سرطان پانکراس

سرطان پانکراس، سرطان لوزالمعده

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد سرطان پانکراس، سرطان لوزالمعده ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر لینک +سرطان +پانکراس را کلیک نمایید و یا در دسته بیماری و بهداشت از سایت سلامت آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی درمورد سرطان پانکراس را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از آکاایران: سرطان پانکراس زمانی رخ می دهد که سلول های درون غدهٔ لوزالمعده که پشت معده قرار دارد، به صورت خارج از کنترلی شروع به تکثیر می کنند و یک توده تشکیل می دهند. این سلول هایسرطانی توانایی حمله به دیگر بخش های بدن را دارند.

سرطان پانکراس,سرطان پانکراس+علائم,سرطان پانکراس چیست

سرطان پانکراس

آکاایران: سرطان پانکراس (لوزالمعده) بیشتر در بین افراد مسن شایع است و بیش از نیمی از موارد ابتلا به این سرطان مربوط به افراد ۷۵ سال به بالا هستند. این سرطان در بین افراد زیر ۴۰ سال چندان شایع نیست.  شیوع سرطان لوزالمعده مردان و زنان به یک میزان می باشد.

پانکراس یا لوزالمعده غده بزرگی است که بخشی از دستگاه گوارش می باشد.این غده در حدود ۱۵ سانتی متر طول دارد و در بالای شکم و زیر معده، در جایی که دنده ها به استخوان سینه می رسند، قرار دارد. کاربردهای لوزالمعده به شرح زیر می باشد:

  • آنزیم های گوارشی: این آنزیم ها غذا را تجزیه می کنند تا به جذب آن کمک کنند.
  • هورمون ها: هورمون هایی از قبیل انسولین که به ثابت ماندن سطح قند خون کمک می کند

سرطان لوزالمعده 

سرطان لوزالمعده در مراحل اولیه به ندرت باعث بوجود آمدن علائمی می شوند.علائم سرطان پانکراس به آن بستگی دارد که کدام قسمت را تحت تأثیر قرار می گیرد. قسمت هایی که دچار سرطان می شود، عبارتست از:

  • پانکراس اگزوکرین (برون ریز) آنزیم های گوارشی را تولید می کند.این آنزیم ها غذا را تجزیه می کنند تا توسط بدن جذب شود.
  • پانکراس آندوکرین (درون ریز) که هورمون ها را ایجاد می کنند که شامل انسولین می شود که سطوح شکر خون را ثابت نگه می دارد.

اغلب موارد سرطان لوزالمعده در پانکراس اگزوکرین اتفاق می افتد و سه علائم رایج آن از قرار زیر هستند:

شایان ذکر است که این علائم با بیماری های زیادی ظاهر می شود و عموماً ناشی از سرطان نیستند. با این حال، در صورت نگرانی، یا در صورتی که علائم ناگهانی ظاهر شوند، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

سرطان پانکراس به ندرت در سنین پایین تر از ۴۰ سالگی رخ می دهد و بیش از نیمی از موارد آدروکارسینوم پانکراس افراد بالای ۷۰ سال هستند. عوامل خطر سرطان پانکراس شامل این موارد می شوند: استعمال دخانیات، مرض چاقی، دیابت و شرایط ژنتیکی خاص ونادر. حدود %۲۵ درصد موارد این بیماری به خاطر سیگار کشیدن است و ۵–۱۰٪ ناشی از ژن های به ارث رسیده هستند. سرطان پانکراس معمولاً به کمک ترکیبی از این روش ها تشخیص داده می شود: تصویربرداری پزشکی مانندفراصوت یا توموگرافی کامپیوتری، آزمایش خون، و آزمایش نمونه های بافت. این بیماری به چند مرحله تقسیم می شود، از مرحلهٔ اولیه (مرحله ی تا مرحلهٔ آخر (مرحله ی 5). غربالگری جمعیت عمومی مؤثر تشخیص داده نشده است.

گردآوری: بخش سلامت آکاایران


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله سرطان پانکراس، سرطان لوزالمعده شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

سرطان پانکراس

سرطان پانکراس، سرطان لوزالمعده گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات