شود، زخم معده به وجود می آید.

علائم بیماری

بروز درد در قسمت فوقانی شکم دقیقاً زیر استخوان جناغ سینه یکی از علائم رایج زخم اثنی عشر است. بیمار اکثر اوقات پیش از زمان معمول صرف وعده غذایی یا در صورت گرسنه بودن متحمل درد می شود، و حتی به دلیل درد از خواب شبانه بیدار می شود. درد گاهی پس از غذا خوردن یا مصرف قرص های ضد اسید بهبود می یابد. دیگر علائم زخم اثنی عشر عبارتند از:

  • نفخ
  • حالت تهوع و دل به هم خوردگی
  • بیمار گاهی اوقات، به ویژه پس از غذا خوردن، احساس سیری مفرط می کند
  • شدید شدن درد بعد از غذا خوردن

درمان بیماری

برای درمان زخم های گوارشی معمولاً از روش های زیر استفاده می شود:

  • ترک مصرف دخانیات، قطع مصرف آسپرین و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی
  • داروهای ضد اسید
  • داروهای حفاظت کننده از لایه پوشش دهنده معده و اثنی عشر
  • رژیم های درمانی “دوگانه” و “سه گانه” برای زخم های ناشی از هلیکوباکترپیلوری

بهترین داروی گیاهی برای درمان زخم اثنی عشر، ریشه شیرین بیان است که باید پوست آن را کنده و دوازده گرم از مغزش را کوبیده، جوشانده و بین دو وعده غذایی نوشید. برای اینکه عوارض جانبی آن برطرف شود، بهتر است یک گرم تخم رازیانه را کوبیده و میل کنید. عوارض جانبی استفاده از شیرین بیان این است که میزان ادرار را کم کرده و باعث بالا رفتن فشار خون می شود. همین طور ترشح صفرا را نامرتب می کند. با توجه به این عوارض در هنگام معالجه زخم اثنی عشر با ریشه شیرین بیان باید از مصرف نمک پرهیز کرده که این کار هم فشار خون را کنترل می کند و هم باعث کم شدن اسید معده می شود که چون خود اسید معده باعث افزایش این بیماری است، در بهبود آن موثر می باشد. اگر فشار خون شما بالا است، می توانید چهار گرم گل بنفشه و چند دانه عناب را با این گیاه بجوشانید و یا جداگانه جوشانده و میل کنید.

گرداوری: بخش سلامت اکاایران

زخم اثنی عشر، زخم دوازدهه چیست؟ گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات