درباره بیماری

آکاایران: هر انچه باید درباره بیماری کلوئید بدانید

آکاایران: کلوئید هر چند می تواند به هر جایی از بدن ایجاد شود ولی اغلب در لاله گوش، قسمت بالای قفسه سینه و شانه ها  بوجود می آید . کلوئید در افرادی که پوست تیره  دارند شایع تر است، و در افراد زیر 50 سال می باشد.  داروهای کورتیکواستروئید   رشد آن را منتوقف میسازد و باعث می شود که بافت های اضافی موجود از بین بروند.متخصص پوست کلوئید های بزرگ را درمان کنند

هر گاه آسیبی به پوست برسد که موجب التهاب یا زخمی در آن شود،مکانیسم طبیعی بدن به ترمیم زخم می پردازد.این سیستم اغلب دقیق عمل میکند به نحوی که اثرمختصری از زخم ایجاد شده باقی می ماند ولی گاهی این پروسه به طور معمول پیش نمی رود و زخم با ایجاد بافتی قرمز و سفت ترمیم میشود که به نام کلویید یا گوشت اضافه شناخته میشود.

کلویید اغلب از زخم اولیه بزرگتر است و گاهی اوقات خارش دارد. دلیل پیدایش کلویید هنوز دقیقاً مشخص نیست. کلوئید معمولاً در سیاه پوستان شایعتر است و استعداد به آن ممکن است به صورت خانوادگی دیده شود.در افرادی که مستعد کلویید هستند ممکن است پس از هر نوع آسیب پوستی از جمله بریدگی، سوختگی، جوش صورت، گزش حشرات، خالکوبی، سوراخ کردن جهت جواهرات و هر نوع جراحی کوچک ایجاد گردد.

از نظر محل، پیدایش کلویید ممکن است تقریباً در هر جایی از بدن ایجاد شود ولی معمولاً روی سینه، شانه ها و لاله های گوش به وجود می آید.کلوییدها معمولاً بی ضررند و به جز مواردی که خارش ایجاد میکنند مشکل خاصی ندارند، هرچند کلوئیدهای بزرگ ممکن است ظاهر ناخوشایندی دارا باشند و از نظر زیبایی برای بیمار مشکل ساز باشند.

برای درمان کلویید از روشهای درمانی مختلفی میتوان استفاده کرد:
1- استفاده از ژلهای سیلیکونی و فشار درمانی روشهایی هستند که بیمار میتواند در منزل به کار برد.

2- رایج ترین درمان برای کلویید تزریق مکرر آمپولهای کورتونی توسط پزشک متخصص است که با فواصل مشخص تزریق میشود.این تزریق ها معمولا اندازه و خارش ضایعه را کم میکند.تزریق داخل ضایعه داروهایی مثل Bleomycinیا 5FUهم در درمان کلویید مفید است.

3- بهترین روش برای کاهش حجم و قرمزی ضایعه لیزر PDL میباشد.معمولا سه جلسه لیزر برای درمان کلویید کافی است.لیزر درمواردی که اسکار صرفاً قرمز است روش انتخابی میباشد.استفاده همزمان از تزریق داخل ضایعه و لیزر موثرتر از کاربرد هر کدام به تنهایی میباشد.

4- سرما درمانی نیز در درمان کلویید موثر است. این روش معمولاً همراه تزریق داخل ضایعه به کارمی رود.

5- نهایتاً در صورتی که بیمار به همه روشهای فوق مقاوم باشد باید از جراحی برای درمان کلویید استفاده کرد.قبل و بعد از جراحی باید از تزریق داخل ضایعه و تابش اشعه استفاده کرد تا شانس عود ضایعه به حداقل برسد.

منبع- دکتر واعظ شوشتری

.

منبع : hidoctor.ir

گردآوری توسط بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکاایران
تبلیغات